Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

α!! έτσι το εννοούσες μάγκα μου!!! και εγώ εξ αρχής, νόμισα ότι με δουλεύεις!!

Σωστά το μελετάς για το αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.. για ..2013

 

υ.γ εκτός και αν πάνω σε αυτό, αλλάξουν το σύστημα την 14-9-2012

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι προσέξτε το εξής:

 

Το σύστημα που έχει φτιάξει το ΤΕΕ δεν είναι ΣΩΣΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ. Δηλαδή, δεν έχουν προβλέψει και δεν έχουν υλοποιήσει όλα όσα πρέπει!!! Είτε γιατί δεν πρόλαβαν, είτε γιατί δεν ήξεραν, είτε γιατί δεν μπορούσαν, είτε γιατί δεν ήθελαν κ.λπ. Κάποια στιγμή θα ολοκληρωθεί σωστά. Τότε, επειδή είναι "ηλεκτρονική εφαρμογή" και κάθε κίνηση καταγράφεται και δεν σβήνει, μπορεί με διάφορες "ασφαλιστικές δικλείδες" να ζητηθούν και να ελεγχθούν π.χ. ημερομηνίες, ποσά κ.λπ. και "αυτομάτως να επιβληθούν "κυρώσεις" (π.χ. τόκοι, απαιτήσεις επιστροφής εκπτώσεων που έχουν χορηγηθεί, κ.λπ.) Γι αυτό ...προσοχή!!! Προσοχή!!! Τουλάχιστον ...καλύψτε τους "πισινούς" σας από τους πελάτες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα μαζι σου..

 

Λεει πουθενα οτι απο τη στιγμη που θα πληρωθει το παραβολο εγω πρεπει να περασω αμεσως στην επομενη φαση???

Αφου απαιτει το συστημα απο εμενα ξανα ενημερωσει χωρις ομως να οριζει το ποτε δεν βλεπω που υπαρχει προβλημα..

 

Μαλλον θα επρεπε αυτο το ενδιαμεσο βημα να γινεται αυτοματα απο την ωρα που θα πληρωθει το παραβολο.. Αλλα αναδρομικα δεν γινεται αυτο.. Ισως σε πιθανη αναβαθμιση του συστηματος να γινεται..

 

Καμια αποψη για το ¨προβλημα¨που διατυπωσα στο ποστ898????

Link to comment
Share on other sites

εμ! άμα τη θες τόσο πολύ ..μπορεί και να απογοητευτείς pk10gr

 

β.
Το πρόστιμο καταβάλλεται
εντός τριάντα
(30) μηνών
για τα ακίνητα κατοικίας και
εντός τριάντα έξι
(36) μηνών
για τα ακίνητα άλλης χρήσης
από την
έναρξη
ισχύος του νόμου, τμηματικά σε ισόποσες δόσεις, ο αριθμός των οποίων καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, εκ των οποίων
η πρώτη δόση
καταβάλλεται εντός προθεσμίας
τριών (3) μηνών από την έναρξη ισχύος του
παρόντος νόμου
(ΔΗΛΑΔΗ 21-12-11)
. Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής
εντός της προθεσμίας καταβολής της πρώτης δόσης
παρέχεται
έκπτωση 20%.

γ. Σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των παραπάνω δόσεων επιβάλλεται προσαύξηση 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης. Η ίδια προσαύξηση επιβάλλεται σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των δόσεων των προστίμων, που επιβάλλονται δυνάμει των διατάξεων του ν. 3843/2010, μόνο για τις καθυστερούμενες μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος δόσεις.

Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της πρώτης δόσης ή μη καταβολής τριών συνεχόμενων δόσεων ο υπόχρεος εκπίπτει του δικαιώματος της υπαγωγής στη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν αναφέρει πουθενά κάτι σχετικό!

 

Αλλά με τους ...."έξυπνους" που έχουμε μπλέξει, καλό είναι ...."να φυλάμε τα ρούχα μας, για να έχουμε τα μισά"!!!

Δηλαδή, αν π.χ. πληρώθηκε το παράβολο πριν πέντε μήνες και έκτοτε καμία κίνηση στη δήλωση. Ας υποθέσουμε ότι, 5 μήνες μετά πάει ο μηχανικός και στέλνει τη δήλωση προσωρινή υπαγωγή, αιτούμενος πληρωμή του υπόλοιπου προστίμου εφάπαξ. Το σύστημα θα το δεχτεί και θα βγει η εντολή με έκπτωση 20%. Έρχονται στη συνέχεια, οι παραπάνω αναφερόμενοι ως ...."έξυπνοι" και λένε ότι, η έκπτωση του εφάπαξ δίδεται μόνο όταν η πληρωμή αυτού γίνει εντός ενός μηνός την πληρωμή του παραβόλου. Τι κάνεις τότε;;;;; Πως θα βγάλεις άκρη αν χρεώσουν τον ιδιοκτήτη με το ποσό της έκπτωσης που είχε ωφεληθεί:::::: Και καλά όταν είναι σε γνώση του (τον έχεις δηλαδή ενημερώσει και έχει αναλάβει το ρίσκο "εγγράφως"), όταν δεν είναι;;;;;;

 

Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν πολλά, αρκεί να τα ..."προβλέψει" ο καθένας μας.

 

Συμπέρασμα:

Οι άνθρωποι αυτοί είναι αδίστακτοι!!! Δεν πρέπει να ..."παίζουμε" μαζί τους!!! "Φυλάμε τα ρούχα μας, για να μας μείνει αυτό το μικρό "κέρδος" κάθε δήλωσης που κάνουμε!!!

 

Τέλος, επιμένω κατηγορηματικά ότι, υπάρχει ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΚΥΡΩΣΗΣ της δήλωσης 4014 (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) αν δεν πληρωθεί η α' δόση κ.λπ. (η το εφάπαξ με έκπτωση) ένα μήνα μετά την πληρωμή του παραβόλου.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

αν δεν πληρωθεί η α' δόση κ.λπ. (η το εφάπαξ με έκπτωση) ένα μήνα μετά την πληρωμή του παραβόλου

 

Αδικο δεν εχεις, αλλα πουθενα δεν αναφερεται αυτο.

Ο μηνας μετραει απο την προσωρινη υπαγωγη, οχι απο την αρχικη.

 

Φυσικα τιθεται θεμα, γτ αν παρει παραταση πχ για αλλα 2 χρονια, μπορεις καποιος να πει οτο πληρωνω το παραβολο το 2011 και κανω προσωρινη υπαγωγη το 2014.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν ψαχνουν τοσο πολυ τα πραγματα,οχι γιατι δεν θελουν αλλα γιατι θα μπλεξουν με μυριαδες υποπεριπτωσεις και οι ιδιοι.Ας μην ειμαστε τοσο καχυποπτοι...

Link to comment
Share on other sites

Πως να μην το ψάχνουμε..

Αν δεις σήμερα μας κατηγορούν (ως Ελλάδα) ότι δεν εφαρμόζουμε τους νόμους

 

Υ.Γ αν γνωρίζει κάποιος με ποιό νόμο έγινε 1 μήνας (δεν το αμφισβητό φυσικά)ας το αναφέρει

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Kana δεν λεει για εμας.. Λεει για αυτους πως δεν το ψαχνουν..

 

Εγω να απογοητευτω???? Ο μακακας που αργησε......... Αν και δεν νομιζω να το τραβηξουν τοσο πολυ με την μη πληρωμη της πρωτης δοσης.. Το θεωρω υπερβολικο...

 

Επιστρεφοντας στο ερωτημα μου, οντως ετσι ειναι.. Αν δεν πληρωθει εντος προθεσμιας χανεις την εκπτωση.. Ο ελεγχος αυτου του γεγονοτος ειναι δικια μου ευθυνη???????

Δηλαδη εγω μπορω να συνεχισω την διαδικασια κανονικα και να ολοκληρωσω?????? 'Η το συστημα θα ξυπνησει μολις παω να ολοκληρωσω???????

Ή θα πρεπει εγω να "ακυρωσω" την εφαπξ καταβολη και να το γυρισω σε δοσεις??????? Και ποιος ειμαι εγω που θα κανω κατι τετοιο??????

 

***Να σημειωσω οτι 2/9 ηταν Κυριακη και συνηθως οι προθεσμιες που ληγουν Κυριακη πηγαινουν την αμεσως επομενη εργασιμη.. Αν δεν κανω λαθος....?

 

Edit ΚΑΝΑ αυτο για τους Η/Χ και τις καθυστερημενες δοσεις ειναι για πλακα ... Δεν το ελεγχει καμια πολεοδομια, τουλαχιστον σε οσες εχω παει εγω..

Edited by pk10gr
Link to comment
Share on other sites

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας (...μπορεί κι όχι):

 

Το 2014, δηλαδή μετά από δύο ολόκληρα χρόνια, δεν θα υπάρχει "φράγκο" στα ταμεία π.χ. του κράτους, τουΤΕΕ, των δήμων κ.λπ.. Τότε τα μεγάλα και "πονηρά" κεφάλια θα σκεφτούν τρόπους απόκτησης εσόδων.....

Θα δώσουν λοιπόν π.χ. 10% "προμήθεια" στο ΤΕΕ από τα extra πρόστιμα που θα καταλογιστούν, από τον πλήρη και αναλυτικό έλεγχο όλων των δηλώσεων 4014....

Επίσης, 10% θα δωθεί σε κάθε ΥΔΟΜ (δήμος) από τα extra πρόστιμα που θα καταλογιστούν, από τον πλήρη και αναλυτικό έλεγχο όλων των δηλώσεων 3843.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.