Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Αν υπαρχει ΟΑ και έχει γινει συσταση οροφοκτησιας και διανομη προ πασης ανεγερσης, τοτε ο καθένας δηλωνει τις αυθαιρεσίες στο δικό του, χωρις την συναινεση των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα...... άντε να ξαναθέσω κ εγώ μια ερώτηση για εξ αδιαιρέτου αν κ μάλλον θα περιμένουμε όλοι μας μήπως κ βγει αυτήν η διευκρινιστική εγκύκλιος......αν κ δεν είμαι κ πολύ σίγουρος ότι θα βγει .... αλλά όπωσ είπα ας περιμένουμε...

 

έστω ένα οικόπεδο τεμαχίζεται σε 16 εξ αδιαιρέτου κομμάτια και τακτοποιούνται όλα και τα 16 (το πως θα τακτοποιηθούν ας δεχτούμε ότι με κάποιον τρόπο τέλως πάντων τακτοποιούνται) η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να δώσει ρεύμα και στους 16 με 16 διαφορετικά ρολόγια? έχει κανείς ολοκληρώσει τακτοποίηση εξ αδιαιρέτου και να έχει κάνει αίτηση στη ΔΕΗ για σύνδεση με το δίκτυο της, υπάρχει έστω ένας που να το ολοκλήρωσε? ή έστω να ξέρει κάποιον που το έφτασε μέχρι τέλους ....

 

Εσύ το προχώρησες πολύ! Δύσκολα θα πάρεις απάντηση...

 

Να συνοψίσω λίγο.

Αγροτεμάχιο εξ αδιαιρέτου με 3 ιδιοκτήτες, όπου ο καθένας έχει μία οικία και ποσοστό στο αγροτεμάχιο 33%.

Κάνει ο καθένας μία δήλωση σε διαφορετικό μηχανικό και δηλώνει ότι κατέχει το 33% ο ίδιος και τα υπόλοιπα οι άλλοι συνιδιοκτήτες.

Έχει ο καθένας έγγραφη συναίνεση από τους άλλους για αυτή τη διαδικασία.

Όμως ο καθένας δηλώνει σε ΦΚ μόνο την οικία που κάνει χρήση.

Είναι σωστή η διαδικασία έτσι ή θέλει και κάτι άλλο;

 

Καταρχάς θα βάλεις κάποιον με 34% για να σου κλείνει το 100% :smile:

Ο καθένας λογικό είναι να δηλώνει τα δικά του, αφού δεν αποφασίζουν να πάνε και οι 3 σε έναν μηχανικό.

Η διαδικασία, με τοπογραφικό που θα φαίνονται όλα, μου ακούγεται σωστή και εφόσον τακτοποιήσουν και οι 3, τότε μπορούν και να μεταβιβάσουν.

 

Μα τα εξ' αδιαιρέτου (νομικά) κολλάνε στην υπογραφή όλων των ιδιοκτητών προς τον φερόμενο ιδιοκτήτη. Αφού εσύ θα πάρεις τις υπόγραφές των άλλων 2, τότε είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

έστω ένα οικόπεδο τεμαχίζεται σε 16 εξ αδιαιρέτου κομμάτια και τακτοποιούνται όλα και τα 16 (το πως θα τακτοποιηθούν ας δεχτούμε ότι με κάποιον τρόπο τέλως πάντων τακτοποιούνται) η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να δώσει ρεύμα και στους 16 με 16 διαφορετικά ρολόγια? έχει κανείς ολοκληρώσει τακτοποίηση εξ αδιαιρέτου και να έχει κάνει αίτηση στη ΔΕΗ για σύνδεση με το δίκτυο της, υπάρχει έστω ένας που να το ολοκλήρωσε? ή έστω να ξέρει κάποιον που το έφτασε μέχρι τέλους ....

 

Η απάντηση που θα πάρεις τώρα από τη ΔΕΗ είναι : Περιμένουμε διευκρινιστική εγκύκλιο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλτατοι συνάδελφοι...

Θα παρακλούσα να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή, όπως πάντα άλλωστε, ώστε να καταλήξω-ουμε σε κάποιο συμπερασμα :

Τακτοποίηση αυθαιρέτου σε εξ αδιαιρέτου γήπεδο, με δυνατότητα μεταβίωασης εν ζωή, μόνο με σύμφωνη γνώμη και των υπολοιπων συνιδιοκτητών, σωστά; - Αν προχωρήσει η ιδιοκτήτρια μόνη της, γίνεται; δεν την ενδιαφλερει να μεταβιβάσει-πουλήσει... την ενδιαφέρει να γλιτώσει τα πρόστιμα.Μπορεί να γίνει αυτό;

 

Σε σημερινή τηλεφωνική επικοινωνία με το τεε-τκμ, μου ανέφεραν πως ΔΕΝ πρόκειται να βγεί κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος, όχι γιατί το ξέρουν με σιγουριά ,αλλά επειδή έχουν απηυδίσει και αυτοί με το περίμενε-περίμενε και επειδή, όπως είπαν : ..." ο νόμος μπαζει από παντού. Τι να πρωτοβουλώσουν;"

Επίσης, μου ανέφεραν πως η διαδικασία είναι μεν νομικής φύσεως, αλλά δεν είμαστε εμείς οι μηχανικοί αρμόδιοι για τα ιδιοκτησιακά - νομικά, παρά οι συμβολαιογράφοι, οπότε καταγράφουμε ό,τι βλέπουμε-υπάρχει (εννοώντας, αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα πιθανά κτίσματα), με κατάλληλες σημειώσεις στις παρατηρήσεις- τεχνική έκθεση, όπως επίσης, αναφέροντας (ρητά λέω εγώ), πως ουδείς έλεγχος περι της νομιμότητας του κτίσματος και των εν γένει ιδιοκτησιακών ζητημάτων πραγματοποιείται με την παρούσα διαδικασία τακτοποίησης αυθαιρέτου...

Συμφωνείτε;, ισχύει; πως να προχωρήσω;

Link to comment
Share on other sites

Προχώρησε....

1. Τοπογραφικό για όλο το "οικόπεδο".

2. Σχέδια για το "δικό" σου και περίγραμμα υπολοίπων (όσο σαφέστατο μπορείς).

3. Ποσοστό ιδιοκτησίας 100%.

4. Πλήρη και αναλυτικότατη τεχνική έκθεση (με σαφή αναφορά στο ιδιοκτησιακό κ.λπ.).

5. Σαφής ενημέρωση ιδιοκτήτη για την "κίνηση".

6. Φωτογραφίες των πάντων (έξυπνα τραβηγμένες).

7. Ειδική "έξυπνη" σημείωση στο συμφωνητικό σου με τον ιδιοκτήτη.

8. Ειδική "έξυπνη" αναφορά στην εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη.

9. Ειδική "έξυπνη" αναφορά στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.

 

Εγώ έτσι προχώρησα όλα όσα εξ αδιαιρέτου είχα μέχρι σήμερα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλτατοι συνάδελφοι...

Θα παρακλούσα να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή, όπως πάντα άλλωστε, ώστε να καταλήξω-ουμε σε κάποιο συμπερασμα :

Τακτοποίηση αυθαιρέτου σε εξ αδιαιρέτου γήπεδο, με δυνατότητα μεταβίωασης εν ζωή, μόνο με σύμφωνη γνώμη και των υπολοιπων συνιδιοκτητών, σωστά; - Αν προχωρήσει η ιδιοκτήτρια μόνη της, γίνεται; δεν την ενδιαφλερει να μεταβιβάσει-πουλήσει... την ενδιαφέρει να γλιτώσει τα πρόστιμα.Μπορεί να γίνει αυτό;

 

Σε σημερινή τηλεφωνική επικοινωνία με το τεε-τκμ, μου ανέφεραν πως ΔΕΝ πρόκειται να βγεί κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος, όχι γιατί το ξέρουν με σιγουριά ,αλλά επειδή έχουν απηυδίσει και αυτοί με το περίμενε-περίμενε και επειδή, όπως είπαν : ..." ο νόμος μπαζει από παντού. Τι να πρωτοβουλώσουν;"

Επίσης, μου ανέφεραν πως η διαδικασία είναι μεν νομικής φύσεως, αλλά δεν είμαστε εμείς οι μηχανικοί αρμόδιοι για τα ιδιοκτησιακά - νομικά, παρά οι συμβολαιογράφοι, οπότε καταγράφουμε ό,τι βλέπουμε-υπάρχει (εννοώντας, αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα πιθανά κτίσματα), με κατάλληλες σημειώσεις στις παρατηρήσεις- τεχνική έκθεση, όπως επίσης, αναφέροντας (ρητά λέω εγώ), πως ουδείς έλεγχος περι της νομιμότητας του κτίσματος και των εν γένει ιδιοκτησιακών ζητημάτων πραγματοποιείται με την παρούσα διαδικασία τακτοποίησης αυθαιρέτου...

Συμφωνείτε;, ισχύει; πως να προχωρήσω;

προχώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η συμβουλή μου είναι, κλείσε τη δουλειά, φτιάξε σχέδια που θα χρειαστείς σίγουρα για το δικό σου και περίμενε μήπως βγει κάτι.

Το θέμα έχει φτάσει στη Βουλή, τα τηλέφωνα και τα mail έχουν πάρει φωτιά, κάτι θα βγει στο τέλος.

Ενημερώνεις και τους ιδιοκτήτες ότι το κάνεις για δική τους προστασία, που είναι και η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εεεετσι, εεεετσι...

Μη χασουμε κανενα cent...

 

3. Ποσοστό ιδιοκτησίας 100%.

Τι μας λες; Απο που κι ως που 100% (φαντάζομαι στο κτιριο) ; Σε κάθε κτισμα εντος του οικοπεδου ο εξ αδιαιρετου συνιδιοκτητης κατεχει ποσοστο ίσο με το ιδανικό μερίσιο του!

 

6. Φωτογραφίες των πάντων (έξυπνα τραβηγμένες). 7. Ειδική "έξυπνη" σημείωση στο συμφωνητικό σου με τον ιδιοκτήτη. 8. Ειδική "έξυπνη" αναφορά στην εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη. 9. Ειδική "έξυπνη" αναφορά στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη. Εγώ έτσι προχώρησα όλα όσα εξ αδιαιρέτου είχα μέχρι σήμερα....

Αρχίσαμε τις "εξυπνάδες"....

 

Τι να πω ρε παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Εεεετσι, εεεετσι...

Μη χασουμε κανενα cent...

 

 

Τι μας λες; Απο που κι ως που 100% (φαντάζομαι στο κτιριο) ; Σε κάθε κτισμα εντος του οικοπεδου ο εξ αδιαιρετου συνιδιοκτητης κατεχει ποσοστο ίσο με το ιδανικό μερίσιο του!

 

 

Αρχίσαμε τις "εξυπνάδες"....

 

Τι να πω ρε παιδια...

 

Το 100% αναφέρεται στο δικό του "κτίριο" (είναι ο μοναδικός τρόπος να "περάσει" στο σύστημα" και το ξεκαθαρίζεις αλλού).

Μας βοηθά και το ..."ο φερόμενος ιδιοκτήτης" γι' αυτό.

Στο τοπογραφικό, τεχνική έκθεση κ.λπ. αναφέρεις το σε τι αφορά το 100% και τα ποσοστά τα εξ αδιαιρέτου κ.λπ.

Οι "εξυπνάδες" είναι απολύτως νόμιμες και σε κατοχυρώνουν (όταν σκέφτεσαι έξυπνα).

Δηλαδή, οι φωτογραφίες π.χ. και το δικό σου και τα υπόλοιπα.

Η τεχνική σου έκθεση να περιγράφει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως έχει την κατάσταση.

Η εξουσιοδότηση και η υπεύθυνη δήλωση να έχουν ΑΝΑΦΟΡΑ στην ακριβή κατάσταση.

Στο συμφωνητικό σου ΑΚΡΙΒΩΣ όπως έχει η κατάσταση (ακόμα και το ότι, δεν μπορεί στη συνέχεια να εκδοθεί βεβαίωση νομιμότητας κ.λπ.).

Αν το κάνεις έτσι ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΣΑΙ όσο περισσότερο μπορείς, αν όχι ..."κοροϊδεύεις".

Διαφωνείς κάπου;

 

Διαφορετικά κάθεσαι και κλωσάς αυγά!!!

Έτσι σκεπτόμενος και νόμιμος είσαι και ....ψωμάκι στα παιδιά σου βρίσκεις!!!!

 

Εγώ φίλε μου ΒΑΡΕΘΗΚΑ να διϋλίζω των κώνωπα!!! Έβαλα όσες ασφαλιστικές δικλείδες μπορούσα, τα προχώρησα (δεν ήταν λίγα), θα τα πάω όλα με δόσεις (έχω συνεννοηθεί), δεν νθα κάνω Οριστική Υπαγωγή ...και βλέπουμε (μέσα στο περιθώριο που θα κερδίσω με τους τρόπους αυτούς).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.