Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Μωρε αυτα τα ξερω .... για εγσα 87 μου εχουν πει οτι θελει και τριγωνισμους ....εκει τι κανουμε ειναι το θεμα!!!

 

τριγωνισμοί / αναγνώριση και χρήση τριγωνομετρικού σημείου για εξάρτηση πολυγωνομετρικού δικτύου ή εμπροσθοτομίας:

τουλάχιστον 2 σημεία

Link to comment
Share on other sites

απορία:

έστω ότι κανουμε συμφωνητικό με τον πελάτη αμοιβή 2000 που βαρυνεται με φπα και παρακατω αναγραφεται ότι επί της

συμφωνηθείσας αμοιβής κατίθεται το φεμ κ ο μηχανικός πληρώνει τις κρατήσεις τσμεδε, τεε επί της νόμιμης (αν τελικά ισχυσει αυτό)...

έτσι εννοείται ότι ο πελάτης θα πληρώσει τα 2000+φπα, εμεις κοβουμε απυ και μ'αυτά τα λεφτα πληρώνουμε και όλα τα παρελκόμενα?

Link to comment
Share on other sites

Γτ 2 σημεια??

Με ενα και gps δεν κανεις δουλεια??

 

δεν εννοείς gps χειρός φαντάζομαι, νομίζω πως χρειάζονται 2, γιατί τουλάχιστον από δυο σημεία πρέπει να εξαρτηθείς όταν είσαι με total station για να βρεις τη στάση σου

 

εκτός θέματος :???:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Μια ερώτηση έχω γιατί εχω καταμπερδεφτεί κοντεύω να τελειώσω τι διαδικασία και δεν εχω κάνει τίποτα με αμοιβές.....

Πήρα κανονικά Α/Α από τις αμοιβές...έχω έτοιμο το συμφωνητικό με τον πελάτη και δεν ξέρω ακριβώς αν είμαι σωστός γιατι δεν ξέρω πότε μπορώ να κόψω την απόδειξη. Μπορώ να γράψω ότι μου καταβάλλεται κατευθείαν όλο το ποσό στο συμφωνητικό και να κόψω και την ΑΠΥ και να τελειώνω? Γιατί δεν ξέρω αν ειναι σωστό να κάνω τώρα το συμφωνητικό και να κόψω απόδειξη το 2012.

Τώρα αν ας πούμε για τη δομική τρωτότητα χρειάστει και δευτερος μηχανικός θα κόψει φαντάζομαι μόνος του την απόδειξη μετά δεν πιστεύω να πρέπει να τον βάλω εγώ στο συμφωνητικό μου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.