Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεωτικά τα φωτοβολταϊκά σε στέγες


AArtam.

Recommended Posts

Μην ξεχνάμε οτι είναι ο ίδιος υπουργός που έθεσε σε ισχύ ένα νόμο,(απο 21/09/11) που δεν μπορεί να εφαρμοστεί αν δεν βγεί πρώτα η Υπουργική απόφαση. Αποτέλεσμα .... έχουν σταματήσει τα πάντα στις έτσι και αλλιώς λιγοστές αγοραπωλησίες. Ταχύτητα έχει, οργάνωση και μυαλό δεν έχει και μας οδηγεί (με ταχύτητα) στην καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν βρίσκω κάτι κακό στο γεγονός να υποχρεωθούν όσοι χτίζουν νέα κτίρια να βάζουν και φωτοβολταϊκά σε αυτά. Το μόνο αρνητικό είναι οτι θα επιβαρυνθεί με επιπλέον κόστος ο κατασκευαστής που χτίζει το κτίριο και θα είναι λίγο ποιο τσιμπιμένες οι τιμές αγοράς ακινήτων. Ίσα ίσα έτσι θα έχουν δουλιές όσοι μελετητές ασχολούνται με τα Φ/Β και το γεγονός αυτό μπορεί να δώσει το έναυσμα για ανοίξει ακόμη μια ελληνική εταιρία παραγωγής Φ/Β.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου Γιώργο1987 καταλάβαμε επιτέλους ότι ΟΛΕΣ οι διατάξεις είναι προς την πλευρά της υποχρέωσης του ιδιώτη να πληρώνει!!! Επίσης καταλάβαμε ότι όλες οι διατάξεις είναι προς την πλευρά οι μεγάλες εταιρείες να κονομάνε και να δημιουργούν μονοπώλεια!!! ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ, ΠΟΥ ΠΑΣ, ΤΙ ΨΩΝΙΖΕΙΣ, ΣΕ ΤΙ ΣΠΙΤΙ ΜΕΝΕΙΣ, ΤΙ ΕΦΑΓΕΣ, ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ, ΤΙ ΦΙΛΟΥΣ ΕΧΕΙΣ, ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΚΛΠ ΚΛΠ...

 

ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥΣ; Να σβηστεί από το χάρτη η λέξη Ελλάδα (αλλά και όλες οι υπόλοιπες), να γίνουμε όλοι ένα μάτσο άβουλα-ανθρωπάκια μιας παγκόσμιας διακυβέρνησης! Πρόκειται για πόλεμο φίλε μου Γιώργο. Δεν είναι υπερβολή αυτό! Πρόκειται για πόλεμο! Πόλεμο νεύρων, πόλεμο αρπαγής των περιουσιών όλων των Ελλήνων και διάσωσης των τραπεζών και πόλεμο καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά αλλά μπορεί κάποιος αρχιτέκτονας να μου εξηγήσει γιατί δεν συμβαδίζουν τα Φ/Β με την αρχιτεκτονική των κτιρίων? Το γυαλί είναι που ενοχλεί? Ευχαριστώ

Δεν υπάρχει καμία ασυμβατότητα υλικού ή συνθήκης για την αρχιτεκτονική κτιρίων.

Από το πιο ευτελές υλικό (πέτρες) μέχρι ατσάλι inox και χρυσάφι ακόμα, υλικά είναι και άπτεται στον μελετητή να κάνει τις βέλτιστες λύσεις για την κάθε περίπτωση.

Το ζήτημα της ενέργειας λοιπόν της οικονομίας πόρων και άλλα σχετικά ζητήματα είναι άλλη μια συνθήκη που θα πρέπει να λυθεί υπ όψιν στον σχεδιασμό.

Όπως κόβουμε τον λαιμό μας να φτιάξουμε αρμονικά κτίρια στα κατσάβραχα ακόμα και σε γκρεμούς υποσκαφα στην Σαντορίνη με υπέροχα αποτελέσματα έτσι κόβουμε τον λαιμό μας να φτιάξουμε και κτίρια εκεί που έχουμε όσο χώρο θέλουμε και ιδανικές συνθήκες.

 

Είναι μια πρόκληση κι αυτό το οποίο αν προσεχτεί από τον αρχικό σχεδιασμό του κτιρίου θα δώσει καλά αποτελέσματα.

 

Ειλικρινά σηκώνει μεγάλη ανάλυση το θέμα και δεν γίνεται έτσι με απλές κουβεντούλες αλλά με σχεδιασμό συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

@111 δηλαδή ο Δούρειος Ίππος για την κατάκτηση της Ελλάδας είναι τα ΦΒ;! Αν ειναι να πάμε με μια βαριοπούλα να σπάμε ότι πλαίσιο βρίσκουμε μπροστά μας ρε αδελφέ. Είδα ενα καλό πάρκο δίπλα στην Εθνική προς Λαμία, μισή ώρα από Αθήνα. Βάζω τη βαριοπούλα, βάζεις τη βενζίνα;

 

Πριν θέλοντας να είμαι υπερβολικός ανέφερα πως θα πει κάποιος τα ΦΒ καρκινογόνα. Μάλλον είμαι πίσω. Πλέον θεωρούνται πράξη προδοσίας...

Link to comment
Share on other sites

...

... Είδα ενα καλό πάρκο δίπλα στην Εθνική προς Λαμία, μισή ώρα από Αθήνα. Βάζω τη βαριοπούλα, βάζεις τη βενζίνα;

...

 

Με το μετρό πας στο Ελευθέριος Βενιζέλος. Είναι και γερμανικών συμφερόντων οπότε είσαι ακόμα πιο Ιν.

 

 

6B1D40CFABC7134E96B9C4BF8469DEC9.jpg

ισχύ 8 MWp και μπορεί να παράγει ετησίως ενέργεια 11 εκατ. κιλοβατωρών, όση χρειάζονται για να καλύψουν πλήρως τις ανάγκες τους 3.000 άνθρωποι

Link to comment
Share on other sites

Απο πλευρα ενεργειακης ειναι ενα καλο βημα που ισως τελικα μας κανει να δουμε και να χρησιμοποιουμε την ενεργεια μας καλυτερα.

 

Απο οπτικη αποψη (αρχιτεκτονικα) χωρις να ξερω κ πολλα σιγουρα θα δημιουργησει προβληματα, ΑΛΛΑ εαν τα φ/β που πρεπει να ενσωματωθουν τοτε πιστευω ολα τα προβληματα θα λυθουν.

 

Τι εννοω εδω κ πολλα χρονια η γειτονα χωρα μας, η Ιταλια, εχει βαλει σαν υποχρεωση σε ολες τις νεες οικοδομες να υπαρχει προβλεψη για εγκατασταση 2kW το ελαχιστο. Σε αυτες τις προυποθεσεις δεν αναφερει φυσικα εαν τα φ/β πρεπει να τοποθετηθουν υπο κλιση αναγκαστικα. Αντιθετως δινει το δικαιωμα στο ιδιοκτητη και αρχιτεκτονα ειτε να τα τοποθετησουν με κλιση ή σε προσοψεις ή γενικα οπως αλλιως μπορει ενας αρχιτεκτονικος σχεδιασμος να ενσωματωσει τα φ/β. Με αυτο το τροπο προαγει η Ιταλικη κυβερνηση την (ας την πουμε) εξοικονομηση καταναλισκομενης ενεργειας αλλα ταυτοχρονα δεν επιθυμει κ την υπαρξη κτιριων που θα μοιαζουν σαν καθρεφτες.

Στην αγορα υπαρχουν παρα πολλα ειδη Φ/Β τα οποια μπορουν να χρησιμοποιηθουν και ως τελικο αισθητικο αποτελεσμα να δινουν κατι αξιολογο π.χ διαφανα φ/β, "μπογια/βαφη" φ/β, φ/β με διαφορετικες χρωματικες αποχρωσεις κυψελων κλπ.

 

Φυσικα μιλωντας για την ελληνικη πραγματικοτητα, και ξεροντας οτι εδω ειναι η χωρα του ευκαιριακου κερδους κ κακοσχεδιασμου το πιο πιθανον ειναι τα φ/β στα κτιρια να δωσουν ενα μεγαλο ποσοστο "ασχημων" κτιριων με μακροχρονιο αποτελεσμα την δυσφημιση των φ/β σαν αισθητικες παρεμβασεις.

Link to comment
Share on other sites

@111 δηλαδή ο Δούρειος Ίππος για την κατάκτηση της Ελλάδας είναι τα ΦΒ;! Αν ειναι να πάμε με μια βαριοπούλα να σπάμε ότι πλαίσιο βρίσκουμε μπροστά μας ρε αδελφέ. Είδα ενα καλό πάρκο δίπλα στην Εθνική προς Λαμία, μισή ώρα από Αθήνα. Βάζω τη βαριοπούλα, βάζεις τη βενζίνα;

 

Η ειρωνία συνάδελφε από μέρους σου τι εξυπηρετεί; Κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις το νόημα των λόγων μου; Ασφαλώς μιλούσα γενικά και νομίζω ότι είναι περιττό να εξηγήσω παραπάνω τα λόγια μου. Η αγανάκτηση ήταν έκδηλη στα λόγια μου και εσύ την ειρωνεύεσαι; Εύγε! Επειδή δηλαδή έχω φτάσει στο αμήν με τους προδότες με ειρωνεύεσαι;

 

Να αναφέρω απλά ότι παραβίασες τηυς κανόνες 2 και 8 του φόρουμ! Από εκεί και πέρα ας αναλάβουν οι συντονιστές τις απαραίτητες συστάσεις για να μην αρχίσω εγώ τα μπινελίκια

Link to comment
Share on other sites

απαράδεκτος έως προκλητικός...αλλά αναμενόμενες οι ειρωνίες από μερικούς γιατί εκτός από βλαμμένους έχει και ρουφιάνους εδώ μέσα από ότι φαίνεται...

 

Ξέρεις καλά τους κανόνες 2 και 8 κι ωστόσο τους παραβιάζεις... Ρίξε και μία ματιά στον κανόνα 5...

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει στους κανόνες πρόβλεψη για "τραγικό παραλήρημα" οπότε είσαι ΟΚ...

 

Κανόνας 8... σου το είπε ο άνθρωπος...

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.