Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Επ, το κάθετη με ξέφυγε.... δεν το εννούσα.... sorry. :oops:

Σε γήπεδα χωρίς κάθετη είναι το πρόβλημα.

 

Πάντως δεν πιστεύω πως μπορεί ένας συνιδιοκτήτης να μηνύσει κάποιον άλλον συνιδιοκτήτη επειδή απλά δεν ζήτησε την συναίνεσή του χωρίς να του δημιουργήσει συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα το πρόβλημα (αυθαίρετη κατασκευή) υπάρχει. Αν είναι ζημία η ενημέρωση της πολιτείας, χωρίς την έγκρισή του, για την αυθαιρεσία με αποτέλεσμα την επιβολή νομίμων κυρώσεων, τότε ίσως έχεις δίκιο.

 

Αντε να δούμε τι θα δούμε και από τους πεφωτισμένους της βουλής!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως δεν πιστεύω πως μπορεί ένας συνιδιοκτήτης να μηνύσει κάποιον άλλον συνιδιοκτήτη επειδή απλά δεν ζήτησε την συναίνεσή του χωρίς να του δημιουργήσει συγκεκριμένο πρόβλημα.

Πιστεψε το....

Για ποιό λόγο λες να λέει η Υπουργός το παρακάτω;

 

Επειδή από τα ανωτέρω προκύπτει ότι ο νόμος αυτός ή η στρεβλή εφαρμογή του θα οδηγήσει χιλιάδες ιδιοκτητών σε αστικά ή ποινικά δικαστήρια ενώ τα προβλήματα που ο νόμος θέλησε να λύσει θα παραμένουν άλυτα και το σπουδαιότερο:...

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που υπάρχουν οι δικηγόροι που περιμένουν το παραμικρό για να σε μπριζώσουν και να προχωρήσουν σε μηνύσεις κτλ, όλα είναι πιθανά.

Το τι θα βγει στο τέλος είναι άλλο ζήτημα, το ότι θα ταλαιπωρηθείς είναι το μόνο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Από τους 300 στη βουλή μας, τι είναι οι περισσότεροι? Μηχανικοί ή νομικοί? ...για να ξέρουμε τελικά αν τους συμφέρει να βγάλουν τροπολογία!

Link to comment
Share on other sites

εν τέλει δεν έχω άκομη δεν έχω καταλάβει στα εξ' αδιαιρέτου μπορεί να γίνει μια δήλωση ή ο κάθε ιδιοκτήτης ξεχωριστά για τις δικές του παρατυπίες ? έχω περίπτωση 3 λειτουργικά ανεξάρτητων μονοκατοικιών που κατασκευάστηκαν με μια οικοδομική άδεια και θέλουν και οι τρεις ιδιοκτήτες να ρυθμίσουν. γνωρίζει κανείς γιατί έχω έχω ακούσει διάφορες απόψεις??

Link to comment
Share on other sites

εν τέλει δεν έχω άκομη δεν έχω καταλάβει στα εξ' αδιαιρέτου μπορεί να γίνει μια δήλωση ή ο κάθε ιδιοκτήτης ξεχωριστά για τις δικές του παρατυπίες ? έχω περίπτωση 3 λειτουργικά ανεξάρτητων μονοκατοικιών που κατασκευάστηκαν με μια οικοδομική άδεια και θέλουν και οι τρεις ιδιοκτήτες να ρυθμίσουν. γνωρίζει κανείς γιατί έχω έχω ακούσει διάφορες απόψεις??

 

Μπορείς να κάνεις τη δήλωση με όποιον τρόπο θέλεις.

Η' μια δήλωση όλοι μαζί (μια αμοιβή δική σου) ή τρεις δηλώσεις ο καθένας τα δικά του (τρεις αμοιβές δικές σου).

Και στις δύο περιπτώσεις τοπογραφικό ολόκληρου του οικοπέδου.

Στη δεύτερη περίπτωση συναινέσεις των υπολοίπων.

Ακολουθείς τους ενιαίους συντελεστές - όρους δόμησης της άδειας που αναφέρονται σε ολόκληρο το οικόπεδο

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγω, να ρωτήσω και κάτι άλλο, γιατί χαώθηκα;

Τελικά, αυτάο που λέγαμε πιοο παλιά, οτι ο κάθε ένας δηλώνει ό,τι έχει, ουσιασιτικά το κτίσμα αδιαφορώντας για το "οικοπεδάκι", χωρίς αναγκαστική σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων συν-ιδιοκτητών, ώστε να τακτοποιήσει τα πρόστιμα, χωρίς να θέλει να το μεταβιβάσει και εν τέλει χωρίς να μπορεί κιόλας, ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.