Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Στο συμβόλαιο αγοράς του εξ' αδιαιρέτου τμήματος υπάρχει το.... κενό!!! Δε φαίνεται πουθενά κτήριο!!!!! :shock:

Στην τεχνική έκθεση δηλώνουμε ότι το παρόν αποτελεί ποσοστό πχ 3.87% από τεμάχιο τάδε τμ στο οποίο υπάρχουν κι άλλες αυθαίρετες κατασκευές, αλλά έχω την εντύπωση ότι το τοπογραφικό είναι ΟΛΩΝ!

Συνάδελφε δεν είπα πως στο τοπογραφικό υπάρχει το κτίριο αλλά ότι υπάρχει το τοπογραφικό του αγροτεμαχίου με το τμήμα του κάθε ένα το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώς βάση για την δημιουργία ενός τοπογραφικού στο οποίο μπορεί να αποτυπωθεί τουλάχιστον το αυθαίρετο του ιδιοκτήτη ο οποίος και θέλει να το δηλώσει. Είναι αδύνατον να αποτυπωθούν οί άλλες αυθαιρεσίες εφόσον δεν το επιθυμούν οι ιδοκτήτες τους αλλα με μία αναφορά στην τεχνική έκθεση της υπάρχουσας κατάστασης τουλάχιστον εξασφαλίζεται ο μηχανικός κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο δυσμενέστερος συντελεστής, χωρίς παλαιότητα, αν δεν υπάρχει Ο.Α. μπορεί να είναι 2.856

Αν λοιπόν σε κάποιο γήπεδο εξ αδιαιρέτου, έχει εκδοθεί κάποια οικοδομική άδεια, πρέπει να ελεγχθούν και οι συντελεστές 5,7,8,9.

Με αυτούς τους συντελεστές μέσα, ο δυσμενέστερος γίνεται 9.572

Άρα δεν είναι τόσο απλό το να δηλώσουμε ότι δεν υπάρχει Ο.Α. διότι έτσι το κράτος χάνει χρήματα και είναι το μοναδικό που το ενδιαφέρει.

Άρα απαιτεί και την δέουσα προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφοι, εάν δε βγει εγκύκλιος και όχι ανεπίσημη ερωτο-απαντηση για τόσο σημαντικό ζήτημα, πώς θα πάμε να αποτυπώσουμε τοπογραφικό οικοπέδου για τον 4014, χωρίς να δείξουμε και την παραμικρή κατσκευή που υπάρχει μέσα;;; Θέλει ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

 

«Θα μας πάρουν με τις πέτρες», όπως είπε μια ψυχή....

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφοι, εάν δε βγει εγκύκλιος και όχι ανεπίσημη ερωτο-απαντηση για τόσο σημαντικό ζήτημα, πώς θα πάμε να αποτυπώσουμε τοπογραφικό οικοπέδου για τον 4014, χωρίς να δείξουμε και την παραμικρή κατσκευή που υπάρχει μέσα;;; Θέλει ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

 

«Θα μας πάρουν με τις πέτρες», όπως είπε μια ψυχή....

 

Συμφωνω στο τοπογραφικο αναγκαστικα τα δειχνεις ολα...το τοπογραφικο αποτυπωνει το γηπεδο και οτι εχει μεσα..και οχι μονο...οτιδηποτε αλλο δεν ειναι τοπογραφικο...πειτε το αποτυπωση αυθαιρετης κατασκευης ιδιοκτησιας ταδε...αλλα ο νομος απαιτει τοπογραφικο...απο τη στιγμη που θα κατατεθουν και ηλεκτρονικα ειστε εκτεθιμενοι...εκτος αν αλλαξουν και το τι ειναι τοπογραφικο!

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς:

φίλε giannoylidis αν μπορεις μην κανεις quote ολο το ποστ αν δεν ειναι απολυτως απαρατητο και μην κανεις διαδοχικά post.

 

@ saltapida και fear

σε 4000τμ που χτίζει 200τμ, με 10 ιδιοκτήτες που έχει ο καθένας 400τμ εξ' αδιαιρέτου, όλοι έχτισαν αυθαίρετο 100τμ αλλά μόνο ένας (ο πελάτης μας) θέλει να το τακτοποιήσει γιατί μόνο αυτός πληρώνει πρόστιμο.

Ας πούμε αρχικά ότι κανένας δεν έχτισε με άδεια...

Βάζουμε στο ΦΚ ΥΔ 100τμ και ας πούμε ότι από ύψος είναι όλοι ΟΚ ή βάζουμε 10*100 = 1000τμ ΥΔ ???

Το ΝΟΜΙΜΟ είναι το 1000τμ, αλλά μας λένε (ΤΕΕ-ΤΚΜ) να βάλουμε 100τμ.

Αν ήμουν μεγαλομηχανικος που έπαιρνα όλη την Χαλκιδική για τακτοποίηση, τότε θα έκανα αυτό που λεν οι περισσότεροι, ητοι θα εβαζα 100τμ διχως συνυπογραφες και θα τα έγραφα όλα στα "τσάκια" μου διότι δεν θα με κανανε και τίποτα... Εδω το τάνισμα οικοπέδων τιμωρείται με κάτι μηνάκια αφαίρεση άδειας ασκ. επαγγέλματος... Αν έχω πάρει καμιά διακοσιαριά χιλιάρικα, δεν θα με χαλούσε και ένας χρόνος "αγρανάπαυσης"!

 

Αλλά ελά που δεν είμαι μεγαλομηχανικός!

Γι' αυτό δεν με νοιάζει τί λέει ανεπίσημα κανένα ΤΕΕ, αλλά τι ξερω πως ισχύει!

Αν βγει ΦΕΚ που να λέει "ο καθένας δηλώνει μονο ότι εχει χτισει διχως συνυπογραφές" τότε θα τρέξω πρώτος να κάνω τετοιες δηλώσεις.

Think about it...

 

ο δικός μας πελάτης έχτισε ΜΕ ΑΔΕΙΑ 60 τμ κατάστημα, αλλά τελικά το έκανε 100τμ (όπως είπαμε στην αρχή όλοι έχουν 100τμ) ΚΑΤΟΙΚΙΑ και τώρα θέλει να το δηλώσει ώστε να μπορεί να το νοικιάζει ως κατοικία.

Βάζουμε στο ΦΚ ΥΔ 100-60=40τμ ΚΑΙ ΥΚ επίσης 40τμ γιατί η άδεια είναι για 60τμ.....και ας πούμε ότι από ύψος, Δ και πρασιά είναι ΟΚ ή 9*100+40=940τμ ΥΔ και ΥΚ ???

Πάλι, το ΝΟΜΙΜΟ είναι το 940τμ, αλλά μας λένε να βάλουμε ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ δλδ 40τμ ΥΔ και ΥΚ.

Για εμένα το σωστό είναι να βάλει 40τμ ΥΔ με συντελεστή >200% και υπέρβαση κάλυψης 940τμ... Αυτο εφόσον θελουν οι άλλοι να τακτοποιήσουν.

Αν δεν θέλουν, εγω δεν θα το προχωρούσα... Συγκατάθεση δίνουνε οι άλλοι;

 

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ :

Τα 200τμ που επιτρέπονται είναι το 100%, άρα τα 40τμ είναι <50% και η κάλυψη είναι ακριβώς το 20% άρα το βάζουμε <20%

Ή

Υπολογίζουμε τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες 9*100=900τμ και 40τμ = 940τμ, οπότε στους συντελεστές βάζουμε >200% δόμηση και >20% κάλυψη ?

Το δεύτερο είναι -κατ' εμέ- η σωστή προσέγγιση.

 

Συμφωνω στο τοπογραφικο αναγκαστικα τα δειχνεις ολα...το τοπογραφικο αποτυπωνει το γηπεδο και οτι εχει μεσα..και οχι μονο...οτιδηποτε αλλο δεν ειναι τοπογραφικο...πειτε το αποτυπωση αυθαιρετης κατασκευης ιδιοκτησιας ταδε...αλλα ο νομος απαιτει τοπογραφικο...απο τη στιγμη που θα κατατεθουν και ηλεκτρονικα ειστε εκτεθιμενοι...εκτος αν αλλαξουν και το τι ειναι τοπογραφικο!

Δεν διαφωνω. Τουναντίον!

Όμως αφού το έχουμε ξεκαθαρίσει αυτό, πως θα κλεισουμε τα ματια στις υπολοιπες αυθαιρεσιες της ιδιοκτησιας (= 'ολου του οικοπεδου!) στον υπολογισμό του προστίμου;;;

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω. Τουναντίον!

Όμως αφού το έχουμε ξεκαθαρίσει αυτό, πως θα κλεισουμε τα ματια στις υπολοιπες αυθαιρεσιες της ιδιοκτησιας (= 'ολου του οικοπεδου!) στον υπολογισμό του προστίμου;;;

 

αυτο ας μας το πουν αυτοί...όχι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν είπα πως στο τοπογραφικό υπάρχει το κτίριο αλλά ότι υπάρχει το τοπογραφικό του αγροτεμαχίου με το τμήμα του κάθε ένα το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώς βάση για την δημιουργία ενός τοπογραφικού στο οποίο μπορεί να αποτυπωθεί τουλάχιστον το αυθαίρετο του ιδιοκτήτη ο οποίος και θέλει να το δηλώσει.

 

Πώς υπάρχει τέτοιο πράγμα??? Αφού είναι εξ' αδιαιρέτου, τέτοια "τοπογραφικά" ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ!!!! Είναι "κόλπα" όσων πουλάνε οικόπεδα για να σου δείχνουν πού είναι το "οικόπεδό" σου!!!

 

1) Think about it...

 

2) Για εμένα το σωστό είναι να βάλει 40τμ ΥΔ με συντελεστή >200% και υπέρβαση κάλυψης 940τμ... Αυτο εφόσον θελουν οι άλλοι να τακτοποιήσουν.

Αν δεν θέλουν, εγω δεν θα το προχωρούσα... Συγκατάθεση δίνουνε οι άλλοι;

 

 

3) Όμως αφού το έχουμε ξεκαθαρίσει αυτό, πως θα κλεισουμε τα ματια στις υπολοιπες αυθαιρεσιες της ιδιοκτησιας (= 'ολου του οικοπεδου!) στον υπολογισμό του προστίμου;;;

 

1) Λες να μην το σκέφτομαι? Γι αυτό σπάμε το κεφάλι μας!!!

 

2) Αν βάλω ΥΔ 40τμ, τότε και για ΥΚ θα βάλω 40τμ, αλλά για συντελεστές θα λάβω υπόψη μου και των υπολοίπων. ΔΗΛΑΔΗ: ΥΔ 40τμ >200% και ΥΚ 40τμ >20%

(Να μην σου αναφέρω ότι και σε Δ είναι γ@μησέ τα!!!) :shock:

ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ??? Το άλλο με τον Τοτό???

 

3) Όπως τα έκλειναν και οι πολεοδομίες όταν πήγαιναν με καταγγελία σε ΕΝΑ κτήριο που ήταν σε εξ' αδιαιρέτου και ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑΝ και τα άλλα στο ΕΝΑ οικόπεδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε περίπτωση.

20στρ αγροτεμάχιο.

Ο πελάτης μου έχει 400μ² εξ αδιαιρέτου, με ιδ. συμφωνητικό να καθορίζει την θέση, χωρίς να αναφέρεται ποσοστό. Προφανώς 400/20000 το ποσοστό του

Αγνωστα τα όριά του από τον πελάτη μου.

Αγνωστοι οι συνιδιοκτήτες στον πελάτη μου (πολλοί εκτός Ελλάδας).

Κάποιοι έχουν βγάλει άδεια στα 4στρ, και υποπτεύομαι πως αυτοί πήραν διαιρετό (4στρ) από το αρχικό αγροτεμάχιο.

Άρα ο πελάτης μου έχει σήμερα 400/16000 ποσοστό.

Και πως ξέρουμε ότι ο αρχικός ιδιοκτήτης δεν έχει πουλήσει άλλα 12000στρ σαν διαιρετά 4στρ το καθένα;

Δηλαδή μπορεί να έχει ο πελάτης πλέον 400/4000 ποσοστό στο απομείναν αγροτεμάχιο!!!!!

Πρέπει να βρούμε τον αρχικό ιδιοκτήτη και να μας πει τι έχει κάνει.

Έλα μου όμως που δεν μας δίνει σημασία.

Τι κάνουμε; Βάζουμε δικηγόρο να κάνει έρευνα πόση έκταση έχει μείνει από το αρχικό αγροτεμάχιο;

Ένα μπάχαλο.....

Link to comment
Share on other sites

2) Αν βάλω ΥΔ 40τμ, τότε και για ΥΚ θα βάλω 40τμ, αλλά για συντελεστές θα λάβω υπόψη μου και των υπολοίπων. ΔΗΛΑΔΗ: ΥΔ 40τμ >200% και ΥΚ 40τμ >20%

Χμμμμ....

Σα να εχεις δικιο...

Θα το σκεφτω...

Link to comment
Share on other sites

Η λογική αυτό λέει.Συμφωνώ με τα παραπάνω.

Αλλά έτσι πληρώνεις και τις αυθαιρεσίες των άλλων (που θεωρητικά είναι σωστό αφου τα εξ' αδιαιρέτου χωρίς σύσταση είναι μία ιδιοκτησία).

Αλλά μία συνάδελφος αρχιτέκτων που παρακολούθησε το χθεσινό σεμινάριο του ΤΕΕ στη Θεσσαλονίκη μου είπε ότι βάζεις την Υ.Δ. κάθε σπιτιού ξεχωριστά και το ποσοστό προκύπτει διαιρώντας τα συνολικά τ.μ. Υ.Δ. του σπιτιού με τα 200 τ.μ. της άδειας.Και μπορείς να το κάνεις ξεχωριστά για το κάθε σπίτι.

Οπότε έχουν πληρωθεί όλες οι αυθαιρεσίες όλων. Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.