Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

<p>

Εσείς τι πιστεύετε?

Ότι δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Ας είναι και η "τρόικα" στη μέση. Η τρόικα θέλει επίσης και ΛΕΦΤΑ στα ταμεία. Και τα λεφτά τα χαιρετάει αν επιμείνει σε κάτι τέτοιο.

 

<p>

Την εφορία την ενδιαφέρει να δηλώσεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που εισέπραξες και ταυτοχρόνως να φορολογηθείς γι' αυτό.

Δε μπορεί να διασφαλίσει ότι θα δηλώνεις όσα πήρες αν χαθεί η "ασφαλιστική δικλείδα" των "νομίμων" και των "αδικαιολόγητα χαμηλών αμοιβών". Πάει, πέταξε το πουλάκι. Δυσκολεύονται να το καταλάβουν κάτι αστεία τυπάκια στο capital.gr και τα παρόμοια. Εμείς θα έπρεπε να το καταλαβαίνουμε αυτό εύκολα. Η φοροδιαφυγή στην παροχή υπηρεσιών δεν πιάνεται παρά μόνο αν δώσεις ΚΙΝΗΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ. Με 23% ΦΠΑ όπως έχω ξαναπεί, τουλάχιστον για το μέρος του λήπτη των υπηρεσιών, δεν υπάρχει κανένα.

 

Υ.Γ. Παιδιά κάντε κάτι με αυτό το θέμα της δυσλειτουργίας του φόρουμ γιατί είναι τεράστιο το πρόβλημα! Δεν λειτουργούν οι "εξελιγμένες" μέθοδοι μορφοποίησης (Bold, italics κλπ.) ούτε η πολλαπλή παράθεση και αναγκαζόμαστει να γράφουμε κεφαλαία για να τονίσουμε κάτι και να απαντούμε με απανωτά μηνύματα!

Edited by Manolis gon
διαμορφωση
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει όμως κάποιος να ορίσει από ποιο ποσοστό και κάτω δεν είναι ασυνήθιστα χαμηλή η αμοιβή. Ποιος θα το ορίσει αυτό;

Ο εκάστοτε εφοριακός που θα σε κάνει έλεγχο. Αυτό πως θα το αποφύγουμε;

 

υ.γ. tpanag, σε εμένα δουλεύουν μια χαρά.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

tpanag η γνώμη μου είναι ότι

η λυση δεν ειναι οι νομιμες αμοιβες να λειτουργουν ως ασφαλιστική δικλείδα αλλα ο πελατης να πρεπει να σου ζητά την ΑΠΥ του για να την βαλει στην φορολογικη του δήλωση για να μπορεσει να εχει φοροελαφρύνσεις και μετα με μια απλη διασταυρωση να τσακωνει οποιον φοροδιαφευγει

 

Faethon11 πως θα κρινει αν εισεπραξα ασυνήθιστα χαμηλή η αμοιβή και αν ειναι συγγενης μου και την κανω δωρο την μελετη θα περναει; αν ναι τοτε εχω πολυ μεγαλο σόι

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μην δίνετε άλλο τόση πολύ σημασία στη συμφωνηθείσα κ.λπ.!!!!!

Πέστε ότι έχετε ένα κατάστημα και πουλάτε τηλεοράσεις των 1.000 ευρώ. Σε κάποιον πουλήσατε μια τηλεόραση για 100 ευρώ. Ε... και τι έγινε;

"Γούστο σας και καπέλο σας". Έτσι θέλατε, έτσι κάνατε. Χάσατε; Το ξέρατε εκ των προτέρων! Απόδειξη όμως θα κόψετε για 100 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΣΤΕ Α.Ε ......ετσι μας φερονται......ετσι μας θεωρουν ...ηρθε ο καιρος να μπορουμε να παιξουμε με κανονες αγορας...

 

πληρωναμε φορολογια με τις ''ατυπες'' εκπτωσεις ολοι οι νεοι για να συναγωνιστουμε τους παλιους με τους ετοιμους πελατες......

 

θελω να βγαζω 1500 τον μηνα .....οταν βγουν αυξανω τιμες.....οταν δεν ερχονται ριχνω τιμες......θελω καποιον πελατη με πολλες αδειες? τον παω στα μπουζουκια και οπου αλλου θελει για νυχτα...

 

αντε γιατι πολυ μας τα πρηξανε οι δεινοσαυροι του ΤΕΕ.....

που μπηκανε και ΤΡΩΝΕ ΤΡΩΝΕ ΤΡΩΝΕ.......και πολυ καλα λεει ο νομος....ΕΙΣΦΟΡΕς ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ?

 

τι μας προσφερει οεοεο?

Link to comment
Share on other sites

Προσφορά 1η: Παραίνεση για συμμετοχή στην αυριανή απεργία.

Προσφορά 2η: Ξέρει κανείς καμία;

 

Συγνώμη για το off topic αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ... Αν θέλετε διαγράψτε το.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΕΡΓΙΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ? δεν κλεινω ποτε.....να σαμποταρω τον εαυτο μου?

κλειστες οι πορτες στο εργοταξιο και μεσα δουλεια και σε οποιον αρεσει.....

 

εμενα ΠΟΤΕ θα με αφησουν να κλεισω λιμανια -αεροδρομια.....να κανω καθε μερα καταληψη στο κεντρο..... να κλεισω διοδια και να καταλαβω δημοσια κτιρια? ΠΟΤΕ !!! γιατι ολοι μας θεωρουν οτι ολοι ειμαστε κατι παρακατω απο τον λατση....

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ στο φίλο παραπάνω που μου άνοιξε τα μάτια με τον 3943/11!

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να πουν ποια έκπτωση σε στέλνει στο πειθαρχικό και ποια όχι, γιατί έτσι έμμεσα θα θεσπίζουν πάλι μια ελάχιστη, αντίθετα στους "στόχους της εποχής".

 

Γνώμη μου πως αν θέλουν να βρουν τα μαύρα υπάρχουν αποτελεσματικότεροι τρόποι απ' το να ασχοληθούν έφοροι αν λύνοντας ένα πλαίσιο έφτιαξες ένα βιομηχανικό 10000μ2 με συμφωνηθείσα 3000€ και νόμιμη 30000€.

Ποιοι είναι οι τρόποι? Αυστηρό ποθεν έσχες για όλους.

Τα υπόλοιπα είναι μ@λακιες.

 

Γνώμη μου πως το τεε με την μορφή "καθορίζω αμοιβές για να παίρνω ποσοστά και να περνάω εγώ καλά" φτάνει στο τέλος του.

Δεν είναι δυνατόν 4 χρόνια πάντα σε όποια ερώτηση και αν έκανα η απάντηση να δίνει αύξηση της αμοιβής. Έλεος!

 

Και για να μην βιαστούν κάποιοι να πουν ότι είναι τ.ε., διπλωματούχος είμαι αλλά ποτέ δεν ένιωσα ότι το τεε υπηρετούσε τα συμφέροντά μου.

1+ μήνα καθημερινά προσπαθώ να επικοινωνήσω για απλά θέματα των αυθαιρέτων τα οποία έχω αναφέρει και εδώ και δεν βγάζω γραμμή. Στο υπεκα απαντάνε αλλά δεν ξέρουν, αν δεν μπορούσε το τεε να υποστηρίξει την διαδικασία να μην αναλάμβανε!

Link to comment
Share on other sites

αλλα ο πελατης να πρεπει να σου ζητά την ΑΠΥ του για να την βαλει στην φορολογικη του δήλωση για να μπορεσει να εχει φοροελαφρύνσεις και μετα με μια απλη διασταυρωση να τσακωνει οποιον φοροδιαφευγει

Μα αυτό είπα. Ότι το να γλυτώνει τον ΦΠΑ (ο οποίος είναι στο εξωφρενικό πλέον ποσοστό του 23%) μη ζητώντας απόδειξη, υπερισχύει έναντι οποιουδήποτε κινήτρου μπορώ να φανταστώ ότι θα μπορούσε να δοθεί! Ποιό αφορολόγητο τώρα και ποιά φορολογική δήλωση... Μαζεύει 2-3 αποδείξεις σούπερ μάρκετ παραπάνω το πολύ πολύ... Ποιές διασταυρώσεις και "πόθεν έσχες" λέμε τώρα... Δεν θα τα βάλω στην τράπεζα τα "μαύρα". Σουβλάκια, μπύρες, home cinema και ΣΠΙΤΙΑ (που υπενθυμίζω ότι δεν ισχύει πόθεν έσχες) θα τα κάνω...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.