Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέματα σχετικά με τον Ευρωκώδικα 8


 
Str_eng

Recommended Posts

Επειδη δεν κατάφερα να εισάγω εδω ένα ευπρόσωπο κείμενο κατεβάστε τα pdf που έχω επισυνάψει.

32_Τμήμα1.pdf.

32_Τμήμα2.pdf.

32_Τμήμα3.pdf.

Με αυτά ολοκληρώνεται το τμήμα του κανονισμού για τον προσδιορισμό της σεισμικής δράσης.

@Terry: Ενδιαφέρον, δεν το ήξερα, θα ρωτήσω να μάθω

Link to comment
Share on other sites

...475 χρόνια με πιθανότητα υπέρβασης 10%..

 

Τώρα εγώ μπερδεύτηκα...

 

Η πιθανότητα υπέρβασης στην περίοδο επαναφοράς είναι 100%.

10% είναι η πιθανότητα υπέρβασης στην περίοδο των 50 ετών...

 

Συγκεκριμένα το προσάρτημα χρησιμοποιεί τα μεγέθη Tncr που είναι η περίοδος επαναφοράς σεισμικής δράσης (AEd), ίση με 495 έτη και Pncr που είναι η πιθανότητα υπέρβασης της AEd στα 50 χρόνια.

 

Για την περίοδο επαναφορά χρησιμοποιούνται οι συμβολισμοί Tdlr και Pdlr, που αναφέρονται στα 95 έτη (περ. επαν.) και στα 10έτη (πιθανότητα υπέρβασης 10%) και αφορούν την λειτουργικότητα...

 

Καλό είναι να χρησιμοποιούμε τους συμβολισμούς Tncr, Pncr, Tdlr, Pdlr, καθώς το σκέτο κείμενο αφήνει να εννοηθεί διαφορετικό νόημα από τον μη καλό γνώστη του ΕΚ-8.

Link to comment
Share on other sites

Ε. Εθνικά Προσαρτήματα

Τα εθνικά προσαρτήματα πωλούνται ως ενιαία συλλογή έναντι 470,60€ χωρίς ΦΠΑ

 

Διαβασε εδω

Link to comment
Share on other sites

Θα βρείτε έναν πολύ καλό σχολιασμό κ ανάλυση του EC8 απ τον Φαρδή στο παρακάτω λινκ:

 

https://eclass.upatras.gr/modules/document/file.php/CIV1516/%CE%95%CE%9A8%20MNFardis.pdf

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης προτείνω να αγοράσετε το βιβλίο του καθηγητή Μ.Ν.Φαρδή που προτείνω στο παρακάτω linlk. Δεν είναι μόνο ένας οδηγός σχεδιασμού αλλά ένα βιβλίο αναφοράς για τον σχεδιασμό κτηρίων στο πλαίσιο των ευρωπαικών κανονισμών

 

Οδηγός Σχεδιασμού σύμφωνα με τον Ευρωκώδικα 8 Αντισεισμικός σχεδιασμός κατασκευών

Link to comment
Share on other sites

@alexispap: και δίκιο έχεις. Νομίζω ότι η έκφραση θα έπρεπε να ήταν "...με πιθανότητα υπέρβασης 10% στα 50 χρόνια."

Για την ιστορία, συμφώνα με τον κανονισμό [2.1 Σημείωση 2]: TR=-TL/ln(1-PR) με

TR : την περίοδο επαναφοράς

PR : την πιθανότητα υπέρβασης σε TL χρόνια οπότε,

TL=- ln(1-PR)TR ..... TL=-ln(1-0.1)*475=50.05 χρόνια.

 

@terry: Σ ευχαριστώ πολύ, δεν την είχα την πληροφορία.

 

@iovo: Πρόκειται για μετάφραση του Designers' Guide to EN 1998-1 and EN 1998-5

Eurocode 8: Design of structures for earthquake resistance. General rules, seismic actions, design rules for buildings, foundations and retaining structures.

Με εκδότη την Thomas Telford

 

@Papos: Αν κοστίζει 75€ αυτή είναι μια πολύ καλή τιμή (έξω η κανονική - κατά διαστήματα υπάρχουν εκπτώσεις - τιμή του είναι 90€ και αποτίνεται σε τελείως διαφορετικό αριθμό αναγνωστών).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξέχασα και επανέρχομαι. Όμως επειδή βρίσκω λίγο κοπιώδη την διαδικασία εισαγωγής του κειμένου εδώ αλλά και διότι το κείμενο μεγάλωσε και έχει νόημα να υπάρχει ολόκληρο, σας προσκαλώ να το "κατεβάστε" και να το συζητήσουμε.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα σας.

Πολυ καλό άρθρο όντως. Θα μεταβούμε απο ΕΑΚ σε EC8? Έχω κάποια εμπειρία λόγω σπουδών και πτυχιακής εργασίας και ξέρω σε ποιά clauses απαιτείται περισσότερη βαρύτητα, όπως το confinement και ductility.

 

κώστα νομίζω ότι πρέπει να κοιτάξεις 3 και 8 μαζί. Όσο για τα υποστηλώματα εσύ είσαι ο σχεδιαστής οπότε πρέπει να κοιτάξεις αν το Ductility είναι ικανοποιητικό.

 

 

Μην κάνετε αλεπάλληλες δημοσιεύσεις, χρησιμοποιείστε το "edit" για να συμπληρώσετε...

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.