Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονολογία αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Λέει: Στις περιοχές με στοιχείο 3 και 3α επιτρέπονται οι χρήσεις: υδατοδεξαμενές, στέγαστρα, αντλητικές εγκαταστάσεις, φρέατα, θερμοκήπια, κατοικία μόνο στις περιοχές με στοιχείο 3.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! το ερώτημα μου είναι το εξής: έχω ένα αυθαίρετο εκτός σχεδίου μετά από καταγγελία τον έγραψαν. Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι το ξεκίνησε τέλος του 2010 ή αρχές του 2011 αλλά η καταγγελία έγινε το καλοκαίρι εγώ πως θα το αποδείξω τη χρονολογία ?? Απ' ότι διάβασα Υ.Δ ιδιοκτήτη δεν αρκεί, στο κτηματολόγιο δεν φαίνεται διότι είναι μέχρι 2009 η λήψη τι κάνω τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η ΥΔ του ιδ/τη και συνοδεύεται από ΤΕ μηχανικού μέχρι στιγμής, εφ' όσον δεν προκύπτει άλλου είδους απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Η καταγγελία πότε έγινε; Στην έκθεση αυτοψίας τι αναγράφεται; Ο ιδιοκτήτης τι χαρτιά έχει (τιμολόγια, ένσημα) ;

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε κάτι για να υποστηρίξεις την ΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση, το αυθαίρετο κατασκευάστηκε (απ' ότι θυμάμαι) Απρίλιο-Μάιο του 2011. Φωτογραφίες που έψαξα, δεν βρήκα. Από χαρτιά του ιδιοκτήτη, βρέθηκε ένα τιμολόγιο του "μάστορα" που το έφταιξε.

 

Δεν έχω κάτι άλλο για αποδεικτικό.

 

ΥΔ του ιδιοκτήτη και αυτό το τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε duth

επειδη φερνεις "ευθυνη" να "υποστηριξεις" την δηλωση του πελατη

επειδη ο,,,εξαποδω εχει πολλα ποδαρια...

επειδη ο πελατης ..."ορκιζεται" οτι εχει δικηο

επειδη η δηλωση του πελατη ειναι ...ιερη...

αλλα η δική σου υπαρξη ειναι ...ιερώτερη...

να τον βαλεις να πληρωσει εκεινα τα 220 -νομιζω- ΕΥΡΩ σε εκεινη την ιδιωτικη εταιρία που λεγαμε προ 6-7μηνου

... θα παρεις την φωτό της αντιστοιχης ημεροχρονολογιας...

 

...και δεν σε τρωει καμμια αγωνία... 8-)

καλη συνεχεια

υγ

θυμισου τι εγραφες στο #149...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε κτισμα με οικ. άδεια του 1987 απο ισόγεια κατοικία με υπογειο γίνεται το υπόγειο ισόγειο και το ισόγειο όροφος.

Δεν έχει καμία καταγγελία.

Στην ΓΥΣ οι αεροφωτογραφίες δεν δίχουν το υπόγειο που έγινε ισόγειο.

ο ΟΚΧΕ δεν έχει για εκείνο το σημείο αεροφωτογραφίες.

 

Τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Στην ΓΥΣ οι αεροφωτογραφίες δεν δίχουν το υπόγειο που έγινε ισόγειο.

Τι εννοείς? Οτι δε φαίνεται η σκιά του σαν 2οροφο? Αν δεν μπορείς με φωτοερμηνεία τότε με ΥΔ του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

σταυρο

ειπες οτι ειχες ΟΑ το 1987, για υπογειο και ισογειο και μετα το υπογειο εγινε ισογειο και το ισογειο όροφος

δλδ εχεις "ξεμπαζωμα"

δεν λες αν στο υπογειο εχεις αλλαγη χρησης....το υποθετω....οκ?

Αρα για το υπογειο εχεις θεμα με το ποτε εγινε η αλλαγη χρησης...

ή καταλαβα λάθος????

Link to comment
Share on other sites

σωστα κατάλαβες,"ξεμπάζωμα"και αλλαγή χρήσης.

Μόνο που η διαδικασία έγινε απο την αρχή κατά την διάρκεια της κατασκευής. Δλδ το ξεμπάζωμα έγινε κατα τις εκσκαφές. Υπέρβαση ύψους δεν έχουμε.

ΤΟ θέμα μου είναι καθαρά με την παλαιότητα. Καθώς αεροφωτογραφίες για το σημείο δεν υπάρχουν. Η φωτοερμηνεία της ΓΥΣ είναι αρνητική (δεν μπορούν να εκφέρουν γνώμη! )

Ο υπολογισμός έγινε του προστίμου και η πληρωμή του...το μονο θέμα ειναι η Υ.Δ. και η απόφαση του ΣΤΕ για αεροφωτογραφίες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.