Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

νομιζω οχι.αυτο το μαθαινω για βεβαιοτητα ρωτωντας τον δημο μενιδιου?

στην πολεοδομια παντως μου ειπαν οτι ακουγοντας απο συναδελφους επαιρναν την τιμη 600 ευρω που υπαρχει στην ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΣΥΚΑΜΙΝΟΥ αλλα αυτη ειναι η χαμηλοτερη της ανατολικης αττικης και οχι του δημου αχαρνων

Link to comment
Share on other sites

... να προσπαθησουμε να τα ξεμπλεξουμε...

 

η διαπιστωτικη αφορα τον [παλαιο] Δημο του δικου σου ακινητου - αλλα τωρα πρεπει να λεγεται Δημοτικη Ενοτητα και μπορει να αποτελειται απο 2 ή 3 πρωην Δημους..

 

Στο περιεχομενο αναγραφει οτι ......διαπιστωσαμε οτι τιμη 2.200 Ε ανα τμ. δεν υπαρχει καθολου

ή οτι η τιμη 2.200 ισχυει για ποσοστο εδαφους πανω απο 10% για τον Δημο Χ

ενω για τον Δημο Ψ δεν ξεπερναει το 10% αρα γι αυτον ισχυει η μικροτερη του Νομού...

 

Δες λιγο στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ...

ή ας το καταβασει καποιος που το εχει...- εάν βεβαια εχει ακδοθει...

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα δε το πολυκαταλαβαινω να πω την αληθεια..κοιτουσα και τις προηγουμενες σελιδες του θεματος και ειναι λιγο μπερδεμενα μου φαινεται η μπορει και εγω να το εχω παρει λιγο στραβα το θεμα..

μπορω να απευθυνθω καπου να μου πουν κατι πιο συγκεκριμενο?δημο, εφορια, υπουργειο?

Link to comment
Share on other sites

βεβαια

τα γραφει αναλυτικωτατα το 24 παρ. 7α...

αλλα

καποιος να δοσει μια βοηθεια στον κοστα...για την περιοχη που ζηταει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Εξετάζω μία περίπτωση στο Δήμο Τροιζηνίας στην Τοπική Κοινότητα Τακτικούπολης. Το ακίνητο είναι εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμού.

 

Ο Δήμος Τροιζηνίας ανήκει στην Περιφέρεια Αττικής, στην Περιφερειακή Ενότητα Νήσων. Ο Δήμαρχος έχει εκδώσει διαπιστωτική πράξη όπου διαπιστώνεται ότι σε ολόκληρη την έκταση του Δήμου δεν έχουν προσδιοριστεί τιμές ανώτερες των 2.200€/μ2.

 

Επίσης, στο Σύστημα Αντικειμενικών Αξιών έχει ενταχθεί μόνο ο οικισμός Γαλατά της Τοπικής Κοινότητας Γαλατά του Δήμου Τροιζηνίας, με ελάχιστη τιμή ζώνης 950€/μ2.

 

Σύμφωνα με τις διατάξεις του 4014, στην Ηπειρωτική Ελλάδα στην περίπτωση που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης (στην Τακτικούπολη δεν έχει), λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης της τοπικής κοινότητας (δεν υπάρχει) διαφορετικά η ελάχιστη τιμή ζώνης στην περιφερειακή ενότητα (νομίζω είναι στα Σελήνια Σαλαμίνας, τα 550€/μ2).

 

Είναι σωστό να θεωρήσω λοιπόν τα 550€/μ2 ως τιμή ζώνης για τον υπολογισμό για ακίνητο στην Τοπική Κοινότητα Τακτικούπολης;

 

Ευχαριστώ.

Edited by ioannis73
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, μήπως έχει κάποιος ΤΖ για εκτός σχεδίου στο Δήμο Βάρης. Η φθηνότερη του δήμου είναι 1450 ε, άλλα πληροφορήθηκα ότι το με απόφαση του δημοτικού συμβουλίου (???) έχει οριστεί στα 550 ε για τα εκτός σχεδίου. Είναι δυνατών ?

Για διαπιστωτική πράξη ούτε λόγος μιας και ο Δήμος Βάρης – Βούλας - Βουλιαγμένης έχει ΤΖ που καίνε !

Edited by manost
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μήπως γνωρίζετε ποια η τιμή ζώνης του περιφερειακού διαμερίσματος Πειραιά? Αυθαίρετο εκτός σχεδίου στην περιοχή του Αγίου Γεωργίου ν. Σαλαμίνα.

Link to comment
Share on other sites

Kαμια βοηθεια για τον πολυπαθο Δημο Κρωπιας και την διαπιστωτικη του?

 

Ειναι σωστο να αγνοείται η ελάχιστη τιμή ζώνης του δήμου (1050 ) και να πηγαινουμε με τα 600 που ειναι η ελαχιστη στην περιφερειακη ενοτητα ?

 

Edit : Μόλις κατάλαβα οτι οταν λενε ''ηπειρωτική Ελλάδα '' εννοούν απλά ''στεριά''....οποτε οκ...

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Για τα εκτός σχεδίου στο δήμο Κρωπίας πάμε με 600 ευρώ. έχει βγάλει διαπιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.