Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Μου είπαν από το ΤΕΕ σήμερα ότι στις περιπτώσεις που μπορεί να βγει άδεια σύμφωνα με άρθρο 22, πρέπει να ολοκληρωθεί η διαδικασία έκδοσης άδειας και ύστερα να δοθεί η βεβαίωση για να γίνει συμβόλαιο! Έχει ακούσει κάποιος κάτι παρόμοιο;

 

Όχι, αλλά το υπέθεσα.

 

Αυτο το θέμα είναι απο τα πιο σοβαρά του νόμου και θεωρώ ότι αν δεν βγει εγκύκλιος δεν το ακουμπάμε.διότι αν πω βλακεία στον πελάτη μετά δεν θα μπορώ να επικαλστεώ την τηλεφωνική επικοινωνία με το ΤΕΕ!!!ας περιμενουν λίγο δεν χάθηκε ο κόσμος!!τόσα χρόνια περιμεναν!

 

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο ότι τους συμφέρει να περιμένουν να δουν πως θα καταλήξει η κατάσταση,

απλά έχω μια περίπτωση που το κτίριο έχει παλαιότητα προ του 55, αλλά έχει και μια άδεια χρωματισμών(!), όπου ο μηχανικός είχε φτιάξει τοπογραφικό στο περίπου(απόκκλιση 50cm), και δεν μπορώ να υπογράψω βεβαίωση για συμβόλαιο. Από ΔΟΚΚ μου είπαν να πάω με Ν4014 και άδεια με άρθρο 22. Τώρα βέβαια που πρέπει να βγει η άδεια πριν, δεν μπορεί να περιμένει για να κάνει συμβόλαιο! Χάος οι υποθέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο ότι τους συμφέρει να περιμένουν να δουν πως θα καταλήξει η κατάσταση,

απλά έχω μια περίπτωση που το κτίριο έχει παλαιότητα προ του 55, αλλά έχει και μια άδεια χρωματισμών(!), όπου ο μηχανικός είχε φτιάξει τοπογραφικό στο περίπου(απόκκλιση 50cm), και δεν μπορώ να υπογράψω βεβαίωση για συμβόλαιο. Από ΔΟΚΚ μου είπαν να πάω με Ν4014 και άδεια με άρθρο 22. Τώρα βέβαια που πρέπει να βγει η άδεια πριν, δεν μπορεί να περιμένει για να κάνει συμβόλαιο! Χάος οι υποθέσεις!

 

Κοιτα...η θα βρει τον ηρωα μηχανικο που θα υπογραψει η θα περιμενει!!δεν ειναι καθολου αστειο αυτο με τις βεβαιωσεις και αν ειναι για 300 ευρω να παμε φυλακη ας κατσουμε εξω χωρις τα 300 και παμε αργοτερα ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...8-)το ΔΟΚΚ τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Για τα αυθαίρετα που εξαιρέθηκαν από την κατεδάφιση με τον 1337/83 τι γίνεται; Πρέπει να βγει άδεια ή η τότε απόφαση είχε την ισχύ αδείας; Το ρωτώ γιατί, αν έχουν την ισχύ άδειας τότε σε περίπτωση μετέπειτα προσθήκης, όπου υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, σε ποια κατηγορία εντάσσεται η προσθήκη; Σε αυτές που πάνε για τακτοποίηση ή σε αυτές που πάνε παράβολο + άδεια σε 3 έτη

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έπιασα γραμμή στο ΤΕΕ, μου είπαν πως αν μπορεί να νομιμοποιηθεί τότε

 

1) Πληρώνεις το παράβολο

2) Βγάζεις την άδεια μέσα σε 3 χρόνια

 

Αν έχεις πληρώσει ήδη κάποια πρόστιμα τότε αυτά συμψηφίζονται με τα παράβολα!!!(αυτό δν το πολυκατάλαβα)

 

Τέλος τον ρώτησα για το ΙΚΑ και μου απάντησε πως δν έχει καμία διευκρίνηση!!!

Από Δευτέρα θα βγουν εγκύκλιοι που θα δίνουν περαιτέρω πληροφορίες!

Για οποιαδήποτε απορία μπορούμε να στείλουμε mail στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

1) Όταν λέμε πληρώνεις το παράβολο και νομιμοποιείς μέσα σε τρία χρόνια εννοούμε πληρώνεις τα 500ευρώ (ή όσα είναι με βάση το άρθρο 24γ.); Ή πληρώνεις κανονικά το πρόστιμο (εμένα π.χ. μου βγαίνει 1300ευρώ)

 

2) Αν είναι το πρώτο, τότε πως εισάγεται στο πρόγραμμα η αυθαιρεσία όταν νομιμοποιείται ώστε να μου βγάλει να πληρώσω 500ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

1) Όταν λέμε πληρώνεις το παράβολο και νομιμοποιείς μέσα σε τρία χρόνια εννοούμε πληρώνεις τα 500ευρώ (ή όσα είναι με βάση το άρθρο 24γ.); Ή πληρώνεις κανονικά το πρόστιμο (εμένα π.χ. μου βγαίνει 1300ευρώ)

 

2) Αν είναι το πρώτο, τότε πως εισάγεται στο πρόγραμμα η αυθαιρεσία όταν νομιμοποιείται ώστε να μου βγάλει να πληρώσω 500ευρώ;

 

1)Στο άρθρο 26, παρ.2 αναφέρεται ότι το πρόστιμο είναι εκείνο το άρθρου 24, παρ.2, περίπτωση γ.

2)Δεν νομίζω ότι την έχουν βάλει ακόμα αυτή τη περίπτωση στο πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σήμερα ξαναπήρα το ΤΕΕ και έθεσα το ίδιο ερώτημα!!!

 

Η απάντηση ήταν αντιδιαμετρικά αντίθετη. Όταν ανέφερα ότι χτες άλλος συνάδελφος μου είπε τα αντίθετα, μου απάντησε πως δν έχουν διευκρινιστική εγκύκλιο από το υπεκα και ο κάθε συνάδελφος αναγκαστικά απάντάει σύμφωνα με την προσωπική του κρίση! Το σημαντικό είναι πως έχει γίνει καταγραφή της συγκεκριμένης ερώτησης και έχει αποσταλθεί στο υπεκά!

 

Άρα περιμένουμε μέχρι νεωτέρας!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ρωτησα την εξαλλη κυριουλα στο τμημα αυθαιρετων της πολεοδομιας και μου ειπ εοτι και τα κομματια που ειναι εντος πλαγιων οριων νομιμοποιουνται με αποφαση νομαρη αφου περασουν απο σχοπ αρα βγαινει αδεια και σε αυτα..ελ αομως που καταργηθηκε ο νομαρχης...ειμεθα για πολλα γελια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.