Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

1) Εκτός από το παράβολο, όσοι δύνανται να νομιμοποιηθούν και προχωρήσουν στην έκδοση της Ο.Α. νομιμοποίησης, θα πληρώσουν κανονικά και το πρόστιμο της νομιμοποίησης όπως αυτό θα υπολογιστεί σύμφωνα με το άρθρο 22 (το παράβολο βέβαια θα αφαιρεθεί από αυτό το ποσό).

Τσαμπα χαρηκαμε...

Link to comment
Share on other sites

1) Εκτός από το παράβολο, όσοι δύνανται να νομιμοποιηθούν και προχωρήσουν στην έκδοση της Ο.Α. νομιμοποίησης, θα πληρώσουν κανονικά και το πρόστιμο της νομιμοποίησης όπως αυτό θα υπολογιστεί σύμφωνα με το άρθρο 22 (το παράβολο βέβαια θα αφαιρεθεί από αυτό το ποσό).

 

μολις μιλησα με ΤΕΕ, οσα αυθαιρετα μπορουν να βγαλουν οικοδομικη αδεια πληρωνουν ΜΟΝΟ το παραβολο και ΚΑΝΕΝΑ αλλο προστιμο.Η φορμα θα ενημερωθει σε 2μηνες για αυτες τισ περιπτωσεις οπου θα δηλωνουμε οτι παει πολεοδομια.

 

Τελικά τι ισχύει ρε παιδιά; Θα τρελλαθούμε τελείως;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ δινει απαντησεις βαση παραδοχων των τηλεφωνητων...

Δεν εχει τιποτα στα χερια του..

Εγω αυτο εχω καταλαβει...

Link to comment
Share on other sites

Μα συνάδελφοι, απαντήσεις από τηλεφώνου μπορεί να είναι έγυρες;

Εδώ στα παραδείγματα και έχουν λάθη.

 

Είπαν λοιπόν

3) Σε περίπτωση που καποιος χώρος από τους προβλεπόμενους της Οικοδομικής Άδειας δεν έχει υλοποιηθεί παντελώς, τότε αυτό θεωρείται αυθαιρεσία, πάει στις μικρές παραβάσεις και με αναλυτικό υπολογίζεται πόσες θα είναι αυτές (1 παράβαση/5.000ευρώ αναλυτικού).

Από που προκύπτει αυτό;

Σε άδεια για 2/όροφο, με 2 κατοικίες, μία βλέπει στον δρόμο και μία πίσω στον ακάλυπτο.

Την πίσω την αφήνω στα μπετά. Θα πληρώσω πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα γραμμή δύο φορές!!!

Την πρώτη δεν με άκουγε καλά και μου λέει "ξαναπάρτε"!!!!! Μεγάλη πλάκα!!

 

Ευτυχώς ξανάπιασα εύκολα γραμμή!

Για περίπτωση οικοδομής καθ' υπέρβαση της οικοδομικής άδειας χωρίς έγκριση για ρεύμα ακόμα μου είπε να πληρώσω 500ευρώ πρόστιμο και να βγάλω άδεια νομιμοποίησης μέσα σε τρία χρόνια χωρίς κανένα άλλο πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είμαστε σοβαροί, εδώ το υπουργείο εξεδωσε ανακοίνωση με παραδείγματα γι' αυτό το θέμα...δηλ να εμπιστευτούμε τη τηλεφωνήτρια του ΤΕΕ;;;;; και αμα έχει κάνει λάθος; που θε έχει κάνει...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

να ρωτήσω κάτι ?

εγώ έκανα κατάθεση εξαίρεσης από κατεδάφιση βάσει ν.1512/85 εχθές 3/10/2011. ήταν μια δουλειά που προσπαθούσα εδώ και μήνες να συγκεντρώσω όλα τα στοιχεία γιατί αφορά παραβάσεις σε πολλές οριζόντιες ιδιοκτησίες και κοινόχρηστους χώρους 4/οροφης οικοδομής με άδεια 1978.

τελικά κατάφερα μόλις εχθές να καταθέσω το φάκελο αφού έφερα σε λογαριασμό 13 ιδιοκτήτες οι οποίοι είχαν κάνει καταγγελίες ο ένας στον άλλο.

θέλετε να μου πείτε ότι όλοι πρέπει να καταθέσουν παράβολα με ν.4014/11 ?

για ποιο λόγο ?

οι δηλώσεις ν.4014 είναι υποχρεωτικές για όλους ανεξάρτητα αν έχουν ήδη κινήσει διαδικασία νομιμοποίησης με άλλο νόμο?

εγώ είχα κάνει αποτυπώσεις το 2010, είχα ετοιμάσει σχεδόν όλα τα σχέδια και δικαιολογητικά, είχα ανάθεση-ανάληψη τον ιούνιο 2011 .... τι πρέπει να κάνω ?

ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

2) Σε περίπτωση δυνατότητας νομιμοποίησης που υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, το οποίο όμως δεν επαρκεί ώστε να νομιμοποιηθούν τα υπάρχοντα αυθαίρετα τετραγωνικά, γίνεται νομιμοποίηση με Ο.Α. έως τα επιτρεπόμενα τετραγωνικά και τα υπόλοιπα τακτοποιούνται για 30χρόνια με την επιβολή του ειδικού προστίμου.

 

Δε έχουν κάποιο όριο για αυτό;

Δλδ άμα κάποιος έχει 20μ2 αυθαιρεσία αλλά του έχουν μείνει και 5μ2 υπόλοιπο;

Ας πούνε π.χ. ότι άμα θέλεις να το πας με τον 4014, πληρώνεις κανονικά το πρόστιμο και χάνεις το υπόλοιπο δόμησης. Κάτι τέτοιο.

Με ένα όριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! πρώτη φορά συμμετέχω σε διάλογο και σας ευχαριστώ που τόσο καιρό λύνω τις απορίες μου μέσα από το site

η απορία μου είναι ή εξής.

Υπάρχει κοινοτική άδεια του '84 για κτίσμα 65 τ.μ. Το οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο, εντός οικισμού εμπίπτει ταυτόχρονα στον νόμο του '85 για κατοικίες σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων.

α)θεωρώ (τηλ. πολεοδομία) ότι υπάρχει άδεια οπότε υπάγονται τα υπόλοιπα τ.μ. στο νέο νόμο.

β)θεωρώ ότι μπορεί να βγει Ο.Α.και αν ναι τι κερδίζω που έχω την κοινοτική άδεια

βα)τίποτα

ββ) τα 65τ.μ. της κοιν. αδείας:confused::confused::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.