Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Καλησπέρα αδέλφια, έχω διαβάσει εδώ και μέρες άπειρα topic για να λύσω κάποιες απορίες που έχω αλλά δεν τα έχω ξεκαθαρίσει ακόμα και έτσι αποφάσισα να ρωτήσω εδώ, αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

Πιο συγκεκριμένα:

Όταν πρόκειται για σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος και χορήγηση δήλωσης και βεβαίωσης του ν.4014/11 για μεταβίβαση ακινήτου:

Υπολογίζουμε από το σύστημα του ΤΕΕ την νόμιμη αμοιβή, συμπληρώνουμε τη συμφωνηθείσα όλα τα στοιχεία και τον αριθμό λογαριασμού της Εθνικής και είμαστε σε ενδιάμεση υποβολή. Ως εκεί νομίζω ότι τα έχω κάνει όλα σωστά. Από εκεί και πέρα έχω κάποιες απορίες:

α) Από ότι έχω καταλάβει για την περίπτωση αυτή πρέπει να περάσει το τοπογραφικό από το σύστημα αμοιβών και να πληρωθούν οι κρατήσεις μόνο υπέρ ΤΕΕ και ο ΦΠΑ.(οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ υπολογίζονται με βάση τη νόμιμη αμοιβή) Σωστό;

β) Μπορεί κάποιος να καταβάλλει στην Εθνική μόνο το ποσό που αντιστοιχεί στις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ και ποια είναι η διαδικασία; Αν εκτυπώσω την εντολή πληρωμής (που γράφει πάνω της Υπόλοιπο αμοιβής, υπόλοιπο ΦΠΑ και Υπόλοιπο εισφορών υπέρ ΤΕΕ και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία) και πάω στην Εθνική είμαι ΟΚ; Υπάρχει άλλος δυνατός τρόπος να καταβάλω τις εισφορές για να είμαι καλυμμένος χωρίς να καταθέσω ολόκληρο το ποσό στην Εθνική;

γ) Όταν έχουμε τέτοια περίπτωση τοπογραφικού και βεβαίωσης και δήλωσης για μεταβίβαση συμπληρώνουμε συμφωνηθείσα αμοιβή για το τοπογραφικό και άλλη συμφωνηθείσα αμοιβή για την βεβαίωση-δήλωση και κόβουμε άλλη απόδειξη για το τοπογραφικό και άλλη για τη βεβαίωση; ή γίνεται κάπως αλλιώς;

Ευχαριστώ! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 2 διαφορετικές εργασίες.Η μία είναι η δήλωση που περιλαμβάνει εργασίες 4014 αποτυπώσεις και τοπογραφικό και η άλλη είναι η βεβαίωση.Την πρώτη εργασία (με τις επιμέρους της ) τις περνάς από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.Αν η αμοιβή σου είναι μεγαλύτερη των 1500€ μαζί με το ΦΠΑ τότε πρέπει να κατατεθεί σε κάποια τράπεζα.Αν δεν είναι και δε θες να τα καταθέσεις τότε δεν βάζεις τη συμφωνημένη αμοιβή στο σύστημα και δημιουργείς εντολή πληρωμής.Θα σου τυπώσει μόνο την εισφορά στο ΤΕΕ την οποία την πληρώνεις στην εθνική τράπεζα.Μετά συνεχίζεις και βάζεις τη συμφωνημένη.

Για τη δεύτερη εργασία, της βεβαίωσης, κόβεις ένα ΑΠΥ ΦΠΑ και τέλος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, εκτυπώνω την εντολή πληρωμής πριν συμπληρώσω συμφωνηθείσα και ΦΠΑ. Αφού την εκτυπώσω μετά συμπληρώνω συμφωνηθείσα και φπα και το πάω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή. Και μετά πάω στην Εθνική με την εντολή πληρωμής που γράφει μόνο τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ και πληρώνω μόνο αυτά (το δοκίμασα και το βγάζει όπως λές :smile: ). Ναι ΟΚ είναι κάτω από 1500€.

Μετά κόβω και μια απόδειξη για το τοπογραφικό+τη δήλωση με τη συμφωνηθείσα αμοιβή και άλλη μια απόδειξη μετά για τη βεβαίωση.

Αν είναι έτσι με βοήθησες πάρα πολύ!

Με τα ιδιωτικά συμφωνητικά αν δε κάνω λάθος υπογράφουμε 5; Ένα για το μηχανικό, ένα για τον ιδιοκτήτη, τα άλλα τρία πού τα υποβάλλουμε και πότε;

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ιδιωτικά συμφωνητικά για την ώρα 1 για σένα και 1 για τον ιδιοκτήτη.(εσύ άμα θες βγάλε όσα θες να έχεις) Δεν υποβάλεις τίποτα και πουθενά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδιωτικά συμφωνητικά για την ώρα 1 για σένα και 1 για τον ιδιοκτήτη.(εσύ άμα θες βγάλε όσα θες να έχεις) Δεν υποβάλεις τίποτα και πουθενά.

 

Στην εφορία της περιοχής μου, ζητούν κάθε τρίμηνο τα συμφωνητικά (δύο αντίγραφα) μαζί με μια συγκεντρωτική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 2 διαφορετικές εργασίες.Η μία είναι η δήλωση που περιλαμβάνει εργασίες 4014 αποτυπώσεις και τοπογραφικό και η άλλη είναι η βεβαίωση.Την πρώτη εργασία (με τις επιμέρους της ) τις περνάς από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.Αν η αμοιβή σου είναι μεγαλύτερη των 1500€ μαζί με το ΦΠΑ τότε πρέπει να κατατεθεί σε κάποια τράπεζα.Αν δεν είναι και δε θες να τα καταθέσεις τότε δεν βάζεις τη συμφωνημένη αμοιβή στο σύστημα και δημιουργείς εντολή πληρωμής.Θα σου τυπώσει μόνο την εισφορά στο ΤΕΕ την οποία την πληρώνεις στην εθνική τράπεζα.Μετά συνεχίζεις και βάζεις τη συμφωνημένη.

Για τη δεύτερη εργασία, της βεβαίωσης, κόβεις ένα ΑΠΥ ΦΠΑ και τέλος.

 

ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ κτλ; Δεν πληρώνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ κτλ; Δεν πληρώνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις;

 

Για δηλώσεις 4014 ναι πληρώνουμε.

Για βεβαιώσεις 4014 όχι δεν πληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για δηλώσεις 4014 ναι πληρώνουμε.

Για βεβαιώσεις 4014 όχι δεν πληρώνουμε.

 

Κάθε εργασία δηλαδή έχει τα δικά της; Που μπορώ να τα μάθω;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εργασία δηλαδή έχει τα δικά της; Που μπορώ να τα μάθω;

Όσες εργασίες περνάνε από το σύστημα έχουν νόμιμη αμοιβή άρα και κρατήσεις, όσες δεν περνάνε δεν έχουν.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.