Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΑ σε ανεξάρτητες ισόγειες κατοικίες


Recommended Posts

Θα τις δείχνεις στα σχέδια αυτές τις τοπικές Α.Θ. με τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους καθώς και τεχνική περιγραφή - συνοπτικό υπολογισμό αυτών; Και θα εγκατασταθούν αυτά που θα προδιαγράφεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην τεχνική Περιγραφή μιλαώ γενικά για split units με ενεργειακή κατανάλωση Α+ και COP τουλάχιστον 3,00.

Link to comment
Share on other sites

Αν προβλέπεις κλιματισμό, ο οποίος και θα πρέπει να είναι εγκατεστημένος, τότε θα βάλεις την ισχύ της κλιματιστικής μονάδας σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ1.

Στις κατοικίες όμως μόνο ο υπολογισμός ψυκτικών φορτίων είναι υποχρεωτικός. Οχι η εγκατάσταση κλιματισμού.

Μπορείς δηλ. να υπολογίσεις ψυκτικά φορτία και να σταματήσεις εκεί. Αν δεν το ζητά π.χ. ο πελάτης, μπορείς να πεις ότι δεν προβλέπεται εγκατάσταση κλιμ. και να βάλεις στην κάρτα της ψύξης ότι προβλέπεται στην ΤΟΤΕΕ1 για την περίπτωση που το κτήριό σου δεν διαθέτει τέτοια εγκατάσταση (βλ. και το help του προγράμματος): 0 KW, EER=3, 0,5 στους μήνες, 0 (ισχύς και β.α.) στα δίκτυα, 0,93 στις τερματικές, 0 στα βοηθητικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση !!

 

Παρακαλώ μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος.

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλή χρονιά σε όλους μας!

Και συνεχίζω......Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει περάσει έλεγχο Η/Μ για μελέτη δύο κατοικιών σε επαφή εκτός σχεδίου; Μελετώ ένα Διώροφο κτήριο δύο κατοικιών με υπόγειο. Είναι δύο μεζονέτες που συνδέονται με μια αποθήκη ισόγεια. Είναι η περίπτωση δόμησης εκτός σχεδίου όπου οι ιδιοκτησίες πρέπει να είναι σε επαφή. Αντιμετώπισα το κτήριο σαν ένα, οπότε έκανα μια ΜΕΑ με δύο θερμικές ζώνες (έβαλα δύο λέβητες). Χρειάζεται να κάνω δύο ΜΕΑ, μία για κάθε ιδιοκτησία; Θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον τα κτίρια είναι σε επαφή=>1 οικ.άδεια=>1 ΜΕΑ.(δεν δεν διαφέρει σε τίποτα από μια πολυκατοικία με αυτόνομες θερμάνσεις όπου και εκέι η ΜΕΑ έναι 1).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλημέρα

 

Έχω περίπτωση ΜΕΑ σε 4 μικρές κατοικίες (1 οικοδομική άδεια), χωρίς να εφάπτονται μεταξύ τους, σε νήσι των Κυκλάδων. Ο συνάδελφος μηχανικός που μου ανέθεση τη μελέτη δεν έχει προβλέψει λεβητοστάσιο, κάθε κατοικία θα ψύχονται και θα θερμαίνονται αποκλειστικά με Αντλίες θερμότητας. Έχω υπολογίσει αρχικά θερμικές απώλειες και ψυκτικά φορτία.

 

Το ερώτημά μου είναι: Μπορώ να κάνω μια ενιαία ΜΕΑ με 4 διαφορετικές θερμικές ζώνες ή θα κάνω 4 ξεχωριστά;

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΕΑ θα είναι μία σε κάθε περίπτωση.

Κάθε όμως κτίριο είναι ανεξάρτητο και θα υπολογιστεί καθένα ξεχωριστά ως προς την θερμομονωτική του επάρκεια και ως προς την ενεργειακή του απόδοση. Δηλαδή σε μία ΜΕΑ θα έχεις 4 ελέγχους θερμομονωτικής επάρκειας και 4 ξεχωριστά xml. Οταν θα γίνει επιθεώρηση θα εκδοθούν 4 διαφορετικά ΠΕΑ.

 

Δηλαδή όχι μία ενιαία ΠΕΑ με 4 ζώνες αφού τα κτίριά σου είναι ανεξάρτητα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για την μελέτη ενεργειακής απόδοσης, θεωρείτε τις "Τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες" ως "κατοικία" ή ως "ξενοδοχείο ετήσιας λειτουργίας";

 

Ως κατοικία δεν λαμβάνουμε υπ'όψιν των φωτισμό, άρα είναι πολύ πιο εύκολο να βγει Β κατηγορία, αλλά δεν έχω βρει σαφή απάντηση στον νόμο.

Ως προς τους όρους δόμησης λαμβάνεται ως κατοικία, ως προς τον ΚΕΝΑΚ όμως;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

"Κατοικία" μου φαίνεται πιο λογικό, καθόσον δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές. Από την άλλη δεν ξέρω τι γνώμη έχει η ΕΥΕΠΕΝ. Δεν τους στέλνεις κανένα email; Αν και αρχίζει κι ο Αύγουστος τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.