Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσκύρωση μη άρτιου οικοπέδου


Recommended Posts

καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερων.τα συμβολαια ειναι προ του 1977 ολων των οικοπεδων και ξεχασα να το αναφερω.ο συμβολαιογραφος δεν τα συνενωνει δε ξερω το γιατι παροτι επεμεινα.εγω θελω να το προσκυρωσει ο ιδιος ιδιοκτητης που εχει(αγοραζει) και τα δυο.οι παρεκκλισεις ειναι του 1970 και με καλυπτουν παλι τα συμβολαια.τα ομορα μπορουν να υπαχθουν στο αρθρο 25 του Ν.1337(τουλαχιστον οσα μπορεσα να βρω).Τα παραπανω μηπως βοηθησαν να μου πεις κατι περισσοτερο?λες να μπορουν διεκδησουν οι τριγυρω τιποτα απο το (κανονικα)προσκυρωτεο οικοπεδο?

Link to comment
Share on other sites

  Μάλλον σωστά δε τα συνενώσει ο συμβολαιογράφος.

Για τις απαιτήσεις των ομόρων , αν υπάρξουν γιατί θα πρέπει να πληρώσεις καλό θα ήταν να ανεβάσεις ένα σχέδιο.

Βέβαια τον τελικό λόγο θα τον έχει η πολεοδομία.

Περισσότερα θα σου πουνε και οι πιο έμπειροι τοπογράφοι , π.χ. Grtopo.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπάρχουν άλλα όμορα οικόπεδα προς προσκύρωση, αλλά μόνο αυτό

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που όλο (ως εμβαδό) πηγαίνει μόνο στο δικό σου

( ο νομοθέτης  με την προσκύρωση, απλά θέλει να μην παραμένουν αδόμητα οικόπεδα, για πολλούς λόγους)

Link to comment
Share on other sites

την συγκεκριμενη πολεοδομια δεν την εμπιστευομαι καθολου...αυτο ειναι το κακο..μου εδωσαν απαντηση οτι δεν υπαρχει προβλημα αλλα στην πραξη οταν βγει η αδεια μπορει να το γυρισουν για πλακα..

Τα υπολοιπα ομορα δεν ειναι αρτια απλα μπορουν απο οτι κοιταξα να υπαχθουν στο στο αρθρο 25 του Ν.1337 και να οικοδομησουν

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Tην προσκυρωση (επιφανεια και αποτυπωσεις και συμβολαιογραφικα ) ποιος την πληρωνει?

ο εχων το προσκυρωτεο ?(μαλλον οχι?!?!)

ο αποκτων το προσκυρωτεο ? υποχρεουται ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Tην προσκυρωση ποιος την πληρωνει?

 

ο "υπερ ού"  η προσκυρωση...

 

δλδ αυτος  στου οποιου το οικοπεδο  προσκυρωνεται  το "τμημα"

 

ειναι "οιονει" αγοραστης....αναγκαστικος... :smile: :-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι έχω ένα οικόπεδο που έχει εμβαδό 70 τ.μ. (είναι 10*7 απόλυτα τετραγωνισμένο) και υφίσταται από το 1960, ανατολικά και δυτικά συνορεύει με οικόπεδα άρτια και οικοδομήσιμα κατά παρέκκλιση. Νότια συνορεύει με δημοτική οδό και έχει πρόσωπο 10μ., στην βόρεια πλευρά συνορεύει με άλλο οικόπεδο το οποίο έχει και αυτό εμβαδό 70 τ.μ. περίπου και συνορεύει δυτικα και ανατολικά με άρτια κ οικοδομήσιμα κατα παρεκκλιση και βόρεια με δημοτική οδο και έχει πρόσωπο 10μ. Να σημειώσω πως στο δικό μου οικόπεδο υπάρχει διώροφη κατοικία προ του 55 και έχει κάνει 100% κάλυψη, στο άλλο οικόπεδο υπάρχει και εκεί δι'ώροφο κτίσμα με την μόνη διαφορά πως δεν έχει κάνει ολική κάλυψη.

Οι όροι δόμησης είναι  κατά κανόνα: 15μ πρόσωπο και 500 τ.μ. και κατα παρέκκλιση τα υφιστάμενα το 71 6 μ. πρόσωπο και 100τ.μ. εμβαδον.
 

Θεωρώ πως είναι ΜΗ άρτιο και ΜΗ οικοδομήσιμο και δεν εμπίπτει στο άρθρο 25 του 1337 γτ δεν μπορεί να εγγραφεί κάτοψη 50 τ.μ. γτ η μέγιστη πλεόν κάλυψη από τον γοκ είναι 70% ήτοι 49 τ.μ. η πρώτη μου ερώτηση είναι αν υπάρχει κατεξαίρεση κάποιο άλλο ποσοστό κάλυψης ώστε να μπορέσω να μπω στις διατάξεις του άρθρου 25. Επίσης θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να γίνει προσκύρωση, αφου υπάρχουν κτίσματα νομίζω πως όχι! Τέλος στην δήλωση πρέπει να αναφέρω κάτι πέραν του ΜΗ άρτιου και ΜΗ οικοδομήσιμου, οτι δλδ δεν απαιτείται προσκύρωση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εμβαδόν Α-Β-Γ-Δ-Ε-Ζ-Η-Θ-Α 309,86 τ.μ. με όρους δόμησης Ε=150 τ.μ. και Π=8 μ. Απέκτησε αυτό το αλλόκοτο σχήμα και έχασε την κατά παρέκκλιση αρτιότητα του (πρόσωπο 5 μέτρων) με χαμένη δικαστική απόφαση το έτος 1991. Σήμερα κατά τη γνώμη μου είναι άρτιο κατά το εμβαδόν και μη οικοδομήσιμο καθότι στερείται του απαραίτητου κατά κανόνα είτε κατά παρέκκλιση είτε κατ’ εξαίρεση προσώπου.

Σημειώστε πως επί του οικοπέδου υφίσταται διώροφη οικία.

Τι γίνεται αυτή την περίπτωση;

Είναι προσκυρωτέο;

Αν ναι τι γίνεται με τη κατοικία;    

 

Ευχαριστώ.  

Προσκύρωση.pdf

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να δεις  αυτη την εξαιρετικη  μελετη

 

νομιζω οτι σου δινει ολες τις απαντησεις ...και για το κτισμα...

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SHMEIWSEIS_SEM_PRAKSEWN

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.