Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ν.4014 - Ρύθμιση Αυθαιρέτων


theomina

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κανω μια ερώτηση.Είμαι συγκύρια σε ακίνητο εξ αδιαιρέτου με πολλά αυθαίρετα σπίτια,το γήπεδο ειναι χωρισμένο σε τμήματα και όλοι εχουν χτίσει,στο δικό μου τμήμα έχει χτίσει ο άλλος συγκύριος (δηλαδη 2 ατομα εχουμε ενα τμημα του γηπέδου) και ζει εκείνος εκεί εγω απλά ποτε δεν τον έδιωξα και δεν κινήθηκα νομικά επειδή τον λυπόμουν μην μείνει στον δρόμο εγώ δεν έχτισα ποτε τίποτα εκει.Τώρα με τον νεο νόμο επειδή εκείνος δεν εχει την δυνατότητα να νομιμοποιήσει θα επιβαρυνθώ εγώ με αυτα τα πρόστιμα του ικα κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω αναλάβει μια τακτοποιηση ενος χωρου η οποια δε μου εχει δημιουργησει ιδιαιτερο προβλημα. Το προβλημα της υποθεσης εγκειται στο οτι ο ιδιοκτητης εχει τοποθετησει ενα θερμοσιφωνο στο μπαλκονι της μονοκατοικιας του, για το οποιο συμφωνα με απειλη του γειτονα του, προκειται να δεχθει καταγγελια. Επειδη στη πολεοδομια μου ειπαν οτι αυτα τα θεματα δε λυνονται πια με ΕΠΑΕ, αλλα δεν ηταν και σιγουροι αν υπαγεται στον 4014 ως μια παραβαση, εχει κανεις γνωση για το τι κανουμε για το θερμοσιφωνα??

Τον τοποθετω στο συστημα ως μια παραβαση, τους πειθω να το μετακινησουν ή υπαρχει καποια τρίτη λυση??

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να υπάγεται στον 4014, είναι λογικό να πληρώσουν 500ευρώ + αμοιβή μηχανικού για ένα θερμοσίφωνα??

Ας κάνουν κράτηση στο Hilton για να κάνουν μπάνιο καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτο το θεμα...

Τα 500 ευρω θα συμπεριληφθουν σε γενικοτερη τακτοποιηση αφου εχουν και αρκετες αλλες αυθαιρεσιες...

Ασε που αν υπολογισεις το κοστος του ηλιακου θερμοσιφωνα, τα 500 ευρω ειναι αρκετα καλο αναλογο, μιας και δεν υπαρχει αλλη θεση για να τοποθετηθει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,μετά από τη συλλογή διαφορετικών απόψεων πάνω στο θέμα ήθελα και τη γνώμη σας μιας και παρακολουθώντας το site αυτό εδώ και κάποιο διάστημα έχω διαφωτιστεί σε διάφορα θέματα.

Πρόκειται να γίνει τακτοποίηση μιας μονοκατοικίας η οποία πριν 20 χρόνια έβγαλε άδεια με βάση τοπογραφικό 4 στρεμμάτων (στα χαρτιά) ενώ στην πραγματικότητα το οικόπεδο είναι 3,5 στρ.

Για να γίνει μεταβίβαση θα πρέπει να τακτοποιηθεί ή να φτιαχτεί νεό πλασματικό τοπογραφικό 4 στρ και πάλι.

Το ερώτημα είναι: Στον υπολογισμό του προστίμου θα βάλουμε όλα τα τετραγωνικά της μονοκατοικίας, αλλά να θεωρήσουμε ότι το ακίνητο συνοδεύεται από άδεια ή όχι? Στα χέρια μας έχουμε άδεια, αλλά μιας και το οικόπεδο θα δηλωθεί έως 3,5 στρ τότε μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι με πλάνη αποκτήθηκε (από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες), οπότε μήπως πρέπει να θεωρήσουμε ότι ποτέ δεν υπήρχε άδεια; Βέβαια στη δεύτερη περίπτωση το πρόστιμο είναι διπλάσιο και χάνεις και το κόστος έκδοσης αδείας ΙΚΑ κλπ κλπ που είχε πληρωθεί κανονικά τότε.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Ε/Α Θ8 ή Θ7 (δεν θυμάμαι) βάζεις ότι ΝΑΙ έχεις ο.α., αλλά επειδή αυτή η άδεια βγήκε με ψευδή στοιχεία (τοπογραφικό), ως αυθαίρετα δηλώνονται ΟΛΑ τα τ.μ. του κτηρίου και στους συντελεστές ( 5, 6, 7, 8 ) βάζεις τα μέγιστα!

 

Επίσης, δίνεις ένα υπογλώσσιο στον ιδιοκτήτη.

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Δες την άποψη της Λεμπέση (αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι εσύ να μην εμπλακείς σε νέα ψευδή στοιχεία)

 

24. ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ με μη ΝΟΜΙΜΗ ΑΔΕΙΑ που εκδόθηκε σε μη άρτιο γήπεδο / οικόπεδο, με

υποβολή αναληθών στοιχείων ή ψευδούς αποτυπώσεως

(Δ΄2) Σε περίπτωση οικοδ. άδειας που εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία και δεν έχει

ανακληθεί ή ακυρωθεί η δυνατότητα υπαγωγής στο ν.4014/11 είναι στη βούληση του

ιδιοκτήτη ο οποίος φέρει το βάρος των συνεπειών του ποινικού νόμου σε περίπτωση

ψευδούς δηλώσεως, [δηλαδή για την απόκρυψη της άδειας] και

(Θ΄ 8 )Σημειώνεται ότι έχει άδεια. Θεωρείται από τις σοβαρότερες παραβάσεις, ολόκληρη

η κατασκευή είναι αυθαίρετη, και επιβαρύνεται με τους μέγιστους συντελεστές 5, 6, 7 &

8, ως προς τους όρους & περιορισμούς δόμησης αρτίου & οικοδομησίμου γηπέδου /

οικοπέδου, που ισχύουν στη θέση του ακινήτου [είναι κάπως υπερβολική η αντιμετώπιση

αυτή, αφού το οικόπεδο δεν είναι άρτιο και επομένως δεν έχει όρους δόμησης]

• Προφανώς δεν ισχύει το ίδιο για κτίριο που έχει κατασκευασθεί με μη νόμιμη άδεια η

οποία όμως εκδόθηκε χωρίς υποβολή ψευδών στοιχείων, και η οποία δεν έχει

ανακληθεί, επομένως αποτελεί τεκμήριο νομιμότητας, οπότε θα πρέπει να θεωρείται

νόμιμο το κτίριο και με άδεια,

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

@archiect_duth @ Manolis_gon Ευχαριστώ πολύ για τις διαφωτιστικές αν και "τραγικές" απαντήσεις. Τελικά το προστιμό βγαίνει μικρότερο αν δεν δηλώσεις καθόλου την άδεια και ας την έχεις. Δεν το περίμενα αυτό. Τα 5, 6, 7, 8 ανατρέπουν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποκτησα από κληρομομια ακινητο (οικια με αδεια του 1971) με υπερβαση 10 τμ όπως διαπιστωθηκε κατοπιν ελεγχου από πολεοδομια Εν τουτοις σε ολες τις δηλωσεις Ε9, φορου κληρονομιας κτλ το δηλωνω και μεγαλυτερο απ ότι βρηκαν και οι πραγματογνωμονες Εκανα προσφυγη κατά του ευρηματος και προστιμου με την προοπτικη να βρω στα χαρτια κληρονομιας , συμπληρωματικη αδεια η αλλα νομιμοποιητικα Μηπως πρεπει για να αποφυγω προστιμα κλπ να ενταχθω στη ρυθμιση καθοτι μαλιστα ειμαι κατοικος εξωτερικου?? Άλλο θεμα που με αποσχολει είναι η αδελφη του κληρομουμενου που δεν δεχεται να επικοινωνησουμε και σαφως δεν θα θελει τη τακτοποιηση Γινεται να κανω μονη τις ενεργειες χωρις τη συγκυρια-συγκληρονομου του ακινητου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.