Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

letom ..... να προσθέσω κ ένα ακόμη ερώτημα...... εφόσον τακτοποιήσει κάποιος το κομμάτι του εξ αδιαιρέτου....με όποιον τέλως πάντων τρόπο επλέξει ο μηχανικός να το δηλώσει ...μπορει να πάρει ρεύμα κ νερό ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βοήθεια χριστιανοί! Πριν βάλω φωτεινή επιγραφή έξω από το γραφείο που να λέει "δεν αναλαμβάνω εξ αδιαιρέτου", μπορείτε να μου απαντήσετε στα παρακάτω ερωτήματα?

 

Για να μπορεί να γίνει μεταβίβαση σε εξ αδιαιρέτου πρέπει να αποφασίσουν να τακτοποιήσουν τα κτίσματά τους όλοι οι αυθαιρετούχοι συνιδιοκτήτες του οικοπέδου. Για να γίνει αυτό απαιτείται και η συναίνεση των συνιδιοκτητών των αδόμητων μερών του οικοπέδου? Αν δηλαδή σε ένα εξ αδιαιρέτου πχ 10 στρεμμάτων με 20 συνιδιοκτήτες υπάρχουν 2 κτίσματα και αποφάσισουν αυτοί οι 2 να τα δηλώσουν, καθαρίζουν ή πρέπει να πάρουν συνυπογραφή και από τους άλλους 18?

 

Αν κάποιος συνιδιοκτήτης σε εξ αδιαιρέτου (εφόσον ενημερωθεί ότι δεν αρκεί να δηλώσει μόνο το δικό του για να μπορεί να μεταβιβάσει), επιθυμεί να το δηλώσει μόνο και μόνο για να μην κινδυνεύει τα επόμενα 30 χρόνια να φάει πρόστιμα από καταγγελίες κλπ, μπορεί να το κάνει ή χρειάζεται πάλι συναίνεση των συνιδιοκτητών? Και αν γίνεται και το κάνει, θα είναι σίγουρα καλυμμένος από θέμα προστίμων?

 

Για να μπορεί να γίνει μεταβίβαση σε εξ΄αδιαιρέτου πρέπει ότι υπάρχει στο οικόπεδο (στη έκταση τελοσπάντων) να έχει τακτοποιηθεί, διότι εμείς δίνουμε βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν εμφανής αυθαιρεσίες κτλ κτλ....

 

Άρα όσοι έχουν αδόμητα τμήματα της έκτασης, δε χρειάζεται να κάνουν τίποτα και εσύ αντίστοιχα όταν πας να δώσεις βεβαίωση για μεταβίβαση ενός, αυτά τα βλέπεις αδόμητα, άρα δεν ασχολείσαι με αυτά.

 

Άλλο (ΓΙΑ ΜΕΝΑ) η τακτοποίηση και άλλο η μεταβίβαση. Για τακτοποίηση κλίνω να δηλώνω ότι μου δηλώνει με την ΥΔ του ο "φερόμενος ως ιδιοκτήτης", αφού βέβαια τον ενημερώνω ότι βεβαίωση δεν παίρνει χωρίς να τακτοποιήσουν όλοι.

 

ΓΙΑ 100% ΚΑΛΥΨΗ τόσο του πελάτη, όσο και τη δική μας, ΠΡΕΠΕΙ να έχουμε την έγγραφη συναίνεση και των υπολοίπων.

 

Ωστόσο, το αναφέρω και παραπάνω πολλάκις, με την ΥΔ του "φερόμενου ως ιδιοκτήτη", το ιδιωτικό μου συμφωνητικό και τις ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ απαντήσεις από τεε και την ε/α Ε7 τείνω να πείθομαι όλο και περισσότερο να προχωρήσω τα εξ΄αδιαιρέτου.

 

Για τα δίκτυα, λογικά, θα μπορεί να συνδεθεί γιατί λέει ότι εφόσον πληρωθεί η 1η δόση, μπορούμε να εκτυπώσουμε το pdf.

Link to comment
Share on other sites

a_d άστη τη μεταβίβαση, για αυτή είναι ξεκάθαρο τι πρέπει. Μόνο για τακτοποίηση ρωτάω. Έχουμε εξ αδιαιρέτου με 10 συνιδιοκτήτες, ο ένας έχει χτίσει αυθαίρετο και οι άλλοι 9 τίποτα. Αυτός ο ένας μπορεί να το δηλώσει μόνος του ή πάλι πρέπει να συναινέσουν και οι άλλοι 9 (αφού τυπικά το δικό του αυθαίρετο ανήκει εξίσου και στους άλλους)?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για άλλη μια φορά θα ζητήσω την βοήθεια σας.

Έχει έρθει πελάτης με αυθαίρετο σε αγροτεμάχιο 4 στρ. στο οποίο υπάρχουν συνολικά 6 εξ΄αδιαιρέτου ιδιοκτήτες οι οποίοι όλοι έχουν αυθαίρετα.Οι δύο το έχουν ήδη τακτοποιήσει και ο δικός μου είναι ο τρίτος που θέλει να κάνει την διαδικασία. Τον έχω ενημερώσει και του έχω πει ότι σε περίπτωση που δεν τα τακτοποιήσουν και οι υπόλοιποι τρεις το αυθαίρετο δεν μπορεί να μεταβιβαστεί εν ζωή. Αυτός μου λέει ότι το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να σταματήσει να πληρώνει πρόστιμα διατήρησης. Ερωτώ λοιπόν.

Με την τακτοποίηση του αυθαιρέτου παύει ο πελάτης θα σταματήσει να πληρώνει πρόστιμα διατήρησης για τριάντα χρόνια;;;;;;;

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως τακτοποιησαν οι αλλοι 2 δηλαδη?

 

Anyway, οπως και να χει, παυει να πληρωνει προστιμα αν υπαχθει στο Νομο...

Με δικη του ευθυνη βαλτον, αφου θα γνωριζει οτι δε θα μπορει να μεταβιβασει εν ζωη αν δεν τακτοποιησουν και οι αλλοι 3...

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση. συγγνωμη αν καπου έχει ξανααπαντηθεί. έχουμε περίπτωση με διαμερισμα ενος προσφατως αποβιώσαντος το οποίο το κληρονομούνε 10 άτομα. μερικοι θέλουν να το μεταβιβασουν το ποσοστό τους αμεσα. Στην βεβαιωση για την μεταβιβαση πρεπει να αναφερονται και οι 10 συνδιοκτήτες;;;Αν μερικοί αντιδρουν μπορουν να "παγώσουν" την μεταβίβαση;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο, αρκεί να είναι διακριτή η ιδιοκτησία που δίνεις βεβαίωση.

Τώρα αν κάποιος δεν θέλει να μεταβιβάσει, απορώ ποιος θα είναι αυτός που θα αγοράσει εξ αδιαρέτου διαμέρισμα!!!!

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

a_d άστη τη μεταβίβαση, για αυτή είναι ξεκάθαρο τι πρέπει. Μόνο για τακτοποίηση ρωτάω. Έχουμε εξ αδιαιρέτου με 10 συνιδιοκτήτες, ο ένας έχει χτίσει αυθαίρετο και οι άλλοι 9 τίποτα. Αυτός ο ένας μπορεί να το δηλώσει μόνος του ή πάλι πρέπει να συναινέσουν και οι άλλοι 9 (αφού τυπικά το δικό του αυθαίρετο ανήκει εξίσου και στους άλλους)?

 

Τυπικά πρέπει στη δήλωση να βάλεις όλους με τα ποσοστά τους και να έχουν δώσει το "οκ" στον έναν που έχτισε (τον πελάτη σου) να προχωρήσει τη διαδικασία.... ΤΥΠΙΚΑ και ΝΟΜΙΜΑ 100%.

 

Το τι θα γίνει, το έχουμε περιγράψει παραπάνω. Μόνος ο πελάτης σου, ως "φερόμενος ως ιδιοκτήτης" θα κάνει εξουσιοδότηση σε εσένα (κλασσικά) και εσύ θα τον βάλεις με 100% ιδιοκτησία αφού σου παρουσιάσει το Ε9 (δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση που δεν εμφανίζεται στο Ε9) και στα σχόλια θα γράψεις ότι είναι εξ' αδιαιρέτου.

 

Και επειδή θα είναι και η μοναδική αυθαιρεσία σε όλη την έκταση, πλέον θα μπορούν όλοι να μεταβιβάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα για την εισαγωγή των ήδη πληρωμένων ποσών ενεργοποιείται αφου πληρωθεί το παράβολο και ενημερωθεί το σύστημα; Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.