Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβίβαση οικοπέδου με κτίσμα προ του 1955


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 7 months later...

έχω σπίτι στο χωριό,εντός οικισμού, κληρονομιά από την μητέρα μου, που το είχε κληρονομιά από τον πατέρα της , είναι παλιό,σε χάλια κατάσταση, και σε όλα τα συμβόλαια (αποδοχές παλιές κλπ αναφέρεται πρίν το 1954.

Σε όλα τα συμβόλαια που ήταν κληρονομιές , και άρα δεν υπήρχαν σχεδιαγράμματα, αναφέρεται 65τ.μ υπόγειο, 65τ.μ ανώγειο σε οικόπεδο με κήπο συνολικά έκτασης 150τ.μ. Ετσι το δήλωνα πάντα και εγώ.Τώρα που θέλω να το μεταβιβάσω αν πάω να το μετρήσω σίγουρα τα τ.μ του κτίσματος θα διαφέρουν λίγο, απέξω έχει και φούρνο, και αποθηκάκι αναμφισβήτητα του 1950 (χαλάσματα), και το οικόπεδο αν μετρηθεί εγώ το βλέπω σίγουρα 100τ.μ παραπάνω.

1. Χρειάζεται τοπογραφικό με την βεβαίωση?

2. Υπάρχει πρόβλημα που σίγουρα το οικόπεδο θα βγεί παραπάνω?

3. υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο άλλο πρόβλημα?

4. αν χρειάζεται τοπογραφικό, αυτό θα μπει και στο συμβόλαιο?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

σε καθε μεταβιβαση επισυναπτεται τοπογραφικο με την δηλωση του ν 651

και εξηρτημενο αφου ουτε συμβολαιο συστασης ΟΙ υπαρχει ουτε ΟΑ..

εχεις κτισμα πριν το 1955

το μονο που χρειαζεσαι ειναι α/φ...

κι αν δεν εχεις   υπαρχουν τα συμβολαια-δημοσια εγγραφα,   που γραφουν εμβαδον ...τωρα  ή 65 ή 66 ή 67   "ενα ειναι το κτισμα"

 

η αποθηκη ειναι "ερείπια"  ο φουρνος ειναι το...BBQ.της δεκαετιας του 40.....μπορει να εχει γκρεμισθει...

το εμβαδον του οικοπεδου δεν σε ενδιαφερει απο πολεοδομικης αποψης...αφου δεν επικαλεισαι ΟΑ...

 

Αν  ειναι παραπανω το εμβαδον του οικοπεδου.....μπορει να εχεις καποια φορολογικα  θεματα [κληρονομικα...ΤΑΠ....ΦΑΠ...ΕΤΑΚ...ΕΦΑΚ]

 

μαλλον θα πας για διορθωση στα φορολογικα σου στοιχεια...

 

ετσι το βλεπω

Link to comment
Share on other sites

στο post #83 να πώ ότι ρώτησα την συμβολαιογράφο και μου είπε εφόσον είναι εντός οικισμού, δεν χρειάζεται τοπογραφικό. Φέρε μου την βεβαίωση μηχανικού και θα πάμε με τον τίτλο κτήσης. Αν όμως για οποιοδήποτε λόγο βγεί τοπογραφικό (που δεν σε συμφέρει) τοτε υποχρεωτικά θα πρέπει να πάμε με αυτό και άρα να γίνει χρησικτησία.

Ισχύει? Μπορώ να πάρω την βεβαίωση χωρίς 'εκδοση τοπογραφικού?

Link to comment
Share on other sites

σου το ειπα ηδη....

εχετε προβλημα κεφαλαιου....δηλ ως προς τους φορους κληρονομιας...μονον...

 

η συμβ/φος εννοει οτι,  επειδη θα βγουν παραπανω τα τμ...θα πληρωσετε "φορο διαφοράς"....στον ειπε "χρησικτησιας"...

 

ναι,  θες τοπογραφικο  διοτι [αρθρο 3 παρ. 1α/i

δεν εχει γινει συμβολαιο συστασης μεχρι τωρα

ουτε εχει εκδοθει ΟΑ..

 

Ξανασυζητειστε τα...

 

υγ

στο αλλο ποστ μαλλωνανε με την συμβ/φο που ηθελε τοπογραφικο ενω υπηρχε ΟΑ

 

σε αυτο μαλλωνουμε με την συμβ/φο που δεν θελει τοπογραφικο...ενω δεν υπαρχει ΟΑ..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

θα με τρελάνει και γιατι μου είπε ο συμβολαιογράφος ότι εφόσον είναι εντός οικισμού δεν απαιτείται, απλά αν βγάλω τότε υποχρεωτικά θα πάει με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους φίλους.

΄Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι η συμβολαιογράφος απάντησε πως δεν χρειάζεται τοπογραφικό για τη βεβαίωση μεταβίβασης, κάτι που είναι σαφές στο ν. 4178. Δεν υπάρχει Ο.Α στο ακίνητο. Συνεπώς απαιτείται τοπογραφικό (εξαρτημένο) το οποίο συνοδεύει τη βεβαίωση μεταβίβασης.

Link to comment
Share on other sites

παυλε καλησπερα

 

σημερα ειναι η ημερα που ...μοιραζουμε στους συμβ/φους

 

την  "εγκυκλιο" του συλλογου τους... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.