Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσιο ή Ιδιωτικό τομέα;


giorgosps

Recommended Posts

Εγώ θα έλεγα πως είναι τουλάχιστον ξεδιάντροπο το 90% των πολιτικών μηχανικών και των αρχιτεκτόνων να πέρνουν το μεγαλύτερο μέρος της αμοιβής του μηχανολόγου, την οποία πληρώνει ο πελάτης για τον μηχανολόγο, μόνο και μόνο για να του δώσουν την δουλειά.oπότε μην μου μιλατε για ανηθικότητα και τα τοιάυτα!...

Ακόμα και να συμβαίνει αυτό που λες δεν σε δικαιολογεί σε καμιά περίπτωση. Σου είπα ότι δεν είναι μόνο θέμα ηθικής, ΠΑΡΑΝΟΜΕΙΣ και μάλιστα το ομολογείς δημοσίως θεωρώντας ότι σε καλύπτει η ανωνυμία του forum! Αν κάποιος, μηχανικός ή μη, μέλος του forum ή και όχι, που θα θελήσει να δώσει συνέχεια στη συζήτηση έξω από το χώρο αυτό και θα προσφύγει νομικά εναντίον σου, θα ζητηθεί από τον ιδιοκτήτη του forum η διεύθυνση ip σου βάσει της οποίας θα ταυτοποιηθείς από τον πάροχο σου. Έτσι θα έχουμε μια τροπή της συζήτησης αυτής αφενός δυσμενή για σένα, αφετέρου θα φέρει σε δύσκολη θέση τον ιδιοκτήτη του forum και θα επαναπροσδιορίσει τη θέση πολλών μελών του michanikos.gr. Περιμένω από εσένα να έχεις τη σοφία, αυτά τα πράγματα τα οποία πιστεύεις και πράττεις, τουλάχιστον να μην τα διαλλαλείς δημόσια και μάλιστα εγγράφως και να κρατήσεις τις απόψεις σου για σένα και μόνο.

 

...Δεν έκλεψα την δουλειά κανενός συναδέλφου εν ωρα υπηρεσίας αν και πολλες φορες μου δοθηκε στο πιατο η ευκαιρια...

Δηλαδή παραδέχεσαι ότι είσαι εν ενεργεία δημόσιος υπάλληλος;

 

...Τώρα το τι κάνω στο σπιτι μου με τους δικου μου συνεργάτες ειναι δικο μου θέμα...

Όχι, όταν παραβιάζεις τον κώδικα δεοντολογίας των Μηχανικών και τους Νόμους του κράτους δεν είναι δικό σου θέμα είναι και δικό μας, ως θιγόμενων πολιτών και μηχανικών, καθώς και θέμα του πειθαρχικού του ΤΕΕ, της εφορίας και της δικαιοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχως ενα απο τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε στην Ελλαδιτσα μας ειναι οτι παρανομουμε και το καυχιομαστε κι απο πανω!!!

 

Αντι να κανει ο καθε ενας που παρανομει την παπια και να ζησει με τις επιλογες του, βγαινει και το κανει και βουκινο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα πως είναι τουλάχιστον ξεδιάντροπο το 90% των πολιτικών μηχανικών και των αρχιτεκτόνων να πέρνουν το μεγαλύτερο μέρος της αμοιβής του μηχανολόγου, την οποία πληρώνει ο πελάτης για τον μηχανολόγο, μόνο και μόνο για να του δώσουν την δουλειά.oπότε μην μου μιλατε για ανηθικότητα και τα τοιάυτα!

 

Δεν έκλεψα την δουλειά κανενός συναδέλφου εν ωρα υπηρεσίας αν και πολλες φορες μου δοθηκε στο πιατο η ευκαιρια. Τώρα το τι κάνω στο σπιτι μου με τους δικου μου συνεργάτες ειναι δικο μου θέμα.

 

Δεν ξέρεις τι σου φταίει.Κάποιος που θέλει να φτιάξει ένα σπίτι το λογικό είναι να πάει σε έναν αρχιτέκτονα ή πολιτικό μηχανικό για να του βγάλει την οικοδομική άδεια.Αν έχει γνωστό μηχανολόγο το πολύ να ζητήσει ξεχωριστή προσφορά για τις μηχανολογικές μελέτες.Οι περισσότεροι μηχανολόγοι παίρνουν πάνω από το 50% της μελέτης που υπογράφουν.Οι στατικοί ξέρεις πόσο παίρνουν;.........κάτι Ευρώ/μ2 ή και λεπτά του Ευρώ μερικές φορές.

Άρα το πρόβλημα είναι ότι άλλος κάνει τις μελέτες και άλλος υπογράφει ή άλλος παίρνει τα λεφτά.Αν όλοι οι μηχανικοί που κάνουν τις μελέτες ζητούσαν ένα στάνταρ ποσό , τότε δε θα υπήρχε πρόβλημα αλλά τώρα αυτός που παίρνει τη δουλειά τη δίνει εκεί που του βγαίνει πιο φτηνά.

Ίσως η κατάσταση να βελτιωθεί αν γίνει ένα μητρώο μελετητών και κατασκευαστών για τα ιδιωτικά έργα.Π.χ. πως γίνεται να υπογράφει κάποιος ένα τεύχος στατικών του τάδε προγράμματος όταν δεν το έχει αγοράσει ή δε ξέρει να το χρησιμοποιεί.

 

Προσωπικά εγώ δεν έχω πρόβλημα αν δουλεύεις κανονικά στην υπηρεσία σου το πρωί και το απόγευμα κάνεις μελέτες στον ελεύθερο σου χρόνο.

Πρόβλημα υπάρχει όταν κάνεις τις μελέτες το πρωί αδιαφορώντας για τη δουλειά της υπηρεσίας σου ή αν χρησιμοποιείς τη θέση σου για να πάρεις τις μελέτες (π.χ. να μην περνάς μελέτες άλλων συναδέλφων για να πάρεις τη δουλειά εσύ .....κάτι που είναι αντιδεολογικό και ανήθικο αλλά το έχω συναντήσει αρκετές φορές)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω από εσένα να έχεις τη σοφία, αυτά τα πράγματα τα οποία πιστεύεις και πράττεις, τουλάχιστον να μην τα διαλλαλείς δημόσια και μάλιστα εγγράφως και να κρατήσεις τις απόψεις σου για σένα και μόνο.

 

 

Δηλαδή παραδέχεσαι ότι είσαι εν ενεργεία δημόσιος υπάλληλος;

 

 

Βασική αρχή καλών τρόπων άλλωστε είναι ότι όταν τρως δεν μιλάς! Κατάπινε και βγάζε τον σκασμό!

Link to comment
Share on other sites

Βασική αρχή καλών τρόπων άλλωστε είναι ότι όταν τρως δεν μιλάς! Κατάπινε και βγάζε τον σκασμό!

 

Χα,χα,χα!!! Εξαιρετικό!!!!!:D:d:d:d

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ δεν έχω πρόβλημα αν δουλεύεις κανονικά στην υπηρεσία σου το πρωί και το απόγευμα κάνεις μελέτες στον ελεύθερο σου χρόνο.

Πρόβλημα υπάρχει όταν κάνεις τις μελέτες το πρωί αδιαφορώντας για τη δουλειά της υπηρεσίας σου ή αν χρησιμοποιείς τη θέση σου για να πάρεις τις μελέτες (π.χ. να μην περνάς μελέτες άλλων συναδέλφων για να πάρεις τη δουλειά εσύ .....κάτι που είναι αντιδεολογικό και ανήθικο αλλά το έχω συναντήσει αρκετές φορές)

 

Κι εγώ εντελώς προσωπικά επειδή συνήθως δουλεύω βράδυ, δεν θα είχα πρόβλημα τον ''ελεύθερο'' μου χρόνο το πρωί να πετάγομαι και μια βόλτα στην πολεοδομία και να παριστάνω τον ελεγκτή ή τον καντηλανάπτη κι ότι μαζέψω, μπορεί να μου πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ ή ένα τμήμα του μισθού....ή..., αναλόγως του ελεύθερου μου χρόνου που θα αφιερώσω...

 

Είμαστε με τα καλά μας?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ακριβως θεση ελεγκτη και μελετητη δεν νοειται να ταυτίζονται, ειναι παρανομο αυτο που κανεις decadence.

 

κι αν εσυ εισαι οπως λες "σωστος" και δεν κλεβεις δουλειες συναδελφων, εγω που εχω χασει 10 φορες δουλεια απο δημοσιους υπαλληλους οταν ημουν νεοτερος, που αφου με καθυστερουσαν με χιλια δυο τερτιπια μετα καναν επαφη με τον πελατη και του "ξηγιοντουσαν ομορφα" με κατι φιλαρακια τους που υπογραφαν, τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό αυτό που δηλώνεται ευθαρσώς εδώ μέσα κι αφορά οικονομικά στοιχεία αλλά μην υποκρινόμαστε τώρα με θέματα παρανομίας κλπ. Συμβαίνει σε τέτοιο βαθμό που θα γεμίσουν οι φυλακές μηχανικούς...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλο να συμβαινει (που φανταζομαι ολοι το γνωριζουμε λιγο πολυ) και αλλο να το λεμε ανοιχτα και να ισχυριζομαστε οτι δεν τρεχει και τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ εσύ με το nickname χάρης δεν ανέφερα πως είμαι σε δημόσια υπηρεσία (καλή ώρα πολεοδομία) και κλέβω δουλειές άλλων μηχανικών..απλώς έγραψα πως μπορώ τα απογεύματα σπίτι μου να κάνω δουλειές προερχόμενες από συναδέλφους που γνώρισα όταν ήμουν στον ιδωτικό τομέα...συγνώμη δηλαδή κιόλλας που δεν πετάω συνεργασίες που έκανα με κόπο στον δρόμο για να τις βρείς εσυ!

 

Σοβαρολογείς ? :confused:

 

Να ξέρω για να απαντήσω σοβαρά........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.