Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

ΕΡΩΤΗΣΗ:Το προστιμο για 2.0Μ2 εως 20,ο Μ2 σε κυρια κατοικια με αδεια εντος σχεδιου και τιμη ζωνης 600,00 ευρω ειναι, συμφωνα με το αρθ.24,παρ 6β το ελαχιστο 2.000,00ευρω.Αν εχω 21,0 Μ2 ειναι 756 ευρω.

Που κολαει αυτη η λογικη;Μπορει κανενας να μου δωσει εξηγηση;

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ:Το προστιμο για 2.0Μ2 εως 20,ο Μ2 σε κυρια κατοικια με αδεια εντος σχεδιου και τιμη ζωνης 600,00 ευρω ειναι, συμφωνα με το αρθ.24,παρ 6β το ελαχιστο 2.000,00ευρω.Αν εχω 21,0 Μ2 ειναι 756 ευρω.

Που κολαει αυτη η λογικη;Μπορει κανενας να μου δωσει εξηγηση;

 

Έκανα παρόμοια ερώτηση στο ΤΕΕ την Παρασκευή και η απάντηση της ήταν πως παρόλο που δεν είναι λογικό, ισχύει. Με άλλα λόγια αν έχεις μια παράβαση <20μ2, βρες άλλη μια με 500ρικο τουλάχιστον, ώστε να πληρώσεις μικρό πρόστιμο, να δέχεται έκπτωση στο εφάπαξ διαφορετικά να μπορεί να το πληρώσει και με δώσεις ο πελάτης! Καλό παραθυράκι!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ειπωθεί πάμπολλες φορές και μάλιστα και σε απαντήσεις του ΤΕΕ ότι όταν έχουμε άδεια αλλά το κτίριο έχει φύγει από τη θέση του και έχει μπει π.χ. σε πλάγιες αποστάσεις Δ τότε λέει τακτοποιούμε το τμήμα που βρίσκεται στις αποστάσεις αυτές!

Και ρωτάω εγώ:Το άλλο δηλαδή είναι νόμιμο?Είναι στη θέση του?Αφού ρε μεγάλε έχει φύγει όλο το κτίριο άρα είναι όλο εκτός θέσης!Έχει δεν έχει άδεια!Αν ήταν έτσι όπως τα λες σημαίνει ότι έχω κόψει το κτίριο στη μέση και έχω πάρει το τμήμα αυτό και το έχω τοποθετήσει μέσα στο Δ και έχει δημιουργηθεί ένα χάσμα στο σπίτι!ΕΛΕΟΣ!Συνάδελφοι κάνω κάπου λάθος στο σκεπτικό μου?

Link to comment
Share on other sites

Έχει ειπωθεί πάμπολλες φορές και μάλιστα και σε απαντήσεις του ΤΕΕ ότι όταν έχουμε άδεια αλλά το κτίριο έχει φύγει από τη θέση του και έχει μπει π.χ. σε πλάγιες αποστάσεις Δ τότε λέει τακτοποιούμε το τμήμα που βρίσκεται στις αποστάσεις αυτές!

Και ρωτάω εγώ:Το άλλο δηλαδή είναι νόμιμο?Είναι στη θέση του?Αφού ρε μεγάλε έχει φύγει όλο το κτίριο άρα είναι όλο εκτός θέσης!Έχει δεν έχει άδεια!Αν ήταν έτσι όπως τα λες σημαίνει ότι έχω κόψει το κτίριο στη μέση και έχω πάρει το τμήμα αυτό και το έχω τοποθετήσει μέσα στο Δ και έχει δημιουργηθεί ένα χάσμα στο σπίτι!ΕΛΕΟΣ!Συνάδελφοι κάνω κάπου λάθος στο σκεπτικό μου?

 

Κατά βάση δίκιο έχεις. Οταν όμως κοιτάς μια κάτοψη ενος κτιρίου σε μιά δεδομένη θέση/κάλυψη και μετά αυτό πήγε παραπέρα αλλά έχει υπερκάλυψη με την παλιά θέση, τότε σου λέει έστω και αυτό το τμήμα υπερκάλυψης το είχες δείξει στην Ο.Α. παρότι ΔΕΝ είναι το ίδιο τμήμα. ΑΛΛΑ επειδή στην θέση της κάλυψης/δόμησης το καλύπτεις άρα το αφαιρείς από το σύνολο των μέτρων....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εγκυκλιος ή απαντηση της ΔΟΚΚ (δε θυμαμαι τωρα...)

 

Βαζεις το νομιμο περιγραμμα, βαζεις το υφισταμενο και οτι ειναι εκτος νομιμου θεωρειται ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ...

Ακομα και αν το εμβαδο ειναι ΙΔΙΟ με την ΟΑ....

Link to comment
Share on other sites

Nicolini σου απαντήσανε στο ΤΕΕ με αυτά που έγραψα?Μακάρι να δούλευα στο ΤΕΕ δεν θα ήμουν στο κυνήγι τώρα για το 400 ευρο!!

 

Ναι μου απαντήσανε.

Οτιδήποτε είναι μέσα στο δ υπολογίζεται ως υπέρβαση δ. Οτιδήποτε είναι εκτός περιγράμματος όπως φαίνεται στην άδεια θεωρείται αυθαίρετο. Κι αν όλο ειναι εκτός περιγράμματος, τότε όλο θεωρείται αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Για την χρονολογία κατασκευής μου είπαν ότι χρειάζεται δημόσιο εγγραφο, η δήλωση δεν αρκει.

Έκανα κι άλλες δεν πήγα μόνο γι΄αυτή αλλα δεν ξέρανε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να παραθέσω και τις δικές μου πληροφορίες μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με ΤΕΕ (σε εμαιλ απάντηση δεν πήρα)...

 

1. Ξεκινώ με το θέμα της απόδειξης για την ημερομηνία αυθαιρεσίας...μου είπε η κυρία που μίλησα πως αρκεί η ΥΔ ιδιοκτήτη αν δεν υπάρχει αποδεικτικό..(έρχεται σε αντίθεση με την απάντηση που έλαβε ο steve100...κοινώς...ότι να ναι)...

 

2. Το άλλο βασικό θέμα είναι οι αμοιβές...εδώ πήρα την απάντηση πως υπάρχει διευκρίνηση από 06/11 του υπεκα πως απελευθερώθηκαν οι αμοιβές και πως είναι θέμα διαπραγμάτευσης με τον ιδιοκτήτη. Όμως εμείς βγάζουμε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ αμοιβές όπως ξέραμε ανάλογα με τις εργασίες που θα απαιτηθούν από το σύστημα του ΤΕΕ και πληρώνουμε ΟΛΕΣ τις εισφορες (ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΤΕΕ) βάσει αυτών των "νόμιμων" αμοιβών. Ο Θεός βοηθός δηλαδή...

 

3. Πυλωτές ανοιχτές πάνε ως υπέρβαση βοηθητικων χώρων. Πυλωτές νόμιμες ή νομιμοποιοημένες με 1337/83 που έκλεισαν εκ των υστέρων σε κατοικίες πάνε ως υπέρβαση δόμησης κυρίων χώρων και ως αλλαγή χρήσης.

 

4. Κλεισμένοι εξώστες πάνε ως υπερβάσεις δόμησης και κάλυψης.

 

5. Όλες οι υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, ύψους κλπ καταγράφονται σε σχέση με την Ο.Α. αν υπάρχει και μετά για τον υπολογισμό συγκρίνονται με τα μέγιστα επιτρεπόμενα της περιοχής.

 

6. Μάντρες, πέργκολες, bbq, εξωτερικές σκάλες προς υπόγεια-δώματα, υπερβάσεις σε εξώστες (εξώστες πχ 1μ στην ΟΑ που κατασκευάστηκαν 1.5μ), πλακοστρώσεις, μάντρες, βεράντες υπολογίζουμε με αναλυτικό.

 

Αυτά τα ολίγα από εμένα...μάζεψα μερικά ερωτήματα και πήρα κάποιες απαντήσεις...τώρα κατά πόσο είναι έγκυρες από μια ανώνυμη φωνή στο τηλέφωνο και όταν μάλιστα έρχονται και σε αντίθεση με όσα λένε οι άλλες ανώνυμες φωνές σε άλλους συναδέλφους, θα δείξει το μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Μολις επεστρεψα απο ΤΕΕ (Θεσσαλονικη).

Με επιφυλαξη, καθως και οι υπαλληλοι εκει το μονο που ειναι σε θεση να κανουν ειναι να ερμηνευουν το νομο οπως και εμεις πηρα απαντηση στα εξης:

 

1. Κλεισμενοι εξωστες: Υπολογισμος προστιμου με τον τυπο, με: Υπερβαση δομησης, υπερβαση καλυψης, ελεγχος πλαγιων αποστασεων/ προκηπιου, οχι αλλαγη χρησης.

 

2. Καταληψη κοινοχρηστου διαδρομου οικοδομης τακτοποιειται αφου παρεις εγγραφη συναινεση απο τους ιδιοκτητες ολης της οικοδομης.

 

3. Για νεα κατασκευη εκτος οικοδομικης αδειας (π.χ. στεγη με σοφιτα πανω απο τον τελευταιο οροφο) σαν χρηση βαζουμε τη χρηση που εχει αυτη τη στιγμη, δηλαδη κυρια αν ειναι οντως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Να το κρατήσουμε καθαρό, ερωτήσεις στα άλλα θέματα.Σβήστηκαν μηνύματα γι αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.