Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Αστεριε σε ευχαριστω αλλα μηπως πρεπει να προστεθουν και τα δικα τους τετραγωνικα στα τμ του οροφου προκειμενου να μπουν στο παράβολο ετσι ωστε να μην εχουν προστιμο ανεγερσης και διατήρησης??

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα τα δήλωνα διότι θα μεγάλωνα ''τεχνηέντως'' τα m2 δόμησης, τα οποία δεν θα αντιστοιχούνε σε αυτά που θα νομιμοποιήσεις. Μήπως θα ήταν σκόπιμο, να απευθυνθείς στην αρμόδια πολεοδομία για το πως θα αντιμετωπίσουν το θέμα?? ( "δεν πετάω την μπάλλα αράουτ" )

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα δηλωσεις τις αυθαιρεσιες ετσι οπως ακριβως θα τις δηλωνες αν πηγαινες για 4014 εξολοκληρου δηλαδη τα παραπανω τ.μ. με φυλλα καταγραφης και τα αλλα οπως στεγαστρα με αναλυτικους...θα τικαρεις προς εκδοση Ο.Α. και οτι παραβολο σου βγαλει αυτο θα πληρωσεις και θα πασς για αδεια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα δηλωσεις τις αυθαιρεσιες ετσι οπως ακριβως θα τις δηλωνες αν πηγαινες για 4014 εξολοκληρου δηλαδη τα παραπανω τ.μ. με φυλλα καταγραφης και τα αλλα οπως στεγαστρα με αναλυτικους...θα τικαρεις προς εκδοση Ο.Α. και οτι παραβολο σου βγαλει αυτο θα πληρωσεις και θα πασς για αδεια

ναι αλλα οι λοιπες παραβάσεις δεν εχουν επιλογή προς νομιμοποιηση και ετσι το παραβολο θα βγει βάσει τμ και οσες λοιπες βάλω θα πάνε σαν προστιμο
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όλοι έχουμε το πρόβλημα αυτό... οι λοιπές παραβάσεις στις περιπτώσεις έκδοσης άδειας πάνε υποχρεωτικά σαν πρόστιμο... και αν οι λοιπές καλύπτονται από το παράβολο γίνεται συμψηφισμός και όλα εντάξει, αν όμως δεν καλύπτεται σου βγάζει ανεξόφλητο ποσό που δεν οφείλεις να το πληρώσεις κανονικά...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχαμε παραδειγμα τρεις μετακινησεις κτιριων σε συννομες θεσεις και μπορουσαν να νομιμοποιηθουν εμεις θα δηλωναμε στο συστημα αυθαιρετων 3 παραβασεις κατηγοριας 13 , το παραβολο που θα εβγαζε θα ηταν 500 ευρω ,θα πληρωναμε τα 500 ευρω και θα πηγαιναμε για αδεια με το αρθρο 22.

 

Στο παραπανω παραδειγμα αν ειχαμε και ενα στεγαστρο που το κοστος κατασκευης του θα ηταν 9000 ευρω θα βαζαμε αλλες 2 παραβασεις 13 οποτε συνολο 5 , παλι το παραβολο θα ηταν μονο 500 ευρω

 

Αν στα παραπανω ειχαμε και μια κυρια κατοικια 80 τ.μ. και τις 5 παραπανω παραβασεις το παραβολο θα ηταν παλι 500 ευρω

 

Αυτα που γραφω παραπανω τα εχω διευκρινησει και με συνεχεις ερωτησεις προς το ΤΕΕ και Πολεοδομιες, ειναι παραλογο αλλα αυτο προβλεπει ο νομοθετης ,εμεις γιατι να τους κανουμε πλουσιοτερους

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο ισογειες ανεξαρτητες κατοικιες καπου 155 τμ με δυο αντιστοιχους ΗΧ και θελω να βγαλω αδεια νομιμποιησης.

Αν βαλω στο συστημα μονο τα τμ των κατοικιων μου βγαζει μηδενικο προστιμο ή παραβολο. Αν βαλω και τους 2 ΗΧ μου βγαζει 500 ευρω για τον καθενα

Κανω καπου λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Προς Pontifikas,

Μήπως η ¨αυθαιρεσία¨ των 80τμ πρέπει να δηλωθεί ξεχωρίστα από τις παραβάσεις? Η΄ δεδομένου ότι, το ειδικό πρόστιμο για τις παραβάσεις υπολογίζεται αλλιώς και το παράβολο είναι €500 για κάθε παράβαση, να συμπληρώσεις στο πεδιό ¨λοιπές παραβάσεις¨ τον αριθμό τους. Μήπως έτσι βρεις κάποιοα άκρη.....

Εγώ προσπαθώ να περάσω μια άδεια νομιμοποίησης με αναλυτικό .....

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο ισογειες ανεξαρτητες κατοικιες καπου 155 τμ με δυο αντιστοιχους ΗΧ και θελω να βγαλω αδεια νομιμποιησης.

Αν βαλω στο συστημα μονο τα τμ των κατοικιων μου βγαζει μηδενικο προστιμο ή παραβολο. Αν βαλω και τους 2 ΗΧ μου βγαζει 500 ευρω για τον καθενα

Κανω καπου λαθος;

μπορει κανενας να βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.