Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονολογία αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Εγω που εχω επειγουσα περιπτωση τακτοποιησης 1,40 τ.μ. αυθαιρεσιας συνολικα σε φαγωμενο φωταγωγο που ουδεποτε κατασκευαστηκε και αρχιτεκτονικη προεξοχη στην κουζινα που υπαρχει σε ολοκληρη την πολυκατοικια, τι αποδειξεις παλαιοτητας να βαλω...?

Φυσικα και ολα κατασκευαστηκαν κατα την κατασκευη της πολυκατοικιας και αυτο φαινεται τοσο απο τη συνεχεια των υλικων στο δαπεδο, στους τοιχους κλπ για το φωταγωγο, οσο και απο τη συνεχεια καθ υψος της αρχιτεκτονικης προεξοχης σε ολους τους οροφους... Ακολουθειται δηλαδη ο φερων οργανισμος και δε φαινεται να εχει γινει καποια εξτρα προσθηκη εκ των υστερων....

 

Μια Υ/Δ του ιδιοκτητη και ακομα καλυτερα μια του προηγουμενου ιδιοκτητη (ο πατερας της τωρινης ιδιοκτητριας) που ηταν ο πρωτος που το αγορασε απο την κατασκευαστρια εταιρεια θα αρκεσει?

Η να τον βαλω τον ανθρωπο να τρεξει για ενορκες καταθεσεις σε συμβολαιογραφο...?

 

Το θεμα ειναι οτι ειτε παρουμε την παλαιοτητα ειτε οχι, παλι το προστιμο μικροτερο απο το 500αρικο του παραβολου θα βγει, οποτε δεν καταλαβαινω τι σοι κυρωσεις θα μπορουσα εγω να εχω ως Μηχανικος αν δεν καθισταντο δυνατο να αποδειξω με αλλα εγγραφα πλην Υ/Δ την παλαιοτητα των παραβασεων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε μια δήλωση που έχω κάνει ίδει από τον Οκτώβριο σε εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια του 1980 και έχει ολοκληρωθεί η άδεια το 11/1/1983 είχε κατασκευαστεί,

Αντί για τμηματικό υπόγειο της άδειας, έγινε όλος ο όροφος κατοικία και κατασκευάστηκε άλλο υπόγειο πιο κάτω .

Στην περίπτωση αυτή που αφορά υπόγειες στάθμες που εκ των πραγμάτων δεν θα μπορούσαν να κατασκευαστούν εκ των υστέρων δεν αρκεί η οικοδομική άδεια ως αποδεικτικό για την χρονολογία κτήσης;

Link to comment
Share on other sites

Οχι η οικοδομική άδεια γιατί μπορεί να το κατασκεύασες λίγο πριν τη λήξη της, αλλά η ολοκλήρωση του σκελετού αν μπορεί να αποδειχτεί και ακόμα καλύτερα αν έχει ηλεκτοδοτηθεί πριν το 1983

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια έχει σφραγιστή για ρεύμα 11/1/1983. Αυτό δεν αποδεικνύει ότι έχει ολοκληρωθεί και ο σκελετός; Επίσης αν πούμε ότι αποδεικνύεται ο σκελετός ότι είναι προ του '83 στο τμηματικό υπόγειο των 40 τ.μ. που έγινε κατοικία 100 τ.μ. , τα 40 τ.μ. αποδεικνύεται ότι έγινε αλλαγή χρήσης τότε μιας και ο ξυλοτυπος έγινε με κολώνες, δοκάρια χωρίς δηλαδή τοιχεία;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά......................όταν δεν μπορείτε να αποδείξετε τελικά την παλαιότητα για το Ν. 4014...................ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΑΝΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

Σε περίπτωση που ΔΕΝ κάνουμε χρήση μειωτικών συντελεστών, πρέπει να αποδείξουμε ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ το χρόνο κατασκευής ή εγκατάστασης χρήσης (για να δικαιολογήσουμε το δικαίωμα υπαγωγής στο ν. 4014) ή αρκεί η δήλωση του ιδιοκτήτη????????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά......................όταν δεν μπορείτε να αποδείξετε τελικά την παλαιότητα για το Ν. 4014...................ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΑΝΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ?

 

ΚΑΝΟΝΙΚΑ, αυτό που πρέπει να κάνουμε δλδ, είναι να μην χρησιμοποιούμε τον μειωτικό συντελεστή της παλαιότητας.

Δεν ξέρω εάν θεωρείται δήλωση με ψευδή στοιχεία (και άρα ακυρώνεται!!!), δήλωση όπου έχει μπει ως προ 2004 και δεν έχουμε στείλει (όταν τα στείλουμε) αποδεικτικό.

 

Ερώτηση :

Σε περίπτωση που ΔΕΝ κάνουμε χρήση μειωτικών συντελεστών, πρέπει να αποδείξουμε ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ το χρόνο κατασκευής ή εγκατάστασης χρήσης (για να δικαιολογήσουμε το δικαίωμα υπαγωγής στο ν. 4014) ή αρκεί η δήλωση του ιδιοκτήτη????????

 

Ε δε νομίζω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δες την παράγραφο 12 του παραρτήματος της εγκυκλίου 13.

 

http://et.diavgeia.gov.gr/f/ypeka/ada/45%CE%9F70-%CE%95%CE%9F%CE%A5

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το ξέρω για το ότι υποβάλλεται κάθε είδους άλλου στοιχείο...........................το ζήτημα είναι ΓΙΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΙΛΑΜΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια περιπτωση ειχα κι εγω, σημερα την εκλεισα...

Φωταγωγος που μελετηθηκε και ποτε δεν κατασκευαστηκε...

Προεκταση της κουζινας στον εξωστη....

 

Ζηταω ΥΔ της ιδιοκτητριας που να λεει οτι ολα γινανε κατα την κατασκευη, ζηταω και ΥΔ του πατερα της (της το εδωσε με γονικη παροχη ενω το αγορασε απο την κατασκευη του), επισυναπτω φωτογραφιες, περιγραφω λεπτομερεστατα στην τεχνικη μου εκθεση ΓΙΑΤΙ ειναι αδυνατο να εγινε η αυθαιρεσια αλλη στιγμη απο την ημερομηνια κατασκευης και εκει σταματαω...

Δε θα βαλω τους ανθρωπους να κανουν ενορκες μαρτυριες τωρα για κατι τετοιο...

 

Οταν φαινεται και απο την παλαιοτητα, τη συνεχεια των υλικων και του φεροντος οργανισμου γενικα, τι να τεκμηριωσω?

 

Οτι, ας πουμε, δεν ξυπνησε μια μερα ο ιδιοκτητης και ειπε να ριξει τον φωταγωγο, να κανει πλακα και να βαλει και μωσιακο απο πανω, το οποιο θα εχει και συνεχεια με το υπολοιπο μωσαικο?

Η οτι δεν σηκωθηκανε μια μερα ΟΛΟΙ οι ιδιοκτητες μαζι και ειπανε να βγαλουν ΟΛΟΙ, σε ολους τους οροφους, τις κουζινες τους μισο μετρο προς τα εξω...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.