Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Απ'ότι έχω καταλάβει είναι υποχρεωτική η νομιμοποίηση αν δύνασαι να νομιμοποιηθείς ... αλλιώς χάνεις το παράβολο και είσαι και εντοπίσημος πλέον ώς αυθαίρετος με τις συντεταγμένες σου και με τα όλα σου....

 

Τα αρχικά ερωτήματα πάντως του Άρη παραμένουν αναπάντητα....

 

και προσθέτω ακόμα ένα αναπάντητο :

3)Τί πρόστιμα εκτός από το παράβολο θα πληρώνουν όσοι υπαχθούν και στη συνέχεια πάνε να βγάλουν Ο.Α.????

 

Θα προσθέσω και ένα 4ο ερώτημα... Μέχρι να βγει η οικοδομική άδεια μέσα στα 3 χρόνια, θα μεταβιβάζεται το ακίνητο και αν ναι με τι βεβαίωση μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να ρωτήσω και εγω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί? Το παράβολο στην περίπτωση αυθαίρετου κτίσματος το οποίο δύναται να νομιμοποιηθεί με τον 1512/85 είμαι υποχρεωμένος να το πληρώσω? η καταθέτω φακελο νομιμοποιησης με τον 1512 χωρίς να το δηλώσω στον 4014? διότι στην περίπτωσή μου λόγω τετραγωνικών (105 τ.μ.) και παλαιότητας δεν συμφέρει τον ιδιοκτήτη να δώσει και 2000 ευρώ στο παράβολο. το κτίσμα είναι > 100 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

@ ANTONIS130

Προφανώς, εαν δεν πληρωθει το παραβολο του 4014,τοτε θα πρεπει να πληρωθουν τα αναλογα προστιμα ανεγερσης και διατηρησης συμφωνα με τα προ του νεου νομου προστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι νομιμοποιείται με τον Ν.1512 δεν υπήρχαν τότε πρόστιμα διατήρησης και το πρόστιμο που βγαίνει είναι αρκετα οικονομικό. Για τον λόγο αυτόν δεν με συμφέρει να πληρώσω και παραβολο αλλά να παρακάμψω τελείως το νέο νόμο αν γίνεται και να παω για άδεια νομιμοποίησης

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι νομιμοποιείται με τον Ν.1512 δεν υπήρχαν τότε πρόστιμα διατήρησης και το πρόστιμο που βγαίνει είναι αρκετα οικονομικό. Για τον λόγο αυτόν δεν με συμφέρει να πληρώσω και παραβολο αλλά να παρακάμψω τελείως το νέο νόμο αν γίνεται και να παω για άδεια νομιμοποίησης

 

Συνάδελφε πρόσεξε όμως διότι ίσως υπάρχει παγίδα... στο άρθρο 27 του νέου νόμου λέει για νέο τρόπο καθορισμού του προστίμου σε όσους δεν υπαχθούν στον Ν.4014... αυτό βέβαια δεν ξέρω αν καταργεί τους παλιούς τρόπους υπολογισμού, αλλά θέλει προσοχή:

 

Άρθρο 27

Πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης μη δηλούμενων

κατασκευών/ χρήσεων

1. Αν δεν υποβληθεί δήλωση ή αν δεν περατωθεί ε-

μπρόθεσμα η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού

προστίμου, σύμφωνα με την παράγραφο 8 του άρθρου

24, εφαρμόζονται οι ισχύουσες, περί αυθαιρέτων, διατά-

ξεις για την κατεδάφιση της αυθαίρετης κατασκευής ή

την επαναφορά της χρήσης που προβλέπεται από την οι-

κοδομική άδεια, τα δε πρόστιμα που επιβάλλονται υπο-

λογίζονται ως εξής:

α. Πρόστιμο ανέγερσης σε ποσοστό 30% επί της αξίας

του αυθαιρέτου, όπως αυτή υπολογίζεται με βάση την ε-

πιφάνεια του αυθαιρέτου επί την τιμή ζώνης που ισχύει

στην περιοχή του ακινήτου, σύμφωνα με το σύστημα α-

ντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών κατά

το χρόνο διαπίστωσης της παράβασης.

β. Πρόστιμο διατήρησης σε ποσοστό 5% επί της αξίας

του αυθαιρέτου, όπως αυτή υπολογίζεται με βάση την ε-

πιφάνεια του αυθαιρέτου επί την τιμή ζώνης που ισχύει

στην περιοχή του ακινήτου, σύμφωνα με το σύστημα α-

ντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών κατά

το χρόνο διαπίστωσης της παράβασης, το οποίο επιβάλ-

λεται για κάθε έτος διατήρησης του κτιρίου από την ανέ-

γερσή του ή την εγκατάσταση της χρήσης μέχρι την κα-

τεδάφιση των κατασκευών και την επαναφορά της χρή-

σης ή την έκδοση ή αναθεώρηση οικοδομικής αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό όντως θέλει ψάξιμο!!Αν περιλαμβάνει και τη δική μου περίπτωση και καταργεί τα όσα ίσχυαν έως σημερα υπάρχει πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Απ οσα εχω καταλαβει: ο συγκεκριμενος νομος αποτελει τομη για την νομοθεσια σχετικα με τα αυθαιρετα, οσο και κακογραμμενος και ελλειπης να ειναι. Συνεπως επηρεαζει ολη την προηγουμενη νομολογια. Αρα οτιδηποτε αυθαιρετο υπαρχει αυτην την στιγμη στην χωρα υπαγεται στον νομο, εκτος δασικα κτλ κτλ. Ακομη και αυτα που δυναται να εκδωσουν οικοδομικη αδεια πρεπει να πληρωσουν το παραβολο για να τυχουν των ευνοικων διαταξεων του αρθρου 22 με τα προστιμα που τον συνοδευαν και τα οποια θα πληρωσουν πλεον του παραβολου. Τα συγκεκριμενα προστιμα πλεον καταργουνται,βλ καταργουμενες διαταξεις,και το ερωτημα τιθεται εαν θα ισχυει το αρθρο 22 για τα νεα αυθαιρετα. Τελος ειναι προφανως οτι σε καθε περιπτωση αυτος ο νομος δεν παρακαμπτεται προκειμενου να τυχουμε ευνοικων διαταξεων αλλων. Νομιζω τα λεω καλα...

Link to comment
Share on other sites

.......Ακομη και αυτα που δυναται να εκδωσουν οικοδομικη αδεια πρεπει να πληρωσουν το παραβολο για να τυχουν των ευνοικων διαταξεων του αρθρου 22 με τα προστιμα που τον συνοδευαν και τα οποια θα πληρωσουν πλεον του παραβολου.

 

εδώ μας λές ότι θα πληρώσουν κι άλλα πρόστιμα όσοι προβούν σε έκδοση Ο.Α. εντός της 3ετίας???

 

.......Τα συγκεκριμενα προστιμα πλεον καταργουνται,βλ καταργουμενες διαταξεις,και το ερωτημα τιθεται εαν θα ισχυει το αρθρο 22 για τα νεα αυθαιρετα.....

 

εδώ μας λές ότι καταργούνται....

 

Αν μπορείς συνάδελφε γίνε πιό συγκεκριμένος γιατί μας μπερδεψες ολίγον... θα πληρώσουν επιπρόσθετα προστιμα (εκτός του παραβόλου) όσοι πάνε εντός 3ετίας να βγάλουν Ο.Α. ή δεν θα πληρώσουν????

Link to comment
Share on other sites

Βρε nikoleta.l κανε μια αναζητηση..

Το θεμα στο οποιο ρωτας δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την ερωτηση..

Διαβασε το ΦΕΚ 270Δ/85 για τα εκτος σχεδιου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.