Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα και από εμένα.

 

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια προθεσμία υποβολής των αρχείων για τα αυθαίρετα που έχουν γίνει ολοκληρωμένη υποβολή; Έχει δημοσιευθεί κάπου (εγκύκλιος, υπουργική απόφαση ή σε κάποιο άλλο επίσημο έγγραφο);

 

Την ίδια ερώτηση κάνει και ένας συνάδελφος λίγο πιο πάνω από εμένα.

 

Καλή συνέχεια!...

Link to comment
Share on other sites

την ιδια ερώτηση την κάνουμε όλοι μας....και προφανώς έχουμε υπομονή μέχρι να γίνει βατό το σύστημα....καθώς όλα γίνονται στο πόδι!

Link to comment
Share on other sites

Να ήταν με τα πόδια θα ήταν καλά. Έχουμε μάθει τόσα χρόνια να τους καταλαβαίνουμε... Με κάτι άλλο γίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το ότι γίνονται στο πόδι κάποια πράγματα είναι δεδομένο. Απλά προβληματίζομαι για το 10ήμερο υποβολής (ειπώθηκε και παραπάνω). Είναι σίγουρη αυτή η προθεσμία, υπάρχει κάπου επίσημα; Ή απλά το είπε κάποιος υπάλληλος του ΤΕΕ ή κάποιας άλλης υπηρεσίας και εμείς ψαχνώμαστε με φήμες και ράδιο αρβύλες...

Link to comment
Share on other sites

Σε τακτοποίηση σε εκτός σχεδίου αυθαίρετο κτίσμα οπου απαιτείται και τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημενο κατα ΕΓΣΑ 87, οφειλω να τοποθετησω τοσο στο συστημα αμοιβων τον τοπογραφο και το τοπογραφικο που θα κανει, με την αντιστοιχη νομιμη αμοιβη του και τη συμφωνηθεισα του ή μονο εμενα που θα κανω την υπολοιπη ρυθμιση?

Μπορει να γινει διαχωρισμος των συμφωνηθεισων αμοιβων για καθε μηχανικο και κατηγορια εργασιων αντιστοιχα η θα πρεπει να βαλουμε μια ολικη σουμα?

 

Και αντιστοιχα στο συστημα τακτοποιησης αυθαιρετων πρεπει να οριστει επισης ο τοπογραφος?

 

Δε μπορουμε να ισχυριστουμε δηλαδη οτι ο ιδιοκτητης μου εδωσε ετοιμο το τοπογραφικο το οποιο το εκανε λιγο πριν προχωρησει στη ρυθμιση μαζι μου, σε δικο του μηχανικο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Ενώ στο σύστημα μου έχει εμφανίσει τις επιλογές για υποβολή αρχειων κτλ, κλικάροντας στο εικόνιδιο δεν κάνει απολύτως τίποτα. Είναι κάτι γενικευμένο ή μόνο σε μένα συμβαίνει. Το αναφέρω γιατί διάβασα πως κάποιοι συνάδελφοι προσπάθησαν ήδη να ανεβάσουν αρχεία.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Ενώ στο σύστημα μου έχει εμφανίσει τις επιλογές για υποβολή αρχειων κτλ, κλικάροντας στο εικόνιδιο δεν κάνει απολύτως τίποτα. Είναι κάτι γενικευμένο ή μόνο σε μένα συμβαίνει. Το αναφέρω γιατί διάβασα πως κάποιοι συνάδελφοι προσπάθησαν ήδη να ανεβάσουν αρχεία.

Ευχαριστώ.

 

γράψε αριθμό ορόφων και διάλεξε δελτίο τρωτότητας για να σε προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε τακτοποίηση σε εκτός σχεδίου αυθαίρετο κτίσμα οπου απαιτείται και τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημενο κατα ΕΓΣΑ 87, οφειλω να τοποθετησω τοσο στο συστημα αμοιβων τον τοπογραφο και το τοπογραφικο που θα κανει, με την αντιστοιχη νομιμη αμοιβη του και τη συμφωνηθεισα του ή μονο εμενα που θα κανω την υπολοιπη ρυθμιση?

Μπορει να γινει διαχωρισμος των συμφωνηθεισων αμοιβων για καθε μηχανικο και κατηγορια εργασιων αντιστοιχα η θα πρεπει να βαλουμε μια ολικη σουμα?

 

Και αντιστοιχα στο συστημα τακτοποιησης αυθαιρετων πρεπει να οριστει επισης ο τοπογραφος?

 

Δε μπορουμε να ισχυριστουμε δηλαδη οτι ο ιδιοκτητης μου εδωσε ετοιμο το τοπογραφικο το οποιο το εκανε λιγο πριν προχωρησει στη ρυθμιση μαζι μου, σε δικο του μηχανικο?

 

 

¨Εχω και εγώ τέτοια περίπτωση, όπου ο ιδιοκτήτης είχε πρόσφατο τοπογραφικό πριν την ανάθεση της τακτοπόιησης. Πώς αντιμετωπίζεται αυτή η περίπτωση στο σύστημα τακτοποίησης του ΤΕΕ? Τον τοπογράφο πρέπει να τον δηλώσω εγώ ??

 

Επίσης επειδή έχω περαιώσει τη διαδικασία, ακόμα και αν θελήσω να δηλώσω τον τοπογράφο, πώς θα το κάνω αφού η καρτέλα "Συμμετέχοντες μηχανικοί" είναι κλειδωμένη? Να κάνω αίτηση ξεκλειδώματος ή να περιμένω τυχόν διευκρινήσεις?

Edited by nikosar
Link to comment
Share on other sites

Ως ΠΜ - διαχειριστές της δήλωσης δεν θα σας βγάλει "προαπαιτούμενο" τοπογράφο.

Στέλνεται το τοπογραφικό κανονικότατα.

Εσείς δεν θα έχετε πρόβλημα.

Τώρα, αν κάποιος αργότερα (ή πολύ αργότερα) ελέγξει τις δηλώσεις και δει τα τοπογραφικά και δει ότι, το συγκεκριμένο του συγκεκριμένου π.χ. τοπογράφου ΔΕΝ έχει περάσει από το σύστημα αμοιβών του, μάλλον θα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτόν.

 

Πάντως δεοντολογικά όταν μας προσκομίζουν έτοιμο τοπογραφικό κάποιου για να το χρησιμοποιήσουμε κάπου άλλου καλό είναι να ...ψαχνόμαστε λίγο (π.χ. να ρωτήσουμε το συνάδελφο, να γραφεί στη σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης με τον ιδιοκτήτη κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Ως ΠΜ - διαχειριστές της δήλωσης δεν θα σας βγάλει "προαπαιτούμενο" τοπογράφο.

Στέλνεται το τοπογραφικό κανονικότατα.

Εσείς δεν θα έχετε πρόβλημα.

Τώρα, αν κάποιος αργότερα (ή πολύ αργότερα) ελέγξει τις δηλώσεις και δει τα τοπογραφικά και δει ότι, το συγκεκριμένο του συγκεκριμένου π.χ. τοπογράφου ΔΕΝ έχει περάσει από το σύστημα αμοιβών του, μάλλον θα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτόν.

 

Πάντως δεοντολογικά όταν μας προσκομίζουν έτοιμο τοπογραφικό κάποιου για να το χρησιμοποιήσουμε κάπου άλλου καλό είναι να ...ψαχνόμαστε λίγο (π.χ. να ρωτήσουμε το συνάδελφο, να γραφεί στη σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης με τον ιδιοκτήτη κ.λπ.).

 

Την υπαγωγή δεν την έκανα ιδιωτικά, αλλά με την επωνυμία του γραφείου στο οποίο εργάζομαι. Στατικά, Η-Μ, τοπογραφικό σαν επιλογές ανεβάσματος αρχείου είναι κλειδωμένα (παρά το ότι το γραφείο έχει τα επιμέρους πτυχία). Συνεπώς είναι προαιπαιτούμενοι οι παραπάνω μηχανικοί τουλάχιστον σαν φυσικά πρόσωπα, τα οποία όμως μετά την περαίωση δεν μπορώ να δηλώσω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.