Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Είναι άλλο πράγμα το ένα, άλλο πράγμα το άλλο.

Η Τιμή Ζώνης δεν επηρεάζεται από πουθενά.

ή υπάρχει ή δεν υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

Με το Πρόγραμμα Καλλικράτης, καθιερώνονται οι Περιφέρειες, ως αυτοδιοικούμενα κατά τόπο νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, Β' βαθμού Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

Η Περιφέρεια Αττικής περιλαμβάνει το Νομό Αττικής, έχει έδρα την Αθήνα και συνιστάται από τις παρακάτω Περιφερειακές Ενότητες:

  • Περιφερειακή Ενότητα Κεντρικού Τομέα Αθηνών
  • Περιφερειακή Ενότητα Νότιου Τομέα Αθηνών
  • Περιφερειακή Ενότητα Βόρειου Τομέα Αθηνών
  • Περιφερειακή Ενότητα Δυτικού Τομέα Αθηνών
  • Περιφερειακή Ενότητα Πειραιώς
  • Περιφερειακή Ενότητα Νήσων (Αγκιστρίου,Αίγινας,Κυθήρων, Πόρου,Σαλαμίνος,Σπετσών, Τροιζηνίας,Ύδρας)
  • Περιφερειακή Ενότητα Δυτικής Αττικής
  • Περιφερειακή Ενότητα Ανατολικής Αττικής

Ενδεικτικά με βάση την διατύπωση του Ν. 4014/2011 όπως τροποποιήθηκε από τους Ν. 4030/2011 & 4042/2012, προκύπτει ότι η Περιφερειακή Ενότητα Νήσων (Αγκιστρίου,Αίγινας,Κυθήρων, Πόρου,Σαλαμίνος,Σπετσών,Τροιζηνίας,Ύδρας) εντάσσεται στην παράγραφο 7β του νόμου ως προς τα ακίνητα που βρίσκονται σε Αγκίστρι,Αίγινα,Κύθηρα,Πόρο,Σαλαμίνα,Σπέτσες &Ύδρα, ενώ ως προς τα ακίνητα της Τροιζηνίας εντάσσεται στην παράγραφο 7α.

Πού ακριβώς διαχωρίζεται αυτό? (οτι τα ακίνητα στης Τροιζηνίας εντάσσονται στην παράγραφο 7α.)Επείγον.Ευχαριστώ.

Edited by Μαρία_Σ
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τον Δήμο Κηφισιάς....

αφού έκανα 4-5 τηλέφωνα μέχρι να βρεθεί ο αρμοδιος, τελικά και πάλι δε βρέθηκε αλλά μία ευγενική κυρία μου είπε ότι θα πρέπει να απευθυνθώ

στο τμήμα αυθαιρέτων από το οποίο όμως της είπαν και αυτής (όταν ρώτησε επειδή ενδιαφέρθηκε) ότι δεν πρόκειται να βγάλουν διαπιστωτική πράξη

σύμφωνα με τον νόμο διότι έχουν Τ.Ζ>2200 σε πάνω από 10% της έκτασης εκεί. Καλό ε?

Άρα διαπιστωτική πράξη θα κάνουν οι Δήμοι που έχουν <10% κλπ, οι άλλοι εννοείται ότι είναι >10%

Να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε

άσε που μία άλλη κυρία εκεί μου είπε ότι εμείς ορίσαμε Τ.Ζ για τα εκτός σχεδίου δε χρειάζετε να ψάχνετε τι να βάλετε στον 4014.

Μάλλον θα απευθυνθώ στο γραφείο Δημάρχου

Link to comment
Share on other sites

Κι ....αυτές ακόμα πληρώνονται από τα λεφτά του Έλληνα φορολογούμενου!!!

Link to comment
Share on other sites

άσε που μία άλλη κυρία εκεί μου είπε ότι εμείς ορίσαμε Τ.Ζ για τα εκτός σχεδίου δε χρειάζετε να ψάχνετε τι να βάλετε στον 4014.

 

Θεά....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η Σαλαμίνα, η Αίγινα και τα υπόλοιπα νησιά του Αργοσαρωνικού γεωγραφικά δεν ανήκουν στην ηπειρωτική Ελλάδα, αφού είναι νησιά. Όμως διοικητικά (με Καλλικράτη) ανήκουν στην περιφερειακή ενότητα Νήσων Πειραιά της περιφέρειας Αττικής που ανήκει στην ηπειρωτική Ελλάδα.

Παρόμοια περίπτωση είναι η Θάσος στην περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.

 

Πως εννοεί ο νόμος την ηπειρωτική Ελλάδα; Γεωγραφικά ή διοικητικά;

Σε σχετική ερώτηση στο ΥΠΕΚΑ μου απαντήσανε γεωγραφικά. Edited by pm4698
Link to comment
Share on other sites

Σε Δημο του Λεκανοπεδίου δεν εξέδωσαν ακόμα Διαπιστωτική Πράξη, ένα μήνα μετά απο αίτηση μου,διότι δεν γνωρίζουν με ποιά διαδικασία εκδίδεται μια παρόμοια πράξη.(Δηλαδή αν απαιτείται απόφαση Δημ.Συμβουλίου κλπ.) Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει περισσοτερα ? Διότι αν εκδοθει η πράξη μετα απο τρείς μήνες θα είναι δώρο-άδωρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.