Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονολογία αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Inzaghi μην ξεχνάς ότι έχεις δικαίωμα τροποποίησης της αρχικής σου δήλωσης.

Άρα εάν δεν κάνουν δεκτή την ένορκη βεβαίωση μήπως σε υποχρεώσουν να αλλάξεις συντελεστές?

Και ποιος ακούει τότε τους ιδιοκτήτες οι οποίοι φυσικά και θα σε θεωρήσουν υπεύθυνο.

Και η υπαγωγή στο Νόμου φυσικά και δεν έχει γυρισμό.

 

Επίσης μην ξεχνάς ότι στο Άρθρο 24, παρ. 2δ αναφέρει ότι:

"Τα παραπάνω δικαιολογητικά υποβάλλονται με πλήρη ευθύνη του ιδιοκτήτη και του Μηχανικού του"

 

Συνεπώς αν πεις................................"Δεν ήξερα" μήπως σου πουν............................"Δεν ήξερες δε ρώταγες" ???

 

Αυτό με την παλαιότητα είναι τεράστιο μπάχαλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνο αυτό είναι μπάχαλα βρε Ηλία?

 

Πάντως, εφόσον ενημερώνουμε ΕΓΓΡΑΦΩΣ τον πελάτη μας για οτιδήποτε, είμαστε καλυμμένοι απέναντί του. Οπότε εάν απορριφθεί η ΥΔ και αυξηθεί το πρόστιμο, ο πελάτης θα έχει πάρει το ρίσκο και όχι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα τον ενημερωνω και στο ιδιωτικο συμφωνητικο (χρησιμοποιω αυτο του Ιασωνα που το θεωρω εξαιρετικο και υπερπληρες) αναφερεται οτι ο ιδιοκτητης ειναι υποχρεωμενος να φερει στο Μηχανικο οποιοδηποτε αποδεικτικο της παλαιοτητας των αυθαιρεσιων του....

 

Απο κει και υστερα τι αλλο να κανω...?

 

Και απο ποιον να απορριφθουν οι ενορκες μαρτυριες? Απο το συστημα?

Ανθρωπινος παραγοντας πρεπει να εμπλακει για να τις απορριψει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να κάνω και εγώ μία ερώτηση.

Διόροφη κατοικία με υπόγειο έχει κατασκευαστεί ακριβώς όπως φαινόταν στην άδεια. Ο πελάτης θέλει να ενταχθεί στον νόμο με σκοπό στο άμεσο μέλλον να μετατρέψει το υπόγειο σε κατοικία. Είναι νόμιμο κάτι τέτοιο? Κατα την γνώμη μου δεν νομίζω να μπορεί να ενταχθει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι παράνομο. Η χρήση έπρεπε να έχει εγκατασταθεί μέχρι τις 28/7/11.

On the record: μην το κάνεις!

 

Οff the record: Τι τον εμποδίζει να το κάνει σήμερα; Ο χώρος θα μπορούσε με το μάτι να χαρακτηρισθεί ως κατοικία (έχει παράθυρα; Είναι καινούργια, αλουμίνια ή με μάνταλα της κατοχής; ).

Δες την πιθανότητα με τις φωτογραφίες ο χώρος να μοιάζει ότι έχει κύρια χρήση σήμερα (για να είσαι καλυμμένος). Ενημέρωσε τον ενδιαφερόμενο για τις προϋποθέσεις και συνέπειες της δήλωσης (οι εργασίες που θα θελήσει κάποτε να κάνει θα πρέπει να γίνουν με άδεια) και προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο εσωτερικά δέν έχει κανένα χώρισμα είναι τελείως ελέυθερο. Επίσης τα μόνα ανοίγματα που έχει είναι δύο παράθυρα σταθερά και μία πόρτα που οδηγεί στην αυλή (αλουμίνια). Οπότε με τις φωτογραφίες δεν νομίζω ο χώρος να μοιάζει ότι έχει κύρια χρήση σήμερα. Θα το συζητήσω και θα δούμε τι θα κάνουμε.Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα τον ενημερωνω και στο ιδιωτικο συμφωνητικο (χρησιμοποιω αυτο του Ιασωνα που το θεωρω εξαιρετικο και υπερπληρες) αναφερεται οτι ο ιδιοκτητης ειναι υποχρεωμενος να φερει στο Μηχανικο οποιοδηποτε αποδεικτικο της παλαιοτητας των αυθαιρεσιων του....

 

Απο κει και υστερα τι αλλο να κανω...?

 

Και απο ποιον να απορριφθουν οι ενορκες μαρτυριες? Απο το συστημα?

Ανθρωπινος παραγοντας πρεπει να εμπλακει για να τις απορριψει...

 

Σε ευχαριστώ θερμά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πχ μια προσθηκη, σε κτιριο που εχει αδεια, πως θα την αποδειξετε? με αεροφωτογραφιες?

 

μια αλλαγη χρησης?

 

λεπτα ζητηματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.