Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Τελικά σε περίπτωση που χτίστηκε κατοικία με περισσότερους ορόφους από όσα ορίζει η άδεια και υπάρχουν δομήσιμα μέτρα, δηλώνω ότι δεν υπάρχει στην παλιά άδεια σαν αυθαίρετο και βγάζω το παράβολο που πληρώνει ο πελάτης; Πως όμως ή καλύτερα που θα δηλώσω στο σύστημα ότι υπάρχει η δυνατότητα έκδοσης Ο.Α. εντός τριών ετών;;;;

Link to comment
Share on other sites

elenadouk δεν μπορείς ακόμα να το δηλώσεις.

Και εγώ ότι κτίρια μπορούνε να νομιμοποιηθούν τα έχω εντάξει στο Νόμο και στα φύλλα καταγραφής τα έχω διαφοροποιήσει ποια θα πάνε με νομιμοποίηση και ποια όχι, παράβολο πληρώθηκε τώρα μένει να δούμε πως θα γίνει η διαφοροποίηση και τι γίνεται αν κάπιος καίγεταΙ να πληρώσει όλο το ποσό για να έχει και την έκπτωση 20% αλλά θέλει να βγάλει και ΟΑ. Κάτι πρέπει να μπορεί να γίνει με την επιστροφή των ποσών ή δεν ξέρω τι θα σκεφτούνε...

Link to comment
Share on other sites

elenadouk δεν μπορείς ακόμα να το δηλώσεις.

Και εγώ ότι κτίρια μπορούνε να νομιμοποιηθούν τα έχω εντάξει στο Νόμο και στα φύλλα καταγραφής τα έχω διαφοροποιήσει ποια θα πάνε με νομιμοποίηση και ποια όχι, παράβολο πληρώθηκε τώρα μένει να δούμε πως θα γίνει η διαφοροποίηση και τι γίνεται αν κάπιος καίγεταΙ να πληρώσει όλο το ποσό για να έχει και την έκπτωση 20% αλλά θέλει να βγάλει και ΟΑ. Κάτι πρέπει να μπορεί να γίνει με την επιστροφή των ποσών ή δεν ξέρω τι θα σκεφτούνε...

 

Πως τα διαφοροποιησες? Ρωταω διοτι ο νομος λεει γενικα οτι δηλωνεις τα παντα για να βγει το παραβολο και μετα δηλωνεις οτι θα βγαλεις αδεια.Καταλαβα οτι εχεις πληρωσει παραβολα, στο επομενο σταδιο δηλωνεις στο συστημα οτι θα βγαλεις αδεια και σταματουν οι πληρωμες?

 

εχω περιπτωσεις ετοιμες αλλα ακομη δεν τις υποβαλλω γιατι καθε μερα ολα αλλαζουν

Link to comment
Share on other sites

Πως τα διαφοροποιησες? Ρωταω διοτι ο νομος λεει γενικα οτι δηλωνεις τα παντα για να βγει το παραβολο και μετα δηλωνεις οτι θα βγαλεις αδεια.Καταλαβα οτι εχεις πληρωσει παραβολα, στο επομενο σταδιο δηλωνεις στο συστημα οτι θα βγαλεις αδεια και σταματουν οι πληρωμες? εχω περιπτωσεις ετοιμες αλλα ακομη δεν τις υποβαλλω γιατι καθε μερα ολα αλλαζουν

Στο επόμενο στάδιο δεν έχω κάνει κάτι ακόμη, απλά τα δήλωσα τα νομιμοποιήσιμα και τα τακτοποιήσιμα σε διαφορετικά φύλλα. Τώρα το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι θέλουν να πληρώσουν εφάπαξ μέχρι 20 Δεκέμβρη και ελπίζω μέχρι τότε να έχει διασαφηνιστεί ο τρόπος που θα γίνει γιατί ειδάλλως θα πληρώσουν όλο το πρόστιμιο για να έχουν και την έκπτωση 20% αλλά μετά που θα βγάλουνε άδεια πώς θα πάρουνε πίσω τα λεφτά αυτά του προστίμου για τα τ.μ που νομιμοποιηθούν???????? Είδομεν, προς το παρών είναι καλυμμένοι γιατί όλα έχουνε μπει στη ρύθμιση, άρα είναι τυπικά νόμιμοι.

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα δεν πρεπει να εχει διαφορα το να τα δηλωσεις σε διαφορετικα φυλλα.φανταζομαι καπου θα πρεπει να υπαρχει το διαολοκουτακι που τσεκαρεις και λες νομιμοποιειται το παρον κτλ.

 

ειδομεν.

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τί πιστεύετε από το σύνολο των διευκρινίσεων που εκδόθηκαν ως τώρα, αν μπορεί να βγει άδεια και εσύ επιλέξεις τακτοποίηση, είσαι λάθος? δηλαδή είναι υποχρεωτική η άδεια?

Ακούστε περίπτωση : κατοικία με όλες τις παραβασεις να μπορούν να νομιμοποιηθούν, εκτός από το γεγονός ότι δύο από αυτές είναι εντός των 20μ από επαρχιακή, που όριζε η οικεία Απόφαση Νομάρχη για καθορισμό όρων του οικισμού ως 2000 κατοικων. Η Απόφαση αυτή είναι του 1988. Όμως με το ΠΔ πέρι υπεραστικής συγκοινωνίας 209/98, η απόσταση αυτή εντός οικισμού είναι 10μ. Επίσης αυτό το ΠΔ λεει "καταργείται κάθε διάταξη που ΑΝΤΙΚΕΙΤΑΙ στις παρούσες." Και ρωτάω τώρα εγώ την Πολεοδομία - τί σημαίνει αντίκειται?(να μην διαφέρει ή αν είναι δυσμενέστερη ισχύει και ας είναι προγενέστερη?) άγνωστο.

Αν ισχύει το ΠΔ 209/98, τότε όλα μπορούν να πάνε με άδεια.

Αν υπερισχύει η απόφαση Νομάρχη, τότε τακτοποίηση (και μάλιστα με ερωτηματικό γιατί αν τα 20μ θεωρηθούν διάταξη περί ζώνης ασφαλείας, τότε ούτε τακτοποίηση γίνεται).

Και όταν όλοι οι ειδήμονες του Νομού σηκώνουν τα χέρια, και μόνο προφορικά μου λένε ότι μάλλον ισχύει το ΠΔ 209/98, πώς εγώ θα πάρω απόφαση να της πω "πάμε με άδεια"? Και αν του χρόνου κάποιος υπάλληλος το ερμηνεύσει αλλιώς και τελικά δε βγει άδεια? Δεν είναι καλύτερο να ρισκάρεις έστω την τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τί πιστεύετε από το σύνολο των διευκρινίσεων που εκδόθηκαν ως τώρα, αν μπορεί να βγει άδεια και εσύ επιλέξεις τακτοποίηση, είσαι λάθος? δηλαδή είναι υποχρεωτική η άδεια?

Ακούστε περίπτωση : κατοικία με όλες τις παραβασεις να μπορούν να νομιμοποιηθούν, εκτός από το γεγονός ότι δύο από αυτές είναι εντός των 20μ από επαρχιακή, που όριζε η οικεία Απόφαση Νομάρχη για καθορισμό όρων του οικισμού ως 2000 κατοικων. Η Απόφαση αυτή είναι του 1988. Όμως με το ΠΔ πέρι υπεραστικής συγκοινωνίας 209/98, η απόσταση αυτή εντός οικισμού είναι 10μ. Επίσης αυτό το ΠΔ λεει "καταργείται κάθε διάταξη που ΑΝΤΙΚΕΙΤΑΙ στις παρούσες." Και ρωτάω τώρα εγώ την Πολεοδομία - τί σημαίνει αντίκειται?(να μην διαφέρει ή αν είναι δυσμενέστερη ισχύει και ας είναι προγενέστερη?) άγνωστο.

Αν ισχύει το ΠΔ 209/98, τότε όλα μπορούν να πάνε με άδεια.

Αν υπερισχύει η απόφαση Νομάρχη, τότε τακτοποίηση (και μάλιστα με ερωτηματικό γιατί αν τα 20μ θεωρηθούν διάταξη περί ζώνης ασφαλείας, τότε ούτε τακτοποίηση γίνεται).

Και όταν όλοι οι ειδήμονες του Νομού σηκώνουν τα χέρια, και μόνο προφορικά μου λένε ότι μάλλον ισχύει το ΠΔ 209/98, πώς εγώ θα πάρω απόφαση να της πω "πάμε με άδεια"? Και αν του χρόνου κάποιος υπάλληλος το ερμηνεύσει αλλιώς και τελικά δε βγει άδεια? Δεν είναι καλύτερο να ρισκάρεις έστω την τακτοποίηση?

 

πληρωνεις σιγουρα το παραβολο.μετα εγω θα εβαζα φακελο στην πολεο.αν δεν το δεχτουν συνεχιζεις στις δοσεις .ε?αν παλι ακυρωθει λογω αποφ Νομ ακυρωνεται η ρυθμιση.

 

σε καθε περιπτωση παρε μια αμοιβη, δηλωσε το, ας πληρωσει ενα παραβολο και βλεπουμε.

 

απ οσα εχω διαβασει καταλαβαινω η εκδ αδειας οπου ειναι δυνατη ειναι υποχρεωτικη

Edited by stahlex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας....

μου γενήθηκαν διάφορες απορίες....και ελπίζω να μου δώσετε τα φωτα σας....

1) Για ένα σπίτι εκτός σχεδίου...σε μη αρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο....στο οποίο ο ιδιοκτήτης θέλει να πληρώσει για το οικόπεδο που του λείπει....

έστω ότι είναι 2 στρέμματα x 1700 τιμή αντικ.ζ'ωνης στρέμματος=3400 ...αυτά πως τα πληρώνει? που το τσεκάρω? είναι και αυτά με δόσεις?

 

2) Όταν θέλω να βγάλω άδεια...Θα πληρωθώ λογικά όπως είπατε και πιο πάνω την πρώτη φάση....και μετα? απλα την αποτύπωση λογικά της υφιστάμενης κατάστασης....όπως κάναμε με τις νομιμοποιήσεις...

 

3) έστω ότι θέλω να τακτοποιήσω μία αποθήκη.... πώς την δηλώνω? Η αποθήκη είναι παράνομη...έγινε αποθήκη και έμεινε έτσι....μεταποίηση α τομέα δεν είναι...κατοικία δεν είναι ...τι είναι?

 

4) Εστω σε μία σοφίτα ...άν έχω υπέρβαση ύψους ή δόμησης δεν βγαίνει άδεια....αλλίως μπορώ να βγάλω άδεια....αλλά στις ερωτοαπαντήσεις Γ νούμερο 21 λεέι ότι εφόσον είναι προσβάσιμος χώρος υπολογίζεται συντ.υπέρβασης δόμησης και με συντ.0,5 δηλαδή δεν μπορώ στις σοφίτες να βγάλω άδεια? αφου υπέρβαση του συντ.δόμησης έχουμε όταν υπερβαίνεται ο μέγιστος συντ δόμησης του οικοπεδου....

 

5)και κάτι τελαθταίο.....άν ένα σπίτι έχει στρίψει 180 μοίρες....αυτο θα πάει σαν μία παράβαση? για λάθος τοποθέτηση?

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

4) Η Γ-21 δεν λέει ότι έχουμε υπέρβαση συντελεστή δόμησης αλλά συντελεστή υπέρβασης δόμησης και εννοεί τον συντελεστή του φύλλου καταγραφής.

5) Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος νομίζω ότι θεωρείται λάθος τοποθέτηση της οικοδομής στο οικόπεδο οπότε θεωρούνται αυθαίρετα τα τετραγωνικά που (λόγω της λάθους τοποθέτησης) είναι εκτός του νόμιμου περιγράμματος της αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.