Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Ακούστε περίπτωση.

20στρ αγροτεμάχιο.

Ο πελάτης μου έχει 400μ² εξ αδιαιρέτου, με ιδ. συμφωνητικό να καθορίζει την θέση, χωρίς να αναφέρεται ποσοστό. Προφανώς 400/20000 το ποσοστό του

Αγνωστα τα όριά του από τον πελάτη μου.

Αγνωστοι οι συνιδιοκτήτες στον πελάτη μου (πολλοί εκτός Ελλάδας).

Κάποιοι έχουν βγάλει άδεια στα 4στρ, και υποπτεύομαι πως αυτοί πήραν διαιρετό (4στρ) από το αρχικό αγροτεμάχιο.

Άρα ο πελάτης μου έχει σήμερα 400/16000 ποσοστό.

Και πως ξέρουμε ότι ο αρχικός ιδιοκτήτης δεν έχει πουλήσει άλλα 12000στρ σαν διαιρετά 4στρ το καθένα;

Δηλαδή μπορεί να έχει ο πελάτης πλέον 400/4000 ποσοστό στο απομείναν αγροτεμάχιο!!!!!

Πρέπει να βρούμε τον αρχικό ιδιοκτήτη και να μας πει τι έχει κάνει.

Έλα μου όμως που δεν μας δίνει σημασία.

Τι κάνουμε; Βάζουμε δικηγόρο να κάνει έρευνα πόση έκταση έχει μείνει από το αρχικό αγροτεμάχιο;

Ένα μπάχαλο.....

 

Εφόσον το αρχικό ακινητο ηταν 20 στρ. και απο αυτο ο πελατης σου πηρε ιδανικο μεριδιο τοτε μετα δε μπορει ο "αρχικος ιδιοκτητης" να πουλησε διαιρετα αλλα τμηματα σε αλλους γιατι πολυ απλα δεν του ανηκαν πλεον τα 20 στρ. εξολοκληρου. Είχε συνιδιοκτητη. Αν το εκανε πολυ απλα ειναι ακυρο το συμβολαιο. Απο κει και περα κοιτα μηπως το πουλησε διαιρετα στον πελατη σου αφου λες οτι δεν αναγραφεται και ποσοστο συγκεκριμενο. Αν το ιδιωτικο συμφωνητικο εγινε παλια μπορει ο πελατης σου να επικαλεστει και χρησικτησια. Δεν ξερουμε τι αλλη κομπινα-λαμογια μπορει να χει γινει. Θα χρειαστει σιγουρα ελεγχος τιτλων καποια στιγμή αλλα τωρα το αυθαιρετο μας καιεi :P

 

Αλήθεια σε μια τετοια περιπτωση αν βαλεις το ποσοστο συνιδιοκτησιας που αναγραφεται στο συμβολαιο και τα υπολοιπα % που λειπουν γραψεις αγνωστου ιδιοκτητη στο ονοματεπωνυμο...θα υπαρξει προβλημα;

 

Θέλω να πω. Δεν εισαι υποχρεωμενος να ξερεις και τους 60 συγκυριους σε μια τετοια περιπτωση. Ούτε να τους ψαξεις σε υποχρεωνει κανενας. Έτσι δεν ειναι;

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαιρετά δεν είναι σίγουρα αφού ο τίτλος του είναι εξ αδιαιρέτου.

Αλλά δεν έχω πουθενά γραμμένο ποσοστό. Μόνο ότι αγόρασε 400μ² από τα 20000μ².

Αν γράψω το δικό του ποσοστό 2% (400/20000) και το υπόλοιπο στον αρχικό ιδιοκτήτη;

Αλλά υπάρχουν και άλλα κτίσματα....

Μπάχαλο δηλαδή....

Link to comment
Share on other sites

Διαιρετά δεν είναι σίγουρα αφού ο τίτλος του είναι εξ αδιαιρέτου.

Αλλά δεν έχω πουθενά γραμμένο ποσοστό. Μόνο ότι αγόρασε 400μ² από τα 20000μ².

Αν γράψω το δικό του ποσοστό 2% (400/20000) και το υπόλοιπο στον αρχικό ιδιοκτήτη;

Αλλά υπάρχουν και άλλα κτίσματα....

Μπάχαλο δηλαδή....

 

Δεν είναι και η πιο εύκολη περίπτωση :P

Το μόνο που μπορεί να σε σώσει (παίζεται αλλά έχεις μια πιθανότητα) είναι αν έχει περάσει κτηματολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε; Βάζουμε δικηγόρο να κάνει έρευνα πόση έκταση έχει μείνει από το αρχικό αγροτεμάχιο;

Ένα μπάχαλο.....

 

"Στον πελάτη σου το είπες???" ... Τα συλλυπητήριά μου!

 

Χμμμμ....

Σα να εχεις δικιο...

Θα το σκεφτω...

 

:mrgreen: Τροφή για σκέψη!!!

 

Η λογική αυτό λέει.Συμφωνώ με τα παραπάνω.

Αλλά έτσι πληρώνεις και τις αυθαιρεσίες των άλλων (που θεωρητικά είναι σωστό αφου τα εξ' αδιαιρέτου χωρίς σύσταση είναι μία ιδιοκτησία).

Αλλά μία συνάδελφος αρχιτέκτων που παρακολούθησε το χθεσινό σεμινάριο του ΤΕΕ στη Θεσσαλονίκη μου είπε ότι βάζεις την Υ.Δ. κάθε σπιτιού ξεχωριστά και το ποσοστό προκύπτει διαιρώντας τα συνολικά τ.μ. Υ.Δ. του σπιτιού με τα 200 τ.μ. της άδειας.Και μπορείς να το κάνεις ξεχωριστά για το κάθε σπίτι.

Οπότε έχουν πληρωθεί όλες οι αυθαιρεσίες όλων. Ποια η γνώμη σας?

 

Όχι, δεν πληρώνεις και τις αυθαιρεσίες των άλλων διότι βάζεις ΥΔ και ΥΚ μόνο τα 40τμ. Απλά, υπολογίζεις και τις αυθαιρεσίες των άλλων από το τοπογραφικό ούτως ώστε να βάλεις τους σωστούς συντελεστές. Οπότε, έτσι, μπορούν όλοι να το κάνουν σε διαφορετικό μηχανικό!!! :wink:

Στο σεμινάριο είπαν ότι βάζεις ΥΔ ξεχωριστά (αυτό που λέμε δλδ) και το ποσοστό προκύπτει διαιρώντας ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΜ ΥΔ των σπιτιών (όλων δηλαδή) που είναι πάλι αυτό που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

@ architect_ duth

Οπότε ή παίρνω 4 αμοιβές ή παίρνω μία για κοινή δήλωση καθώς, το πρόστιμο με μία κοινή δήλωση ή με 4 διαφορετικές δηλώσεις (4 στρεμ. με 4 κατοικίες εξ 'αδιαιρέτου) το ίδιο θα βγεί. Απλά ο ένας θέλει να το πληρώσει εφ' άπαξ οπότε μάλλον πάω για 4 δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω μπορω να το σβησω μονος μου;

 

Να το σβήσεις δεν μπορείς, να το κάνεις όμως edit και να διορθώσεις ή σβήσεις το κομμάτι που δεν είναι σωστό, μπορείς.

 

Και επειδή μάλλον πέρασε η ώρα που μπορείς να κάνεις επεξεργασία, μπορείς να πατήσεις την αναφορά και στο πλαίσιο να γράψεις το λόγο.

Ή να στείλεις το διορθωμένο ή να γράψεις να γίνει διαγραφή.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

έχω βρει τον μπελά μου με τα εξ αδιαιρέτου... Όταν έχω κάθετη σε εκτός σχεδίου, στο τοπογραφικό δείχνω μόνο το τμήμα του πελάτη μου (500 τ.μ.) ή όλο το αγροτεμάχιο (12 στρμ.)?

Link to comment
Share on other sites

έχω βρει τον μπελά μου με τα εξ αδιαιρέτου... Όταν έχω κάθετη σε εκτός σχεδίου, στο τοπογραφικό δείχνω μόνο το τμήμα του πελάτη μου (500 τ.μ.) ή όλο το αγροτεμάχιο (12 στρμ.)?

Γνώμη μου είναι οτι πρέπει να το δείξεις ολο το αγρότεμάχιο καθώς η σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας στην ουσία ρυθμίζει τις μεταξύ των συνιδιοκτητών σχέσεις και δεν επηρεάζει την ενιαία νομική υπόσταση του αγροτεμαχίου ως προς τα ισχύοντα κατα την Πολεοδομική νομοθεσία για την εκμεταλευσή του (κάλυψη, δόμηση κ.τ.λ). Άλλωστε πως θα φαίνεται οτι είναι πχ είναι αρτιο και οικοδομήσιμο το αγροτεμάχιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.