Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

Τουρλουμπούκι... το ξέρετε το τουρλουμπούκι? Εμένα σε ερώτηση: Η/υ χώρος που έγινε δωμάτιο, μου είπαν ΒΧ + αλλαγή χρήσης!

 

Και για να αστειευτούμε λίγο, αν και τα πράγματα είναι τραγικά, μια καλή ερώτηση στο ΤΕΕ (γιατί τέτοιες ταιριάζουν στις απαντήσεις που δίνουν) θα ήταν: "Εχω οικόπεδο σε παραθαλλάσια βουνοκορφή εκτός αιγιαλού και έχω κλίσει σε βοηθητικό χώρο στο υπόγειο της ταράτσας περίπου 18τμ, τι συντελεστές θα πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Και για να αστειευτούμε λίγο, αν και τα πράγματα είναι τραγικά, μια καλή ερώτηση στο ΤΕΕ (γιατί τέτοιες ταιριάζουν στις απαντήσεις που δίνουν) θα ήταν: "Εχω οικόπεδο σε παραθαλλάσια βουνοκορφή εκτός αιγιαλού και έχω κλίσει σε βοηθητικό χώρο στο υπόγειο της ταράτσας περίπου 18τμ, τι συντελεστές θα πάρω;

ωραίος!!!!!!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ποιος ΒΧ μετρουσε σε Ο.Α στον σ.δ ?

Τα μπάνια, οι σοφίτες με ύψος κάτω του 2.4μ, οι κοινόχρηστοι χώροι, κλιμακοστάσια, αποθήκες εντός κατοικίας,

Link to comment
Share on other sites

Τα μπάνια, οι σοφίτες με ύψος κάτω του 2.4μ, οι κοινόχρηστοι χώροι, κλιμακοστάσια, αποθήκες εντός κατοικίας,

 

αυτα μετρουσαν στον ογκο.....και ΟΧΙ στον σ.δ....ποιο το νοημα να δειξω κατι κατω απο 2.4 και να μου φαει Σ.Δ ? τοδειχνα ολο ανω 2.4 αφου ειχα....

 

υγ μονο το κλιμακοστασιο πουναι κοινοχρηστος παει 1*1,4

 

 

στο ξαναλεω παραδ 2 εκτος σχεδιου περιπτωση β ΤΟΥ ΥΠΕΚΑ

 

20 τ.μ υπογειο παει με 50% *1,4 !!

 

τα 3 πρωτα καλα σταπανε

 

 

επισης οι βοηθητικοι υπογειοι χωροι οταν ειναι εντλως υπογειοι και αυθαιρετοι ΔΕΝ εχουν παραβιαση καλυψης....δεν εχουν παραβιαση Δ αλλα εχουν πρασιας -προκηπιου δλδ τετραγωνιδιου 9

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρια απο άδεια. Δεν με έπερνε στο ύψος για σοφιτα με κ.χ. και εκανα σοφίτα με β.χ που μέτρησε στη δόμηση.

Τα μπάνια και οι σκάλες δεν μετρουν στην δόμηση;

Πάντως φέυγουμε από το θέμα του post. Εγώ με την συζήτηση πήγα να τα κατηγοριοποιήσω. Και νόμίζω ότι έτσι μπαίνουν σε μια σειρά και δεν υπάρχουν οι χιλιάδες υποπεριπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω τα 3 πρωτα οπως ειπες

 

απο βχ σε κυριο βαση αδειας και βαση παραδ 2 του υπεκα για ΕΚΤΟΣ....που το υπεκα ειναι πανω απο τηλ σε τεε.....0,5*1,4=0,7

αυθαιρετο β.χ 0,5

αυθαιρετο κχ 1

εξωστης και δωμα ουτε 50% ουτε 1.4

κοινοχρηστοι χωροι που μετρησαν στον σ.δ 1 *1,4

κοινοχρηστοι χωροι που ΔΕΝ μετρησαν πχ εισοδο κλιμακοστασιου στο ισογειο οταν ειναι κατω του 50% τοτε 1*1,4 παλι

 

το 50% αποσο εχω καταλαβει θα μπει η αν ηταν αρχικα β.χ η αν τελικα ειναι β.χ !!!

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπόγεια ετσι πως το σκέφτομαι κρατάω μια επιφυλαξη, λόγω της ιδιάζουσας περίπτωσης ότι έχουν τον τίτλο Β.χ. Για τους ΗΧ όμως νομίζω είναι 1Χ1,4.

Link to comment
Share on other sites

Και κάνω την αρχή:

 

Επικοινωνία 05.10.2011

 

Ερώτηση: Σε κτίριο χωρίς Ο.Α. μετράμε τους εξώστες με αναλυτικό προϋπολογισμό ως επιπλέον παράνομες κατασκευές.

Απάντηση: Ναι.

 

Ερώτηση: Το ίδιο ισχύει και με την περίφραξη του αυθαιρέτου;

Απάντηση: Ναι.

 

Σχόλιο δικό μου: Μου φαίνεται εντελώς παράλογο αυτό ρε συνάδελφοι... θα δείξει...

 

Ερώτηση: Σε κτίριο που κτίστηκε σύμφωνα με τα σχέδια της άδειας αλλά σε άλλη θέση (εκτός σχεδίου μέσα στην ελάχιστη πλάγια απόσταση) τι κάνουμε

Απάντηση: Πάει με αναλυτικό ως αλλαγή στην διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου

 

Σχόλιο δικό μου: Μεγαλύτερη Μ@@@@ δεν έχω ξανακούσει

 

Ερώτηση: Με τις αμοιβές έχει σκοπό να ασχοληθεί το ΤΕΕ?

Απάντηση: Βεβαίως, θα ενημερωθείτε σύντομα. Πάρτε για την υποβολή της αίτησης περίπου όσα παίρνατε για ένα ημερομίσθιο του ν.3843/10 δηλαδή περίπου 250€. Και μετά ανάλογα τις εργασίες που θα κάνετε.

Ερώτηση: Ναι, αλλά για να υποβάλω την αίτηση θα χρειαστεί να κάνω τις αποτυπώσεις πρώτα εφόσον μετά την υποβολή της αίτησης δεν θα μπορώ να τροποποιήσω τα μεγέθη.

Απάντηση: Έχετε δίκιο.(!!!)

 

Κοινώς, μας υποχρέωσε το ΤΕΕ. Αν κανείς έχει κάτι πιο χρήσιμο ας το παραθέσει

 

Χα - χα - χα! Καιρό έχω να γελάσω έτσι. Μπαλκόνια με αναλυτικό! Και αυτό με το κτίριο σε άλλη θέση είναι το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δείτε τι έβγαλε το ΤΕΕ – Περιφερειακό Τμήμα Κεντρικής & Δυτικής Θεσσαλίας στο site του http://www.teelar.gr/site/index.php σχετικά με συμφωνητικά κλπ !!!???

 

Υποδείγματα Εντύπων για ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ

 

1. Υπόδειγμα αίτησης προς ΤΕΕ

2. Υπόδειγμα Βεβαίωσης γνωστοποίησης στοιχείων για μεταβίβαση ακινήτου

3. Υπόδειγμα Τεχνικού υπομνήματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.