Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέματα σχετικά με τον Ευρωκώδικα 8


 
Str_eng

Recommended Posts

paidia vrika kapoia paradeigmata arketa xrisima gia na katalavete ti ginetai. Dustixws me EAK den exw asxolithei alla apo edw katalavainw arketa pragmata.

http://eurocodes.jrc...ed_examples.pdf

 

 

Tα greeklish απαγορεύονται στο φόρουμ.

AlexisPap

Edited by AlexisPap
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα σας

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτή τη στιγμή υπάρχει υποχρεωτική χρήση των Ευροκωδίκων 2 και 8 για κτιριακές κατασκευές από οπλισμένο σκυρόδεμα η αν επιτρέπεται ακόμα η χρήση των ΕΑΚ & ΕΚΩΣ. Υπάρχει μήπως παράλληλη εφαρμογή των Ευρωκωδίκων και των EAK – ΕΚΩΣ;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι μεχρι στιγμης εκδοθεισες Υπουργικες Αποφασεις δεν ξεχωριζουν ως προς την εφαρμογη των κανονισμων τα Δημοσια απο τα Ιδιωτικα Εργα.

Συμφωνα δε με αυτες χωρις Ευρωκωδικες μονο τα κτιριακα απο σκυροδεμα εργα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου αναφέρει τις παραπάνω αναφερόμενες Υπουργικές Αποφάσεις που αφορούν την ισχύ των κανονισμών.

Link to comment
Share on other sites

Τεύχος Β να συμπληρώσω στον συνάδελφο KF για να μην το ψάχνετε.

 

Οι τίτλοι του ΦΕΚ αυτού με μπερδεύουν λίγο....Έχει δύο αποφάσεις προσωρινών συστάσεων. Η μία αφορά γέφυρες και η άλλη άλλα έργα πλην κτιρίων και γεφυρών. Σωστά? Τότε γιατί στους επιμέρους τίτλους αναφέρει συχνά για κτιριακά έργα??

Επίσης, απ' ότι έχω καταλάβει είναι σε ισχύ πλέον οι Ευρωκώδικες (παράλληλα ή όχι με τους DIN FB, δεν το έχω διευκρινίσει ακόμα) για τις γέφυρες και για άλλα τεχνικά έργα πολιτικού μηχανικού....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.