Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

αστα να πανε....!!!!!!!! εννοειται τοπογραφικό για ολο με ολα....ειτε τους αρέσει είτε οχι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και μια δεύτερη γνώμη: από την μιά κάποιοι αφορίζουν αυτούς που αυθαιρέτησαν με τα εξοχικά τους στα εξ αδιαιρέτου από την άλλη οι ίδιοι ψάχνουν φόρμες δράσης για να πάρουν "δουλειές" με τα εξ αδιαιρέτου χωρίς να έχουν πρόβλημα ως μηχανικοί αλλά οι ιδιοκτήτες...... Κύριοι-ες, ΗΡΕΜΙΑ! Υπάρχει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που πιθανό να μη λυθεί αλλά μην προχωράτε σε κρίσεις........ Εδώ που φτάσαμε δεν φταίει ο απλός κόσμος..... ή ίσως φταίει το λιγότερο.......... μια πρόχειρη απάντηση είναι ότι το σύνολο σχεδόν των βουλευτών της μεταπολίτευσης ήταν και είναι μηχανικοί, γιατροί και δικηγόροι!

Link to comment
Share on other sites

τωρα να κάνω μια τραβηγμένη ερώτηση....τι τους βάζεις να γράφει η Υ.Δ.????

 

Περίπου γράφω:

 

Ότι συναινεί ώστε ο Χ να τακτοποιήσει με τον Ν4014/11, την οικοδομή (αναλυτικά) που βρίσκεται στο εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο μας με ποσοστό ο καθένας ΧΧ%.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ μία συλλογιστική:

Το τοπογραφικό που κάνω, να ακολουθεί το συμβόλαιο. Αν αναγράφεται στο συμβόλαιο ότι "είναι εξ΄΄ αδιαιρέτου ιδιοκτήτης με ποσοστό α%΄΄ τότε αποτυπώνω όλο το τοπογραφικό, χωρίς να αναγάγω το ποσοστό του στα m2 που προκύπτουν από το ποσοστό του.

Ομως επειδή έχω δεί κύρια συμβόλαια ( σε εκτός σχεδίου ), στα οποία αναγράφονται ότι " σε οικόπεδο 4 στρ. ο ιδιοκτήτης β έχει ω m2'' τα οποία ορίζονται σαφώς , τότε κάνω τοπογραφικό στα ω m2.

 

Οσο για τα κτίσματα ( όταν εννοείται δεν υπάρχει σύσταση ), νομίζω ότι πρέπει να απουτπωθούν / δηλωθούν όλες οι αυθαιρεσίες.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ μία συλλογιστική:

Το τοπογραφικό που κάνω, να ακολουθεί το συμβόλαιο. Αν αναγράφεται στο συμβόλαιο ότι "είναι εξ΄΄ αδιαιρέτου ιδιοκτήτης με ποσοστό α%΄΄ τότε αποτυπώνω όλο το τοπογραφικό, χωρίς να αναγάγω το ποσοστό του στα m2 που προκύπτουν από το ποσοστό του.

Ομως επειδή έχω δεί κύρια συμβόλαια ( σε εκτός σχεδίου ), στα οποία αναγράφονται ότι " σε οικόπεδο 4 στρ. ο ιδιοκτήτης β έχει ω m2'' τα οποία ορίζονται σαφώς , τότε κάνω τοπογραφικό στα ω m2.

 

Οσο για τα κτίσματα ( όταν εννοείται δεν υπάρχει σύσταση ), νομίζω ότι πρέπει να απουτπωθούν / δηλωθούν όλες οι αυθαιρεσίες.

Επειδή έχω και εγώ μερικά τέτοια συμβόλαια που αναγράφουν και τα μέτρα που αντιστοιχούν δεν λένε όμως που βρίσκονται στο αγροτεμάχιο αυτά τα μέτρα εννοείς να περιγράφονται στο συμβόλαιο ή στο τοπογραφικό που συνήθως γινόταν με το συμβόλαιο και έδειχνε πως χωρίζονται τα τμήματα με υπογραφές των ιδιοκτητών?

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα από τα δύο αν περιγράφεται, θεωρώ πως καλυπτόμαστε. Βέβαια αν αναγράφονται τα μέτρα του τμήματος γής ( χωρίς να ορίζεται επακριβώς η θέση του εντός του αγροτεμαχίου) και λαμβάνοντας υπ'' όψη την υφιστάμενη κατάσταση ( κατασκευασμένα κτίσματα σε οριοθετημένες θέσεις / περιφράξεις κ.λ.π.), νομίζω ότι μπορούμε να είμαστε ευέλικτοι

Link to comment
Share on other sites

Μα τα περισσότερα εξ αδιαιρέτου λένε το ποσοστό και τα μ². Αλλά δεν λένε που είναι αυτά. Και εννοείται πως δεν μπορεί να υπάρχει τοπογραφικό, αγοράς, που να τα δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει τοπογραφικό "εποχής" με χωρισμένα τα τεμάχια και τις υπογραφές του κάθε ιδιοκτήτη πάνω στο δικό του.Αυτό θα μπορούσε κάποιος φυσικά να το λάβει και ως συναίνεση από την στιγμή που υπογράφει ότι αυτό το κομμάτι αναγνωρίζεται ως δικό του και αντίστοιχα των άλλων.Νομίζω πως ένα τέτοιο χαρτί όταν υπάρχει αποτελεί ένα ακόμα ισχυρό στοιχείο για την δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό σε μεταγεγραμμένο συμβόλαιο όπου στο συμβόλαιο γίνεται αναφορά στην διανομή και στις υπογραφές επάνω στο τοπογραφικό;

Δεν νομίζω.

Το αν το τοπογραφικό ο συμβολαιογράφος το χρησιμοποίησε για άλλο λόγο δεν σημαίνει κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.