Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Αυθαίρετο κτίσμα σε αγροτεμάχιο 500τ.μ. εξ' αδιαιρέτου σε έκταση 320.000τ.μ εκτός σχεδίου, με συμβόλαιο του 1980, όπου η διανομή έγινε με κλήρωση το 1962 (συνέλευση συναιτερισμού), μπορεί να δηλωθεί χωρίς τον έλεγχο και των 320στρμ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν λέω κοτσάνα

1. Παλιά είχα δει κάποια σχέδια ιδιωτικής διανομής που είχαν θεώρηση από τοπογραφική ή πολεοδομία ή Υπ. Γεωργίας. Δεν θυμάμαι......

2. Στο συμβόλαιο μεταβίβασης της έκτασης που κληρώθηκε, αναφέρει την διανομή;

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο αναφέρει την κλήρωση του 1962 (με γενική συνέλευση του συν/μου). Το συμβόλαιο πάντως αναφέρει πως είναι εξ' αδιαιρέτου σε έκταση 320στρ. (ήτοι διανομή περίπου 600 αγροτεμάχια)!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω κάτι όταν δηλώνουμε στο σύστημα το ποσοστό ιδιοκτησίας στο ακίνητο δηλώνουμε το οίκημα ή το οικόπεδο?? Ρωτάω γιατί έχω μια περίπτωση ενός οικοπέδου εξ' αδιαιρέτου στο οποίο έγινε σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας . Το οικόπεδο έχει χωριστεί σε δυο τμήματα και σε αυτό έχουν δικαίωμα κατά αντιστοιχία οι δικαιούχοι να οικοδομήσουν , στο ένα υπάρχει κτίσμα με αυθαιρεσία και το άλλο είναι ακόμα αδόμητο. Χρειάζεται και την συγκατάθεση και του ιδιοκτήτη του αδόμητου τμήματος για να γίνει η νομιμοποίηση ???

(Με συγχωρείται αν έχει απαντηθεί αυτό το ερώτημα αλλά στις τελευταίες 10 σελίδες που διάβασα δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο ….υπολείπονται ακόμα 90)

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ιδιωτική διανομή σε εξ αδιαιρέτου, χρειάζεται συναινεση;

Αν υπάρχει δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης για ένα τμήμα σε εξ αδιαιρέτου, χρειάζεται συναινεση;

Το διαιρετο γνωρίζει κανεις περι τίνος προκειται, αφορά κάποια εξ αδιαιρέτου υπο διαφορετικό καθεστώς συνιδιοκτησίας;

Παντως εχω ρωτήσει 3 δικηγόρους και μου είπαν ότι ούτε αν υπάρχει σύσταση κάθετου ιδιοκτησίας μπορει κάποιος να προχωρήσει χωρίς συναίνεση.

Τέλος αν κάποιος έχει απο τους 7 στους 8 συναίνεση και τον τελευταιο δεν μπορει να τον βρει, τί γίνεται;

Λεώ να το προχωρήσω.

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει σύσταση δεν χρειάζεσαι συναινεση αφού δεν ρυθμίζεις κάτι που είναι σε κοινόχτρηστο χώρο αλλά σε ιδιωτικό.

Ιδωτική διανομή ίσον τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλα δεν καταλαβαίνω. Σε ενα οικόπεδο εξ'αδιαιρέτου, εφ' όσον μόνο ο δικός μου πελάτης έχει παρανομήσει, και μάλιστα στο κομμάτι οικοπέδου το οποίο έχει αγοράσει, γιατί στην δήλωση πρέπει να αναφέρονται όλοι οι συνιδιοκτήτες όλου του οικοπέδου; Το ποσοστο συνιδιοκτησίας πάει στο οικόπεδο ή στο αυθαίρετο;;

 

????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

@vitrouvios:

 

Μα γιατί δεν έχει αγοράσει ένα συγκεκριμένο κομμάτι γης αλλά ποσοστό επί του συνόλου.

 

Γι' αυτό λέγονται εξ' αδιαιρέτου επειδή δεν διαιρούνται. Όλα ανήκουν σε όλους. Θεωρητικά δηλαδή το αυθαίρετο που έχτισε ο πελάτης σου "ανήκει" σε όλους τους συνιδιοκτήτες ανάλογα με το ποσοστό τους επί του εξ' αδιαιρέτου οικοπέδου. Όλοι έχουν από ένα ποσοστό το οποίο μεταφράζεται σε κάποια τετραγωνικά, τα οποία όμως δεν αντιστοιχούν σε συγκεκριμένο κομμάτι του οικοπέδου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ letom για την απάντηση σου αλλά η περίπτωση μου έχει εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο και επί αυτού σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας και αυτό που δεν ξέρω είναι αν στο σύστημα του τεε το ποσοστό συνιδιοκτησίας που βάζουμε στην καρτέλα στοιχειά ιδιοκτητών αναφέρετε στο οικόπεδο ή στο κτίσμα??? ( με συγχωρείται αν γίνομαι κουραστικός, αλλά << νέος μηχανικός + Ν4014 = απελπισία >>)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.