Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μάλιστα, κι εδώ http://www.ypan.gr/d...times_zonis.pdf

Μax ΤΖ Ν.Μάκρης = 2000

 

το Pdf εχει πολλά λάθη. ελλείψεις και ΝΟμαρχίες οχι Περ.Ενοτητες. δημ.κοινοτητες κλπ (οπως πχ Λεσβος. το οτι δεν αναφερει Περ.Ενοτητες Αττικής....οτι λείπουν Περ.Ενοτητες κ.α.)

παρ'ολα αυτα εννοείται πως ο καθενας λαμβάνει υπ'οψιν του τη ΤΖ που πιστευει πως πρεπει να παρει. αναλογα με το πως ερμηνευει το νομο ΥΠΕΚΑ καθως κ τους πινακες τιμων ΥΟ

δηλ στη Λεσβο θα το παμε με 550 επειδη το λεει το ΥΠΑΝ ή θα πρεπει να το ψαξουμε και να καταλήξουμε στο σωστο που ειναι το 400. ή πχ στην Αν.Αττική θα αφήσουμε το 650? οχι γιατι αυτό δεν ισχύει εδω και 3 χρόνια.... και πολλες αλλες τετοιες περιπτωσεις....

παντα προσπαθω απλα να αναφέρω την άλλη οπτικη λογω της εμπειρίας σχετικά με τις Αντ.Αξίες... και να σας βοηθήσω.... απλά σας γράφω συνήθως στα γρήγορα... και ο γραπτος λογος οταν βιαζεσαι δεν καταληγει να ειναι κ ο ομορφότερος!

 

 

 

 

Ευχαριστώ Χριστίνα για την απάντηση..

Μία ερώτηση ακόμα περισσότερο για επιβεβαίωση θα ήθελα..

Εάν δηλαδή έχω ένα ακίνητο εκτος, οπουδήποτε πάνω στο νησί θα παίρνω ως τιμή ζώνης τα 400?? (Όλο το νησί θεωρείται ένας δήμος με τον καλλικτάτη, ο Δήμος Λέσβου)

 

Β) Περιφερειακές Ενότητες Νήσων (πλην Ευβοίας & Κρήτης)

Σε ακίνητα Εντός - Εκτός Σχεδίου - Εκτος ΑΠΑΑ

Χρησιμοποιείται η ελάχιστη Τ.Ζ. της Τοπικής/Δημοτικής Κοινότητας του αυθαίρετου

Εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτήν , τότε Χρησιμοποιείται η ελάχιστη Τ.Ζ. του ΔΗΜΟΥ,

εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτόν , της Περιφερειακής Ενότητας του αυθαίρετου

 

οποτε τα τσεκάρετε με τη Σειρα

Edited by Χριστινα Ματεντζιαδη
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κοιτάξει αυτά απλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: Στις αντικειμενικές αξίες 2011 μιλάει για τιμές ζώνης ανά δημοτικό διαμέρισμα που όπως είπαμε αντιστοιχεί στις τωρινές τοπικές/δημοτικές κοινότητες και συνήθως αναφέρετε σε περιοχές εντός των οικισμών..Το θέμα για μένα είναι εάν οι εκτός σχεδίου θεωρούνται ότι ανείκουν στο οικείο δημοτικό διαμέρισμα (οπότε θα πάω με την ελάχιστη Τ.Ζ αυτού) ή εάν στα εκτός θεωρήσω οτι δεν ανείκει στο οικείο δημοτ. διαμέρισμα και συνεπώς δεν έχει καθορισμένη ΤΖ και πάω με την ελάχιστη του Δημου δλδ Δήμου Λέσβου = Περιφ. Ενότητα Λέσβου = 400..

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην κουρασα με τις ερωτήσεις μου..

Link to comment
Share on other sites

...Το θέμα για μένα είναι εάν οι εκτός σχεδίου θεωρούνται ότι ανείκουν στο οικείο δημοτικό διαμέρισμα (οπότε θα πάω με την ελάχιστη Τ.Ζ αυτού) ή εάν στα εκτός θεωρήσω οτι δεν ανείκει στο οικείο δημοτ. διαμέρισμα και συνεπώς δεν έχει καθορισμένη ΤΖ και πάω με την ελάχιστη του Δημου δλδ Δήμου Λέσβου = Περιφ. Ενότητα Λέσβου = 400..

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην κουρασα με τις ερωτήσεις μου..

 

αρχικά ψάχνουμε αν το ΟΤ στο οποίο ανήκει το Αυθαίρετο μας έχει ΤΖ. Αν δεν έχει , συνεπώς είναι Αυθαίρετο Εκτος ΑΠΑΑ, (για τα νησιά ειδικα) ελέγχουμε αν υπάρχει περιοχή με ΤΖ στη Δημ.Κοινότητα που ανήκει το αυθαίρετο μας. Δηλ. μας ενδιαφέρει σε ποια Δημ.Κοινότητα ανήκει το αυθαίρετο και κατα ποσο εκει υπάρχει έστω μία ΤΖ. εφόσον λοιπον εχω ΤΖ στη Δημ.Κοινότητα μου. λαμβάνω την ελαχιστη της κοινότητας.

αν δεν εχω καμία περιοχή εντος ΑΠΑΑ στην Κοινότητα μου... ψαχνω σε επιπεδο ΔΗΜΟΥ.... αν δεν εχω ουτε σε επιπεδο δήμου.... καταλήγω στην ελαχιστη περιφ.ενοτητας

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλα Χριστίνα ευχαριστώ πολυ για την καθοδήγηση

 

ελπιζω να μη σας μπερδεψα... :-o

Link to comment
Share on other sites

Τιμή ζώνης για εκτός σχεδίου στους Δήμους Κρωπίας και Μαρκοπούλου Μεσογαίας.

Λοιπόν ύστερα από εκτενή έρευνα κατέληξα στο εξής συμπέρασμα:

Άμα ο δήμος που υπάγεται το εκτός σχεδίου αυθαίρετο δεν έχει υποστεί καμία συνένωση από το 1985 τότε δεν έχει δημοτική ή τοπική κοινότητα.(Ρώτησα το υπ. Εσωτερικών και το υπεύθυνο τμήμα για τους ΟΤΑ και τον Δήμο Μαρκοπούλου) Άρα παρόλο που στους δήμους υπάρχει Τ.Ζ > 2.200 Ε λόγο του εδαφίου τις 7.Α δλδ :

Για τα ακίνητα τα ευρισκόμενα στην ηπειρωτική

Ελλάδα και στα νησιά Κρήτη και Εύβοια, στην περίπτωση

που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης σύμφωνα με το σύ-

στημα των αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικο-

νομικών στην περιοχή του ακινήτου, για τον υπολογισμό

της αξίας των κτισμάτων λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη

τιμή ζώνης που ισχύει στην τοπική ή δημοτική κοινότητα,

όπου βρίσκεται το ακίνητο και εάν δεν έχει καθοριστεί

σε αυτή, η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφε-

ρειακή ενότητα, όπου βρίσκεται το ακίνητο.

 

​Πέρνουμε τα 600Ε. Περιμένω και επίσημη απάντηση από το ΥΠΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ακίνητο 1.) Οικισμός Α , Τοπική Κοινότητα Β , Δημοτική Ενότητα Γ ,ΔΗΜΟΥ Γ. ,Π.Ε Δ .

Ο οικισμός δεν έχει Α.Α.

Η Τ.Κ έχει τιμές εκιννησης Κ1(κατοικίας) =300 , Κ2(μονοκατοικίας)=420 , Κ3(επαγ.στέγη)=260 ΑΡΑ ΕΠΙΛΕΓΩ ΤΟ 420?

 

Ακίνητο 2.) ΕΚΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ , Τοπική Κοινότητα Β , Δημοτική Ενότητα Γ ,ΔΗΜΟΥ Γ. , Π.Ε Δ .

Επειδή 420<2200 επιλέγω ελάχιστη Περ/κής Ενότητας που ειναι 500?

 

Δηλαδή τ.ζ το εκτός σχεδίου >εντός???

 

Χάθηκα!!!

Edited by GEODEL79
Link to comment
Share on other sites

οπως νομίζετε. παρ'ολα αυτά αν μπείτε εδω http://www.ypes.gr/e...ions/programma/ και πατήσετε εδω

«Κωδικολόγιο Καλλικράτειων Δήμων και Κοινοτήτων»

( με αντιστοίχηση των Καποδιστριακών ΟΤΑ - Νέα έκδοση 31-5-2011 )

 

θα δείτε πως αναφέρει Δημ.Κοινοτητα στον Καλλικρατη (διαλεξτε απο το φιλτρο το Μαρκοπουλο Μεσογαίας)

 

http://www.blogica.g...logica.gr/2.jpg

 

αν ισχύουν οσα σας είπαν τοτε θα επρεπε να εχουν βγάλει εναν εντελώς διαφορετικό Νομο και να μην τον μπερδεύουν καθολου με τους πινακες Τιμων του Υ.Ο. που παντα κοινοποιούνται ανα ΔΙαμερισμα - δηλ πλεον Κοινότητα....... ο Νομος τοτε δεν εχει καμια ισχύ και κανενα νοημα..........θα επρεπε να μας εχουν δώσει ανα Κοινοτητα ποια τιμή θελουν........

 

 

μόνο με επισημο ερώτημα που να παρατιθενται ολα οσα εχουν ειπωθει θα μπορέσετε να βγάλετε παντως άκρη.....

 

(το ΥΠΕΣ λαμβάνει υπ'οψιν του το Νομο περι Αντικειμενικων καθώς κ το νομο του ΥΠΕΚΑ?)

(το ΥΠΕΚΑ? λαμβάνει οσα λέει το ΥΠΕΣ?)

(και το ΥΠΕΣ εχει λογο σχετικά με το τι θα κανει το ΥΠΕΚΑ για τα αυθαίρετα?)

 

 

Προφανώς Υπάρχουν διαφωνίες σχετικά με την Ερμηνεία του συγκεκριμένου νόμου , όπως και στους περισσότερους Νομους. Και καλώς υπάρχουν γιατί μας βοηθούν στη βελτίωση της ερμηνείας του.

Συνδυαστικά με τις γνώσεις, τις εγκυκλίους και τις πηγές πληροφόρησης, προσωπικά έχω καταλήξει σε όλα τα προηγούμενα.

Αν δεν κοινοποιηθεί κάποια τροποποιητική ή διευκρινιστική εγκύκλιος από το ΥΠΕΚΑ που να αλλάζει τον τρόπο υπολογισμού, δυστυχώς ο καθένα μας θα τον ερμηνεύει με το δικό του τρόπο. Παρά τα πολλά προβλήματα που προκαλεί ο Νόμος έτσι όπως ερμηνεύεται, παραμένω στην ίδια άποψη. Συνδυάζοντας παντα τις ΤΖ των πινάκων Τιμών του Υ.Ο. και τον τρόπο που εκείνες χρησιμοποιούνται.

Edited by Χριστινα Ματεντζιαδη
Link to comment
Share on other sites

Το συνημμένο που στέλνετε το έχω δει και νομίζω ότι δεν μπορούμε να βασιστούμε σε αυτό.

Εν πάση περιπτώσει νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά, αν απαντήσουν από το ΥΠΕΣ ότι π.χ. ο Δήμος Μαρκοπούλου δεν έχει τοπική και δημοτική κοινότητα τότε βάσει του Ν.4030 για τα ακίνητα χωρίς ορισμένη τιμή ζώνης του Δήμου πάμε με Ελαχ. Περιφ. 600Ε.

Βέβαια καταλαβαίνω οτι λογικά αυτό δεν φαίνεται "δίκαιο" αλλά βάσει Νόμου νομίζω οτι εκεί καταλήγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.