Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

1ον ενα τεραστιο ΜΠΡΑΒΟ στην myri!!

και

2ον δεν εχω δει πουθενα κανεναν να ανφερει το εξης: τι γινετε με τις λοιπες παραβασεις που πανε με 500ρικο, και με τα κατ' αποκοπη δηλαδη με το διχιλιαρο οταν το κτισμα ειναι παλιο πχ προ του 83 που υπαρχει μειωτικος συντελεστης.....μπαινει και αυτος στο παιχνιδι; και πχ το 2000 γινετε 2000*0.15=300 ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω το προφανως βεβαια....αλλα τι να κανουμε...ειμαι πολυ νεος και ασχετος μαλον....

Παντως μου φαινετε παραλογο....ενω υπαρχει συντελεστης για ΑΜΕΑ να μην λαμβανετε υποψην οταν εχουμε παραβαση ας πουμε 16τμ δηλαδη τι; μετα τα 20τμ εισαι αναπηρος;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεις ότι δε σε συμφέρει η ένταξη στα κατ' αποκοπή πρόστιμα μπορείς να "εφεύρεις" ακόμα μία παράβαση και με τα 500€ που θα χρεωθείς να δεις άμα σε συμφέρει ο υπολογισμός με την κανονική διαδικασία.

 

Το "προφανώς" του συναδέλφου πηγάζει από τη διατύπωση του νόμου.

Η παράγραφος 6β του άρθρου 24, αφού αναφέρει τις 6 προϋποθέσεις ένταξης σε αυτήν, συνεχίζει:

 

το πρόστιμο καθορίζεται σε

ποσόν χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ για ακίνητα σε

εκτός σχεδίου περιοχές, σε δύο χιλιάδες (2.000) ευρώ

για ακίνητα που βρίσκονται σε εντός σχεδίου και εντός

οικισμών περιοχές με τιμή ζώνης έως δυόμιση χιλιάδες

(2.500) ευρώ και σε τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ για πε-

ριοχές με τιμή ζώνης μεγαλύτερη από δυόμιση χιλιάδες

(2.500) ευρώ.

 

Η λέξη "καθορίζεται" σου αφαιρεί το δικαίωμα χρήσης οποιουδήποτε άλλου συντελεστή.

Αυτά βέβαια ισχύουν σήμερα. Τώρα το τι θα γίνει στο μέλλον είναι άλλο θέμα.

 

Απλά σαν μία μικρή "συμβουλή", δεν πρέπει να αρπάζεσαι με το τι θα γραφεί και να το θεωρείς ειρωνικό. Εγώ ετοιμαζόμουν να σου γράψω: "Σαν το ΟΧΙ που θα γιορτάσουμε σε λίγες μέρες".

Χιούμορ κάνουμε, απλά στο γραπτό λόγο είναι πολλές φορές δύσκολο να γίνει αντιληπτό.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεις ότι δε σε συμφέρει η ένταξη στα κατ' αποκοπή πρόστιμα μπορείς να "εφεύρεις" ακόμα μία παράβαση και με τα 500€ που θα χρεωθείς να δεις άμα σε συμφέρει ο υπολογισμός με την κανονική διαδικασία.

 

Το "προφανώς" του συναδέλφου πηγάζει από τη διατύπωση του νόμου.

Η παράγραφος 6β του άρθρου 24, αφού αναφέρει τις 6 προϋποθέσεις ένταξης σε αυτήν, συνεχίζει:

 

το πρόστιμο καθορίζεται σε

ποσόν χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ για ακίνητα σε

εκτός σχεδίου περιοχές, σε δύο χιλιάδες (2.000) ευρώ

για ακίνητα που βρίσκονται σε εντός σχεδίου και εντός

οικισμών περιοχές με τιμή ζώνης έως δυόμιση χιλιάδες

(2.500) ευρώ και σε τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ για πε-

ριοχές με τιμή ζώνης μεγαλύτερη από δυόμιση χιλιάδες

(2.500) ευρώ.

 

Η λέξη "καθορίζεται" σου αφαιρεί το δικαίωμα χρήσης οποιουδήποτε άλλου συντελεστή.

Αυτά βέβαια ισχύουν σήμερα. Τώρα το τι θα γίνει στο μέλλον είναι άλλο θέμα.

 

Απλά σαν μία μικρή "συμβουλή", δεν πρέπει να αρπάζεσαι με το τι θα γραφεί και να το θεωρείς ειρωνικό. Εγώ ετοιμαζόμουν να σου γράψω: "Σαν το ΟΧΙ που θα γιορτάσουμε σε λίγες μέρες".

Χιούμορ κάνουμε, απλά στο γραπτό λόγο είναι πολλές φορές δύσκολο να γίνει αντιληπτό.

 

Χιλια συγνωμη!! ισα ισα που χερομαι που καθε φορα που περνω μια απαντηση....το οτι μου φενετε παραλογο δεν πηγαινε στα του συναδελφου αλλα στο περιεργο του νομου (συμφωνα με την δικη μου λογικη παντα) αντιλαμβανομε το καλαμπουρι και μου αρεσει....συγνωμη παντως που ακουστηκα ετσι....

Οσο για αυτο που ρωτησα το ρωταω γιατι εχω μια περιπτωση που εχει αδεια του 65....οποτε μπαινει ο συντελεστης παλαιοτητας....με αποτελεσμα να βγαινει μια παραβαση δομησης 300 ευρω (εδω υποθετω οτι θα δωσουν 500 που ειναι το παραβολο εστω και αν ειναι μικροτερο) αλλα επειδη εχει και εξωστη που αντι για 3.5τμ εγινε 25τμ θα παει στα 500αρικα......και λεω....ειναι δυνατον στον ιδιο ακινητο την μια να βαζουμε συντελεστες και την αλλη οχι;;; δηλαδη 300 ευρω για 22τμ δομησης και 500 για 22τμ βοηθητικου χωρου;

Link to comment
Share on other sites

Σε έχασα λίγο.

Άμα έχεις για την ίδια ιδιοκτησία παραπάνω από μία παράβαση, μην ασχολείσαι καθόλου με το θέμα τον κατ' αποκοπή προστίμων.

Τώρα το ότι ο νόμος ξεχωρίζει ως προς το χρόνο κατασκευής τις παραβάσεις που πάνε με το φύλλο καταγραφής και δεν το κάνει με αυτές που πηγαίνουν με τον αναλυτικό, είναι άλλο θέμα. Ισχύει πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Σε έχασα λίγο.

Άμα..........Ισχύει πάντως...

 

ναι ναι εχεις δικιο τα εμπλεψα....στην ιδια ιδιοκτησια εχω την υπερβαση δομησης και τον παραπανισιο εξωστη....οποτε εχω ενα με το φυλο καταγραφης και ενα με τον αναλυτικο....και εδω μου δημιουργειτε το παραλογο (για μενα παντα) που αναφερα παραπανω.....με την ευκερια να σου κανω μια ερωτηση πανω σε αυτο....εαν ο εξωστης αυτος....εχει απο πανω κατασκευασμενο "εξωστη" για προστασια απο βροχη κτλ....συνεχιζει να θεωρειτε αλλη παραβαση ή παει στα του φυλλου καταγραφης και υπερβαση καλυψης;

Link to comment
Share on other sites

άμα και ο πάνω εξώστης δεν προβλέπεται στην άδεια, θα πάει και αυτός με τα 500€.

 

ευχαριστω συναδελφε.....για να εισαι παντως Ηρακλιδεας πρεπει να ειμαστε και γειτονακια.....και παλι σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε κάποιος που γνωρίζει να βγάλει έναν αναλυτικό προυπολογισμό για εξώστη. Πιστεύω ότι θα είναι η πιο συνήθης περίπτωση. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.