Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Συναδελφοι, καλησπέρα, σε συνεχεια του ερωτηματος του Konte7gr, οταν εχω αυθαιρετο κτισμα χωρις αδεια πχ. 300τ.μ, σε οικοπεδο οικοδομίσημο με μέγιστη επιτρεπομενη δομηση 200τ.μ και εχω και πολεοδομικες παραβασεις όπως μη τηρηση πλαγιων αποστασεων σε αυτη την περιπτωση τι μπορει να γίνει? υπολογίζω τα τμήματα εντος του Δ, και την υπερβαίνουσα δόμηση που δεν μπορουν να νομιμοποιηθούν με τον Ν. 4014 και τα υπόλοιπα με αδεια??? Και στην πολεοδομία τη άδεια θα εκδωθεί? είναι δυνατόν τα γίνουν αόρατα τα υπόλοιπα τμήματα και να εκδοθεί άδεια νομιμοποιησης ?>?>?

Edited by PASLAM7
Link to comment
Share on other sites

Νόμος 4014... κάνει τα αυθαίρετα... ΑΟΡΑΤΑ !!! (ώστε να μπορείτε να βγάλετε άδεια)

 

Συνάδερφε έχω ίδια περίπτωση... και η απάντηση είναι.... "περιμένετε για επίσημη απάντηση από το υπουργείο".

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, καλησπέρα, σε συνεχεια του ερωτηματος του Konte7gr, οταν εχω αυθαιρετο κτισμα χωρις αδεια πχ. 300τ.μ, σε οικοπεδο οικοδομίσημο με μέγιστη επιτρεπομενη δομηση 200τ.μ και εχω και πολεοδομικες παραβασεις όπως μη τηρηση πλαγιων αποστασεων σε αυτη την περιπτωση τι μπορει να γίνει? υπολογίζω τα τμήματα εντος του Δ, και την υπερβαίνουσα δόμηση που δεν μπορουν να νομιμοποιηθούν με τον Ν. 4014 και τα υπόλοιπα με αδεια??? Και στην πολεοδομία τη άδεια θα εκδωθεί? είναι δυνατόν τα γίνουν αόρατα τα υπόλοιπα τμήματα και να εκδοθεί άδεια νομιμοποιησης ?>?>?

Φίλε PASLAM13 νομίζω ότι για εκτός σχεδίου φρόνιμο είναι να κάνεις το "κουνέλι7" όσον αφορά την έκδοση οικοδομικής άδειας και να του πείς να πάει με το ειδικό πρόστιμο... ειδικά αν δεν έχει πάρει δασαρχείο (γεωργικό) ή αν υπάρχει διάσπαση όγκου των αυθαίρετων... διότι δεν ξέρεις τί θα σου ξημερώσει σε περίπτωση που πας να βγάλεις οικοδομική άδεια... η ΕΠΑΕ, η παρέκκλιση (αν χτίζεις κατα παρέκκλιση), η απόσταση από NATURA, η υψηλή παραγωγικότητα ΚΑΡΑΔΩΚΟΥΝ...

Link to comment
Share on other sites

Άρα σε "δύσκολες" περιπτώσεις λέτε να προτείνουμε στους ιδιοκτήτες να πληρώσουν το πρόστιμο και να μην πάνε για άδεια? ...Δεν ξέρω, την άδεια τη "φοβάμαι" πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμω οτι τα τμηματα που ΔΕΝ νομιμοποιουνται θα "εξαφανιστουν" με τον 4014...Και για τα οποια θα πληρωθει κανονικα το προστιμο...

Το θεμα ειναι οτι στην ΟΑ, θα πληρωθεις κανονικα ολες τις μελετες για ολο το κτηριο, οχι μονο για τμημα αυτου... (βλ αποτυπωση στατικων και ελεγχο στατικων υπαρχοντος..)

 

 

kontegr

Δεν σε εχω ξεχασει... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση. Σε εκτός σχεδίου υπάρχει ο.α. αγροτικής αποθήκης 300 τ.μ. και ο ιδιοκτήτης έχει χτίσει άλλα 500 αυθαίρετα. Θα πάμε για πληρωμή παραβόλου και έκδοση άδειας σε 3 χρόνια (λογικά πρόβλημα με δασαρχείο και αρχαιολογία δεν θα υπάρξει λόγω υφιστάμενης άδειας). Ένσημα στο ικα δεν θα χρειαστούν. Μήπως γνωρίζει κάποιος που έχει βγάλει άδεια με το άρθρο 22 ν.1577/85 αν βγαίνει και ελάχιστο κόστος κατασκευής και έχει υποχρέωση ο ιδιοκτήτης να κόψει τιμολόγια για να πιάσει το ελάχιστο κόστος? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος που έχει βγάλει άδεια με το άρθρο 22 ν.1577/85 αν βγαίνει και ελάχιστο κόστος κατασκευής και έχει υποχρέωση ο ιδιοκτήτης να κόψει τιμολόγια για να πιάσει το ελάχιστο κόστος? Ευχαριστώ

 

Δεν έχω βγάλει άδεια αλλά νομίζω πως δν έχει υποχρέωση γι'αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι, με αυτή την τελευταία απάντηση του ΥΠΕΚΑ καλυπτόμαστε να τακτοποιούμε συνολικά σαν αυθαίρετο κτίριο κτίριο που τμήμα του μπορεί να βγάλει ΟΑ;;

 

Γιατί εγώ το βλέπω σαν απάντηση - παγίδα πο απλά δεν απαντάει Τ Ι Π Ο Τ Α;;

 

Εξηγούμαι: "Μπορεί να υπάχθεί στο Ν.4014" σημαίνει και στο άρθρο 26 και στο άρθρο 24 του νόμου, "καταβάλοντας το παράβολο που αντιστοιχεί"- ΠΡΟΣΟΧΗ: λέει παράβολο, και όχι πρόστιμο.. Άρα μπορεί άνετα να εννοεί ότι πας για έκδοση ΟΑ σε 3 χρόνια.. Και αυτό το .."εναλλακτικά" δεν καλύπτει τίποτα, αφού μιλάει για κάθε τμήμα να υπαχθεί στο αντίστοιχο μέρος του νόμου που του αναλογεί..

 

 

5) ερώτηση:

Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής μπορεί τμήμα της, εφ’ όσον πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις, να νομιμοποιηθεί με την υπαγωγή του στην παρ. 2 του άρθρου 26 του ν. 4014/11 και τμήμα της να υπαχθεί στο άρθρο 24 του νόμου ή επιβάλλεται ολόκληρη η αυθαίρετη κατασκευή να υπάγεται είτε στο άρθρο 24, είτε στο άρθρο 26 ;

 

απάντηση:

Μπορεί η αυθαίρετη κατασκευή συνολικά να υπαχθεί στη ρύθμιση του ν. 4014/11 καταβάλλοντας το παράβολο που της αναλογεί. Εναλλακτικά κάθε τμήμα μπορεί να υπαχθεί στην αντίστοιχη διάταξη του νόμου, που το καλύπτει.

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.