Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

ερωτηση....εχω κτισμα 50 τ.μ με σκεπη......η σκεπη προεξεχει 0,5 σε καθε μερια ...

 

παω τα 50 με κλειστο χωρο...και τα 0,5 προεξοχη με αναλυτικο ?

 

θα τα δουμε ολα

 

Γιατί να βάλεις και τα 0.5μ ? Δεν παίζει ρόλο αν έχει δώμα ή σκεπή. Μόνο τα 50 τ.μ. πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

''Σύμφωνα με το ΤΕΕ όσα θα πάνε με το άρθρο 22 πληρώνουν τα πρόστιμα του 4014 όταν θα εκδόσουν άδεια.''

εμένα δύο διαφορετικά άτομα μου έδωσαν ακριβώς την αντίθετη απάντηση... Η αλήθεια είναι ότι στο νόμο αναφέρει ότι δε χρωστάνε άλλα πρόστιμα....

Οταν θα εκδώσουν άδεια σύμφωνα με το άρθρο 22 παρ.3 του ΓΟΚ, το οποίο λέει ότι πληρώνουν τα πρόστιμα του 1337 όπως ισχύει. Η ερώτηση λοιπόν είναι οι σχετικές διατάξεις του 1337 ισχύουν ή όχι;

 

Καταργήθηκαν με το άρθρο 32 του 4014 ή όχι; Κάποτε θα μάθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο ενθουσιασμός που πιάνει κάποιον όταν διαβάζει σε θέμα με τίτλο "Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ" και βλέπει 72 απαντήσεις (με τη δική μου 73) για το πως λειτουργεί το κράτος που μέσα σε 4 μέρες έχει δώσει 73 επίσημες απαντήσεις είναι απερίγραπτος.

 

Τελικά προσγειώνεται απότομα...

Μας ήταν τόσο δύσκολο να κρατήσουμε ένα θέμα συμμαζεμένο...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Δεν μπορεί στον ίδιο νόμο σε ένα άρθρο να παραπέμπει σε άλλο νόμο και σε άλλο άρθρο να τον καταργεί.

Αλλά το άρθρο 32 λέει

Καταργείται κάθε γενική ή ειδική διάταξη που αντίκειται στις διατάξεις του παρόντος νόμου ή ρυθμίζει διαφορετικά τα θέματα που ρυθμίζονται από αυτόν.

Άρα δεν μπορεί να καταργεί όσα αναφέρει ο 1337/83 και έχουν εφαρμογή στον 4014/11 παρά μόνο αυτές που είναι αντίθετες προς τον 4014/11 ή ρυθμίζουν διαφορετικά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αυτές οι σοφίτες κακώς δηλώθηκαν στον 3843 αφού ήταν εκτός όγκου. Κατά τη γνώμη μου είναι άκυρη η δήλωση του 3843 και πρέπει να δηλωθούν τώρα από την αρχή και για την αλλαγή χρήσης και για το ύψος.

 

 

Συμφωνώ και να προσέξει ο μηχανικός να μην έχει τραβήγματα. Γιατί τακτοποιούσαν αλλαγή χρήσης εντός εγκεκριμένου όγκου!

 

Δε συμφωνώ....

 

Θεωρώ ότι εφόσον το δάπεδο της σοφίτας ΗΤΑΝ ΕΝΤΟΣ ΟΓΚΟΥ, και εφόσον δεν υπήρχε η προϋπόθεση να διαθέτει ο τακτοποιούμενος χώρος ΚΑΙ συγκεκριμένο απαιτούμενο ελάχιστο ύψος ΕΝΤΟΣ ΟΓΚΟΥ (προκειμένου να αλλάξει χρήση και να χαρακτηριστεί η νέα του χρήση π.χ. ως κύριος χώρος κατοικίας), ΚΑΛΩΣ ΔΗΛΩΘΗΚΑΝ με τον 3843/10 μια και τα ....δάπεδα αλλάζουν χρήση και ΟΧΙ οι οροφές.....

 

Κοινώς αν εγώ είχα σοφίτα με ύψος 1,80 ΕΝΤΟΣ ΟΓΚΟΥ, ΚΑΝΕΝΑ σημείο του 3843/10 δε μου απαγόρευε να δηλώσω την αλλαγή χρήσης της.

 

 

Τώρα αν επιπλέον της αλλαγής χρήσης έχει συντελεστεί ΚΑΙ η αυθαίρετη αύξηση ύψους η αρχή της οποίας είναι ΠΑΝΩ από το επίπεδο του δαπέδου της σοφίτας, θα δηλωθεί με τον 4014/11 ως ανεξάρτητη παράβαση της αλλαγής χρήσης που έχει ήδη τακτοποιηθεί με τον 3843/10.

 

ΑΝ ΚΑΙ το δάπεδο της σοφίτας είχε ανέβει πάνω από το εγκεκριμένο ύψος της οικοδομής, πάω πάσο.... αλλά ΜΟΝΟ γι αυτή την περίπτωση!!!

 

Αλλιώς, με την ίδια λογική (σας), κακώς δηλώθηκαν με τον 3843/10 και οι κλειστοί ημιϋπαίθριοι οριζοντίων ιδιοκτησιών (διαμερισμάτων) αν υπήρχε υπέρβαση στο ύψος του/των ορόφου/ων που τελικά κατέληγε σε υπέρβαση ύψους όλης της οικοδομής ή της επί μέρους ιδιοκτησίας σε σχέση με τα σχέδια.....

 

και ρωτάω εγώ τώρα....

 

Ζήτησε κανείς τομές??????

 

Μέτρησε κανείς το ύψος σε ημιϋπαίθριο?????

 

 

 

Άποψή μου βέβαια.... και καλοδεχούμενα τα σχόλιά σας

Link to comment
Share on other sites

Να σχολιάσω μόνο πως δεν είναι επίσημες.

Επίσημες θα ήταν αν είχαν υπογραφή.

Αυτη τη στιγμή είναι σαν τις απαντήσεις που δίνουμε εμείς σε όλα τα άλλα θέματα.

Και μερικές φορές δίνουμε καλύτερες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

υμφωνω με τον καπα γιατι:

1)δεν μας υποχρεωνει ο 3843 να μετρησουμε το υψος μιας καιδεν αναφερει πουθενα ψος.....

2)η αλλγη χρησης γινεται για τοην 'κατασκευη' εντος νομιμου ογκο..το αλλο παραμενει αυθαιρετο...παντως υπαρχουν πολλες και αντικρουμενες αποψεις γυρω απο το θεμα...

γ)με αυτην την λογικη ουτε τα ξεμπαζομενα υπογεια θα επρεπε να τακτοποιουνται...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βάλεις και τα 0.5μ ? Δεν παίζει ρόλο αν έχει δώμα ή σκεπή. Μόνο τα 50 τ.μ. πιστεύω.

 

να το δουμε αλλιως.....εχω νομιμο κτισμα 50 τ.μ και τελικα ενω δεν ητανσ τα σχεδια βγηκε και η σκεπη 0,50 εξω.....αυτα τα 0,50 δεν θα τα πηγαινα σαν αυθαιρετη κατασκευη και αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε δεν υπάρχει στην άδεια θεωρείται αυθαίρετο. Άρα, έτσι όπως το λες, ναι. Είναι αυθαίρετα 50 εκ. και πάνε με αναλυτικό.

 

Α, επίσης ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΕΕ:

 

Ο αναλυτικός είναι όπως των ΑΜΟΙΒΩΝ και ΟΧΙ ΑΤΟΕ, όπως μου είπε χθες το ΥΠΕΚΑ.

 

...βγάλτε άκρη!

 

 

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:

 

Α 24 § 1.γ.i

Πρόστιμο για απόκτηση αρτιότητας = τ.μ * Τ.Ζ.

 

Παράδειγμα: Υπάρχουν 500 τ.μ. και χρειαζόμαστε 3500 τ.μ. και λέμε να πληρώσουμε σε € αντί να αγοράσουμε επιπλέον γη.

Άρα: 3.500 * 750€ = 2.625.000 €

 

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΕΕ ΕΙΝΑΙ: Σ Ω Σ Τ Η ! ! ! !

 

Υ.Γ.: Με αρκετά γέλια για το ανορθόδοξο του θέματος, αλλά η απάντηση είναι ότι "ναι, έτσι υπολογίζεται". Ίσως αλλάξει κάτι από βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.