Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέντευξη του Χ. Σπίρτζη (Πρόεδρος ΤΕΕ) στον ΣΚΑΙ


Recommended Posts

Συνέντευξη του Χ. Σπίρτζη στον ΣΚΑΙ

(Δείτε μετά το 2:28)

 

Δεν μ αρέσει να αναλώνομαι σε συζητήσεις περί επαγγελματικών διακαιωμάτων,καθώς η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά και την λύση μπορεί να τη δώσει μόνο η κυβέρνηση θεσπίζοντας επαγγελαμτικά δικαιώματα για του Μηχανικούς Τ.Ε.

 

Α Λ Λ Α

 

αφού είδα τη συνέντευξη του αξιότιμου πρόεδρου του ΤΕΕ εχω βγεί απο τα ρούχα μου!!!

 

Έδωσε συνέντευξη στον ΣΚΑΙ για τη ρύθμιση των αυθαιρέτων συνολικής διάρκειας 6 λεπτών περίπου και τα 3 λεπτά επιχειρηματολογούσε ψευδώς κατά των μηχανικών Τ.Ε.

 

Κύριε Σπίρτζη όπως θα έπρεπε να γνωρίζετε σαφώς και υπαγόμαστε στο πειθαρχικό του ΤΕΕ σε περίπτωση πειθαρχικού παραπτώματος και σαφώς για να κάνουμε έναρξη επαγγέλματος πρέπει να εγγραφούμε στην ΕΕΤΕΜ. Αυτές οι μ....ς οτι και καλά δεν θα φέρουμε ευθύνη σε περίπτωση λάθους αλλού και οχι σε εμάς!!!!!

 

Ευτυχώς που έχουμε και το ΤΕΕ που μας αγαπάει και φροντίζει για το καλό μας...βρε αν μπορούσαν να μας εξορίσουν θα το είχαν ήδη κάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο Σπίρτζης είπε το εξής απλό.

Ενώ το προσχέδιο έλεγε αρχικά:

6. Στους μηχανικούς της προηγούμενης παραγράφου, ανεξάρτητα από την ποινική τους δίωξη, επιβάλλεται προσωρινή ή οριστική απαγόρευση άσκησης του επαγγέλματος από το αρμόδιο πειθαρχικό όργανο του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος ανάλογα με τη βαρύτητα της παράβασης. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων, ρυθμίζεται η διαδικασία επιβολής της διοικητικής ποινής και κάθε αναγκαίο ζήτημα για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής.

 

Μετά έγινε :

6. Στους μηχανικούς της προηγούμενης παραγράφου, ανεξάρτητα από την ποινική τους δίωξη, επιβάλλεται προσωρινή ή οριστική απαγόρευση άσκησης του επαγγέλματος από το αρμόδιο πειθαρχικό όργανο του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος ή της Επιστημονικής Ένωσης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης Μηχανικών ανάλογα με τη βαρύτητα της παράβασης. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων, ρυθμίζεται η διαδικασία επιβολής της διοικητικής ποινής και κάθε αναγκαίο ζήτημα για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής.

 

Και το ΦΕΚ τελικά λέει:

6. Στους μηχανικούς της προηγούμενης παραγράφου, ανεξάρτητα από την ποινική τους δίωξη, επιβάλλεται προσωρινή ή οριστική απαγόρευση άσκησης του επαγγέλματος από τα αρμόδια πειθαρχικά όργανα του φορέα που είναι μέλη, ανάλογα με τη βαρύτητα της παράβασης. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, ρυθμίζεται η διαδικασία επιβολής της διοικητικής ποινής και κάθε αναγκαίο ζήτημα για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής.

 

Που σημαίνει πως οι μηχανικοί μέλη του ΤΕΕ θα υπόκεινται στις κυρώσεις του ΤΕΕ (όποιες είναι αυτές) ενώ οι υπόλοιποι από άλλον φορέα.

 

Δεν θα απολογηθώ βέβαια εγώ για το αν είναι αληθές ή ψευδές αυτό που είπε για την υποχρεωτική εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς συνάδελφε αυτό που παρέθεσες το γνωρίζω.

 

Κατά δεύτερον αυτό που με ενόχλησε και θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ είναι να γίνεται η Χ ενημέρωση μέσω ΜΜΕ για τη ρύθμιση με τα αυθαίρετα και ο πρόεδρος του ΤΕΕ να αναλώνει το χρόνο σε ανούσια πράγματα.Εδώ δεν γνωρίζουμε τι και πως θα δηλώσουμε τις αυθαιρεσίες και αυτός αναφέρεται πάλι στους Τ.Ε.

 

Επίσης απ όσο γνωρίζω η ΕΕΤΕΜ δεν έχει πειθαρχικό όπως επίσης αν και δεν ήμαστε μέλη του ΤΕΕ έχουμε Α.Μ. ΤΕΕ σαν τεχνική εταιρία και γνωρίζω συνάδελφο Τ.Ε. ο οποίος πέρασε απο πειθαρχικό του ΤΕΕ.

 

Εμένα ποσώς με ενδιαφέρει σε ποιό πειθαρχικό θα υπάγομαι καθότι εκτελώ την εργασία μου με κάθε νομιμότητα και ευσυνειδησία,αλλά δεν μπορεί σε αυτές τις κρίσιμες για το χώρο ώρες να μιλάει για βλακείες.

 

Χίλια δυο προβλήματα έχει ο κλάδος και ο ίδιος ο νόμος και αυτός θεώρησε πιο σημαντικό να ασχοληθεί με το παραπάνω ζήτημα και οχι με τα ουσιώδη.

 

Σε άλλη συνέντευξη στη ΝΕΤ είπε οτι ισχύει η απελευθέρωση των αμοιβών. Σύμφωνα με τον 3919 δεν πρέπει να βγάλει το ΤΕΕ τις "νόμιμες αμοιβές"? Υποτίθεται θα υπογράφουμε σύμβαση με τον πελάτη,θα την αποστέλουμε στο ΤΕΕ και θα απαντάει αν η "έκπτωση" απο τις νόμιμες αμοιβές θα γίνεται δεκτή.Είδες να ανέφερε ή να ασχολήθηκε καθόλου με το συγκεκριμένο ζήτημα? Δηλαδή αν έρθει κάποιος να εκδόσει Ο.Α. σήμερα με τι αμοιβές θα πάμε? Με τις ελάχιστε του ΤΕΕ ή ισχύει η απελευθέρωση?

 

Αυτά φίλε μου είναι τα σημαντικά και οχι σε ποιό πειθαρχικό θα υπάγονται οι Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σημαντικά.

Και ναι είναι σημαντικό να ξέρω αν ο Χ μηχανικός Τ.Ε. θα ελεγχθεί και θα έχει αντίστοιχες κυρώσεις με εμένα.

Συμφωνείς πως δεν είναι μέλος του ΤΕΕ ένας μηχανικός Τ.Ε.; Πιστεύω ναι.

Συμφωνείς πως ο νόμος λέει πως θα ελεγχθεί πειθαρχικά, όσον αφορά τις βεβαιώσεις και μόνο, από τον φορέα που είναι μέλος του; Πιστεύω ναι.

Εσύ είπες πως η ΕΕΤΕΜ δεν έχει πειθαρχικό. Πως θα τον ελέγξει λοιπόν;

Συνάδελφοί σου λένε (βλ. #31) πως δεν είναι υποχρεωτική η εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ. Εγώ δεν το γνωρίζω. Άρα αφού δεν είναι καν υποχρεωτική η εγγραφή, σύμφωνα με συναδέλφους σου, και πειθαρχικό να είχε δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα σε κάποιον που δεν είναι εγγεγραμμένος.

 

υ.γ. Τώρα με ήρθε φλασιά. Αν δεν υπάρχει πειθαρχικό στην ΕΕΤΕΜ πως δίνει Βεβαίωση περί μη πειθαρχικού παραπτώματος; (Ακόμα χρειάζεται αυτό ή πάει με Υπ. Δήλωση;)

Link to comment
Share on other sites

Φαέθων χωρίς παρεξήγηση. Μην ακούτε χαζομάρες! Αν δεν έχεις Α.Μ. Ε.Ε.Τ.Ε.Μ δεν μπορείς να έχεις σφραγίδα ούτε και να κάνεις έναρξη ως μηχανικός με ΚΑΔ που να αφορούν υπηρεσίες μηχανικού διότι η εφορεία ζητάει βεβαίωση εγγραφής στο φορέα. Επίσης ζητάει και βεβαίωση ταμειακής ενημερώτητας κάθε φορά που θεωρείς νέο μπλόκ ΑΠΥ. Οπότε Ε.Ε. χωρίς Α.Μ. απλά δεν γίνεται. Επίσης δεν σας παραξενεύει η τελική υπεραπλούστευση στη διατύπωση του νόμου. Κάτι νέο ετοιμάζεται και για αυτό δεν κατονομάζεται. Οπότε μην τσακώνεστε χωρίς λόγο διότι τελικά άλλοι έχουν το καρπούζι και το μαχαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Είπα πως δεν το γνωρίζω. Απλά είδα αναφορά Τ.Ε. να λέει για την εγγραφή.

Σε αυτό που λες για το κάτι νέο, δεν έχεις και άδικο. Έχει ακουστεί πολλάκις για διευρυμένο επιμελητήριο ή κάτι τέτοιο. Είδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ρίξω λάδι, απλή απορία:

 

Αν είσαι μισθωτός Τ.Ε., απαιτείται από κάποιον φορέα αριθμ. μητρώου από ΕΕΤΕΜ? Γιατί δεν είναι όλοι Ε.Ε..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι νέο ετοιμάζεται και για αυτό δεν κατονομάζεται. Οπότε μην τσακώνεστε χωρίς λόγο διότι τελικά άλλοι έχουν το καρπούζι και το μαχαίρι.

 

Ανέβασα ήδη ένα λινκ προ ημερών και το περάσατε στο ντούκου.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/8442#editDiv3207

Αυτό ετοιμάζεται. Θα κάνουν κατά πως φαίνεται ό,τι είναι δυνατό να αρχίσουν να παριστάνουν τους μηχανικούς και οι μπακάληδες. Λάου λάου όπως πάντα. Για αυτό και η ανεξήγητη αυτή "αδράνεια" ως τώρα που ενώ υποτίθεται ότι εφαρμόζεται ένας νόμος, στην πράξη τίποτα δεν άλλαξε...

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σημαντικά.

Και ναι είναι σημαντικό να ξέρω αν ο Χ μηχανικός Τ.Ε. θα ελεγχθεί και θα έχει αντίστοιχες κυρώσεις με εμένα.

Συμφωνείς πως δεν είναι μέλος του ΤΕΕ ένας μηχανικός Τ.Ε.; Πιστεύω ναι.

Συμφωνείς πως ο νόμος λέει πως θα ελεγχθεί πειθαρχικά, όσον αφορά τις βεβαιώσεις και μόνο, από τον φορέα που είναι μέλος του; Πιστεύω ναι.

Εσύ είπες πως η ΕΕΤΕΜ δεν έχει πειθαρχικό. Πως θα τον ελέγξει λοιπόν;

Συνάδελφοί σου λένε (βλ. #31) πως δεν είναι υποχρεωτική η εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ. Εγώ δεν το γνωρίζω. Άρα αφού δεν είναι καν υποχρεωτική η εγγραφή, σύμφωνα με συναδέλφους σου, και πειθαρχικό να είχε δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα σε κάποιον που δεν είναι εγγεγραμμένος.

 

υ.γ. Τώρα με ήρθε φλασιά. Αν δεν υπάρχει πειθαρχικό στην ΕΕΤΕΜ πως δίνει Βεβαίωση περί μη πειθαρχικού παραπτώματος; (Ακόμα χρειάζεται αυτό ή πάει με Υπ. Δήλωση;)

 

Φαέθων κατ`αρχάς δεν έγραψα το ποστ για να αρχίσω διαμάχη με κανέναν,ούτε υποστηρίζω οτι πρέπει να ελεγχονται πειθαρχικά οι Τ.Ε. απο την ΕΕΤΕΜ. Σαφώς και πρέπει να ελέγχονται απο το ΤΕΕ κάτι ομως που ΗΔΗ γίνεται. Πλήρες μέλος του ΤΕΕ δεν είμαι,αλλά είμαι εγγέγραμμένος σαν Τεχνική Εταιρία.Πλήρες μέλος είμαι μόνο στις κρατήσεις απο τις άδειες που βγάζω υπερ ΤΕΕ,ΕΜΠ,ΤΣΜΕΔΕ + το 50αρι σαν συνδρομή κάθε χρόνο για να πω και την κακία μου....

 

Η ένστασή μου και η αγανάκτησή μου βρίσκονται στο οτι διάλεξε λάθος timing και λάθος χρόνο να αρχίσει αυτή τη συζήτηση.Υποτίθεται είναι η φωνή των μηχανικών στον έξω κόσμο και αντι να ενημερώσει για τη ρύθμιση και να συνδράμει με τον τρόπο του στο να τακτοποιήσει ο κόσμος τις αυθαιρεσίες του,αναλώνεται σε μια ατέρμονη κόντρα με τους Τ.Ε δια της πλαγίας οδού που στην τελική αποθαρρύνει τους πολίτες να εμπιστευτούν εναν Τ.Ε. κάτι που είναι και αθέμιτος ανταγωνισμός. Διαφωνούμε κάπου?

 

Τέλος μην μου αρχίζεις αυτή τη συζήτηση περί ΑΕΙ-ΤΕΙ,καθώς μιλάς σε κάποιον που όντας οικογενειάρχης έδωσε κατατακτήριες και σπουδάζει παράλληλα με τη δουλειά του στο τμήμα των Πολ/Μηχ.

 

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω κι εγώ.

Ο μηχανικός επαγγελματίας μέλος του ΤΕΕ με άδεια εξάσκησης επαγγέλματος της ειδικότητας του (πχ εγώ Αρχιτέκτονας Μηχανικός) αν συντάξω λαθεμένη βεβαίωση τότε πέραν των όποιων άλλων θα έχω πειθαρχικό παράπτωμα από το ΤΕΕ και ΔΕΔΟΜΕΝΑ άρση της άδειας εξάσκησης επαγγέλματος μου ως αρχιτέκτων.

Δηλαδή πετώ στα σκουπίδια όλες μου τις σπουδές και όλα τα χρόνια επαγγελματικής μου πορείας?

Άρα αυτό σε συνδυασμό με το πρόστιμο (από το ΤΕΕ το πρόστιμο?) και τις οικονομικές απαιτήσεις από εμπλεκόμενους στην αγοραπωλησία είναι ένας σοβαρότατος λόγος να έχω την μεγίστη προσοχή που θα υπογράφω, πέραν της συνείδησης μου και της επαγγελματικής μου ηθικής?

Σωστά μέχρι εδώ?

 

Ο απόφοιτος ΤΕΙ έχει κάποιο ανάλογο (με τις ανάλογες συνέπειες) πειθαρχικό παράπτωμα από κάπου?

Αν ναι από πού και με ποιον τρόπο?

 

Κάτι συγκεκριμένο όμως (όπως με τους διπλωματούχους του ΤΕΕ) και όχι γενικό και αόριστο.

 

2ο ερώτημα

Αν κατάλαβα καλά με την τροποποίηση που καταγγέλλει ο πρόεδρος του ΤΕΕ πάνε να δώσουν αρμοδιότητα (γενικού περιεχομένου) στα σωματια των μηχανικών. Δηλαδή στο σωματιο των Πολιτών Μηχανικών στο σωματιο των αρχιτεκτόνων και κατ επακολουθία και στο σωματιο των ΤΕΙ.

Αυτό αντί για την αρμοδιότητα στο επιμελητήριο που είναι το ΤΕΕ.

Καλά κατάλαβα?

Αν ναι απ όσο ξέρω τα σωματια μας πχ ΣΑΔΑΣ για εμάς εδώ και δεκαετίες πότε μα ποτέ δεν έλαβαν πειθαρχικά μέτρα για κανένα?

Κάνω λάθος?

Περιμένουμε λοιπόν να το ξεκινήσουν τώρα?

Ας καταργηθεί καλύτερα το πειθαρχικό παράπτωμα τότε αν είναι λαθεμένη η βεβαίωση. Το αποτέλεσμα το ίδιο θα είναι.

 

 

υ.γ.

Ο αθέμιτος ανταγωνισμός νομίζω έτσι είναι αντεστραμμένος. Δηλαδή γιατί οι συμβολαιογράφοι να μη προτιμούν να έχουν συνεργασίες με μη μέλη του ΤΕΕ που θα έχουν με μεγίστη αυστηρότητα την υπογραφή τους αφού διακινδυνεύουν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.