Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Έχω και εγώ μια, εύλογη νομίζω, απορία ως ψάρακλας : σε πολυκατοικία με υπόλοιπο δόμησης, είναι ποτέ δυνατόν να πάει τίποτα με νομιμοποίηση; Ποιος απ'όλους θα πάρει τα τα τετραγωνικά της δόμησης που περισσεύουν; Θα πάει με χιλιοστά επί της υπολειπόμενης δόμησης, να βγάλει ξέρω γω άδεια ο Χ ιδιοκτήτητης για 10 τετραγωνικά και τα υπόλοιπα 15 με 4014; Γελοίο μου φαίνεται...

 

Μάλλον για μονοκατοικίες μόνο μπορεί να έχει εφαρμογή η νομιμοποίηση με Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε νομιμοποίηση με σχετική έκδοση Ο.Α.,

κατά την διαδικασία ελέγχου από την πολεοδομία εξετάζονται μόνο θέματα που αφορούν τον ΓΟΚ?

Και όταν λέμε ΓΟΚ, εννοούμε τον ισχύοντα κατά τον χρόνο κατασκευής του αυθαιρέτου ή τον σημερινό?

 

Στην νομιμοποίηση, θα χρειαστεί και έλεγχος τήρησης και άλλων κανονισμών?

(θερμομόνωσης, κτιριοδομικός, στατική επίλυση του φορέα κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στη πολυκατοικία που μπορούμε να βγάλουμε άδεια (όλοι σύμφωνοι) παίρνουμε παραβάσεις ανα ιδιοκτησία ή στο σύνολο και πληρώνουμε ένα παραβολο?

Link to comment
Share on other sites

(θερμομόνωσης, κτιριοδομικός, στατική επίλυση του φορέα κλπ)?

 

Ελα ντε..

Και αν νομιμοποιησω πχ τα 20τμ απο τα 40τμ αυθαιρετης αποθηκης, θα κανω τις μελετες για το μισο κτηριο???

Link to comment
Share on other sites

@ terry

 

Ναι, έστω και με τη σύσταση υπόψιν, θα βγάλει ο άλλος άδεια πχ. 5 τ.μ. που του αντιστοιχούν υπόλοιπο δόμησης και άλλα πχ. 20 τ.μ με 4014; Μου φαίνεται υπερβολή να μην πάει όλο με το Ν.4014, ειδικά εφόσον με την υπέρβαση μπορεί για δομικούς λόγους να τίθεται και θέμα συναίνεσης κλπ. κλπ.

 

@ brasco

 

Ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά περί στατικής επίλυσης (πλην συγκεκριμένων εξαιρέσεων), ενεργειακής απόδοαης κλπ. Όλα αντιμετωπίζονται ως υπερβάσεις κατά ΓΟΚ-Κτιριοδομικό με τη στενή έννοια της επιτρεπόμενης δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στη πολυκατοικία που μπορούμε να βγάλουμε άδεια (όλοι σύμφωνοι) παίρνουμε παραβάσεις ανα ιδιοκτησία ή στο σύνολο και πληρώνουμε ένα παραβολο?

 

Ανα αυτοτελή ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο καταλαβαίνω, αλλά με αυτήν την ερμηνεία θα τρέξουν όλοι να βγάλουν Ο.Α. ακόμα και του 1 τ.μ. στο τέλος...Δε μπορεί, πρέπει να υπάρξει κάποια διευκρίνιση σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Έχω υποβάλει ήδη φάκελο(1/6/2011)για νομιμοποίηση τριώροφης οικοδομης (3 οριζόντιες 100τμ εκάστη)με τον Ν1512/85

Λόγω Καλλικράτη τώρα υπογράφεται η απόφαση για εξαίρεση από την κατεδάφιση,με αποτέλεσμα να μην έχω πάρει ακόμα την άδεια.

Και ερωτώ:

Το πρόστιμο που θα πληρώσω προκύπτει με τις διατάξεις που ίσχυαν έως τώρα ή πρέπει να πληρώσω 500 για κάθε οριζόντια ?Και αν είναι έτσι, τι πάει να πει "ότι επέρχονται οι συνέπειες των διατάξεων του Ν.4014/2011"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.