Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσιο ή Ιδιωτικό τομέα;


giorgosps

Recommended Posts

Σεβαστη η άποψη σας σεβαστή και η δική μου.Ας το γράψω αλλιώς εγώ θα πήγαινα,εσυ.κάνε αύτο που νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Siradrab πολυ ωραια οσα ειπες. Και εγω πριν καμποσο καιρο σκεφτομουν το δημοσιο ως μια πιθανη λυση, αλλα δεν ξερω.. Φαινεται λιγο. Ελευθερος (επαγγελματιας :D ) και ωραιος το λοιπον. Ουτε ο πρωτος ειμαι, ουτε ο τελευταιος.

 

Να μπω στο δημοσιο σε καμια υπηρεσια, και να καθομαι ολη μερα; Λυπαμαι τους κοπους μου. Τι θα πω της μανας μου και του πατερα μου; Που παιδευτηκαν να με σπουδασουν.. Και οταν ερθει οικογενεια και τα μεγαλα εξοδα πως θα τα βγαζω περα; τοτε ειναι που θα πρεπει να παιρνω δουλειες απο εξω(στη ζουλα); Αυτα που κοροιδευουμε;

 

Αυτα δεν σημαινουν φυσικα οτι ο μηχανικος δημ.υπαλληλος δεν ειναι χρησιμος. Ολοι, μεν και δε καλο ειναι να παλευουν να γινονται καλυτεροι σεβομενοι τους γυρω τους.

Link to comment
Share on other sites

trellovoskos είπε:

1. Και εγώ το ίδιο δίλημμα έχω, αλλά είμαι μόλις 10 μήνες ελεύθερος επαγγελματίας.

 

10 μήνες και κουράστηκες? Δεν νομίζεις ότι θέλει κι άλλο σπρώξιμο? Μήπως δεν ξέρεις την δύναμή σου? Έχεις επίγνωση ότι είσαι μηχανικός κι έχεις τελειώσει πολυτεχνείο? Μη το βάζεις κάτω!

 

2…..άλλα όνειρα είχα όταν τελείωσα το πολυτεχνείο και αλλιώς ήρθαν τα πράγματα στην πορεία.

 

Δεν ξέρω τα προσωπικά σου αλλά σφίξε τα δόντια και την γάμπα και τρέχα!

 

3. Άλλωστε δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να γίνουν ελεύθεροι επαγγελματίες…

 

Δεν πρόκειται για καμιά πολυτέλεια, μια βουτιά είναι!

 

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω την φράση μου γιατί, ''δεν μπορώ να το φαντασθώ, μου είναι αδύνατον, ένας νέος άνθρωπος σπουδαγμένος και αρτιμελής να θέλει να γίνει δημόσιος υπάλληλος στην Ελλάδα σ' αυτήν την δημόσια διοίκηση. Ότι αυτά ήταν τα όνειρά του.

 

Θα έλεγα να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα προς αποφυγήν παρεξηγήσεως με όσους θέλουν να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι και πως το βλέπω εγώ,

Αν είχαμε μια δημόσια διοίκηση που θα την επάνδρωναν οι σωστοί υπάλληλοι, αν αυτοί οι υπάλληλοι προέρχονταν μετά από αξιολόγηση πραγματικών προσόντων κι όχι μόνο πτυχίων για τις θέσεις που χρειάζονται και με αμοιβές υψηλότερες του μέσου όρου της αγοράς, δηλαδή δεν μου φτάνει εμένα ο υπάλληλος να έχει μόνο καλό βαθμό πτυχίου και να έχει την κατάλληλη εμπειρία, αν θέλει να γίνει δημόσιος υπάλληλος θα πρέπει να ξέρει και να μιλάει και να είναι ευγενικός κι όχι να ανοίγει το στόμα του και να πετάει πέτρες, αυτές μπορεί να τις πετάει από το παράθυρο του ιδιωτικού του γραφείου ή στο σπίτι του, αλλά για υπάλληλος δημοσίου δεν κάνει. Θα πρέπει δηλαδή να είναι υπάλληλος δημοσίου όπως το λέει η φράση, προσέξτε το αυτό.

Αν υπήρχε έλεγχος του παραγόμενου έργου της κάθε δημόσιας υπηρεσίας και του κάθε υπαλλήλου και η εξέλιξη στην ιεραρχία και στις απολαβές ήταν συνδεδεμένα, αν…(μονιμότητα)…, αν…,

Τι έχουμε και τι ισχύει από όλα αυτά που ανέφερα εδώ στην Ελλάδα με την δημόσια διοίκηση? Επομένως εξηγήστε μου εσείς τι σόι σταδιοδρομία θα κάνετε αν μπείτε εκεί μέσα όπως έχουν τα πράγματα σήμερα.

Πιστεύω ότι τα ξέρετε.

 

mastorakos:

Για μένα να πάς αφού έτσι και αλλιώς θα δουλέυεις και απέξω όλοι οι δημόσιοι αυτό κάνουν δεν θα είσαι ο πρώτος.Εδώ 1 υπάλληλο ψάχνω εδώ και 15 μέρες και όλο άδεια έχει .Γενικά δηλαδή όλοι αυτοι άδεια μόνιμα έχουνε ακόμα και όταν είναι εκεί, σε άδεια είναι.

 

Στείλε κι άλλους τότε με αυτή τη λογική για να τους ψάχνεις δυο-δυο ή τρεις-τρεις!

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB :

Δεν μπορώ να το φαντασθώ, μου είναι αδύνατον, ένας νέος άνθρωπος σπουδαγμένος και αρτιμελής να θέλει να γίνει δημόσιος υπάλληλος στην Ελλάδα σ' αυτήν την δημόσια διοίκηση. Οτι αυτά ήταν τα όνειρά του.

Ώρε και να ήξερες πόσους τέτοιους βλέπω κάθε μέρα ! Πάντως , να μην τα παίρνει και όλα η μπάλα , υπάρχουν και κύριοι δημόσιοι υπάλληλοι που συχνά μας είναι και δάσκαλοι στο επάγγελμα .

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι το μένος κάθε ελεύθερου επαγγελματία προς το δημοσιο-υπαλληλίκι .

 

Η αλήθεια είναι πως οι δημόσιοι υπάλληλοι θα έπρεπε να πληρώνονται βάση του παραγόμενου έργου τους και κοντά στην τάξη αμοιβής του ιδιωτικού υπαλλήλου ( αυτά βέβαια τα δύο δεν συμβιβάζονται όπως έχει το πράγμα σήμερα ) .

 

Για να μην φιλάει ο κόσμος κατουρημένες ποδιές για τη μονιμότητα και ούτε να νιώθει αδικημένος σε σημείο παρεξήγησης ο ιδιωτικός υπαλλ. μηχανικός που δίνει υπεράνθρωπο αγώνα και πληρώνεται δυσανάλογα του δημόσιου...

 

Ανεπίτρεπτο να υπάρχουν υπάλληλοι ίδιου αντικειμένου 2 ταχυτήτων ...

Αναρωτιέμαι στα άλλα ανεπτυγμένα ευρωπαϊκά κράτη συμβαίνει η άδικη αυτή μεταχείριση... σε σημείο που να προκαλεί κιόλας...

 

Όλοι μας οι ελεύθεροι επαγγελματίες , βέβαια, μιλάμε για τα καλά του έξω... Τον τίμιο αγώνα , την καθημερινή τριβη με την επιστήμη, την δημιουργία, κτλπ. Αποφεύγουμε όμως να πούμε τα στραβά που πολλούς τους ωθούν στην επιλογή του δημοσίου.

 

Τα καθημερινά φέσια. Οι "σκοτωμένες" αμοιβές . Η πιάτσα με τους άγραφους-αντιδεοντολογικούς κανόνες της. Τα τόσα έξοδα να στήσεις το γραφείο σου και να το συντηρήσεις .

 

Οι εξοντωτικές ώρες εργασίας στις εταιρίες με τις πολύ μικρές αποδοχές και με δελτίο παροχής υπηρεσιών. και πολλά άλλα στραβά που ξεχνάω.

 

Είμαι σίγουρος πως πολλοί που απαξιώνουν το δημόσιο σαν επιλογή αποκατάστασης θα δίνανε και το αριστερό τους χέρι για να διοριστούν.

Δεν το λέω σε καμία περίπτωση για τους συναδέλφους που γράψανε την σκέψη τους πριν. Μιλάω γενικότερα.

 

Πάντως παρόλα τα στραβά που υπάρχουν. Για τα λίγα καλά αξίζει να αγωνίζεται κανείς έξω στην πιάτσα ... Εκεί που όλα μπορούν να συμβούν και

δεν υπάρχει ταβάνι... αλλά ούτε και πάτος ... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Το 99,99% των νέων μηχανικών που εργάζονται σε δημόσιες Υπηρεσίες θεωρώ ότι είναι άψογοι.

 

Χρειάζονται και σωστοί μελετητές και σωστοί κατασκευαστές και σωστοί ελεγκτές.

 

Θέση στο δημόσιο δεν σημαίνει απαραιτήτως ελεγκτής στην Πολεοδομία, υπάρχουν και Τεχνικές Υπηρεσίες.

 

Για την ανηθικότητα στις Δημόσιες Υπηρεσίες δεν ευθύνονται μόνο οι υπάλληλοι αλλά πολύ περισσότερο οι επιτήδειοι ελεύθεροι επαγγελματίες μηχανικοί, όλοι αυτοί οι ασυνείδητοι και ανίκανοι φελλοί, που επιπλέουν χρηματίζοντας κλπ παλαιοί και ανερχόμενοι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που φτάνουν τα όνειρά σου και καμιά φορά είναι και θέμα τύχης (με ποιους έχεις δουλέψει, ποιοί ήταν οι "δάσκαλοί" σου, τί τομέας μελετητής κατασκευαστής- τί τάπες έχεις φάει κτλ.)Προσωπικά μου άρεσε πάντα η κατασκευή. Ξεκίνησα ως μελετητής κάνοντας και αιτήσεις στο ΑΣΕΠ και κατάληξα εργολήπτης.Ήμουν όμως και τυχερός γιατί - χωρίς να έχω στην οικογένεια κάποιον μηχανικό γενικότερα- γνώρισα τους κατάλληλους ανθρώπους την κατάλληλη στιγμή.Μαγικός κόσμος!δεν τον αφήνω με τίποτα το χώρο.Εσύ θα δεις τις ανάγκες σου, θα "κοιτάξεις" και 10 χρόνια στο μέλλον πώς θα είσαι και θα επιλέξεις...καλή τύχη.Θυμίσου όμως.Τα όνειρα του κάθενός είναι ξεχωριστα.Άλλος θέλει να πάει στη σελήνη και άλλος αρκείται μέχρι το Σούνιο.Και τα 2 καλά και σεβαστά.και καμία φορά είναι καλύτερα μέχρι το Σούνιο.Αλλα! Στη σελήνη θα πάς μόνο από τον ιδιωτικό τομέα!

Link to comment
Share on other sites

thomas:

Είμαι σίγουρος πως πολλοί που απαξιώνουν το δημόσιο σαν επιλογή αποκατάστασης θα δίνανε και το αριστερό τους χέρι για να διοριστούν.

 

Γι αυτό κι έχει γεμίσει το δημόσιο με μονόχειρες και πάει όπως πάει. Και το άλλο που κρατήσανε δεν το κάνανε για καλό. Αν είχαν τα δυο τους χέρια (ήταν αρτιμελείς) που πιάνανε και κάνανε για δουλειά δεν θα μπαίνανε εκεί μέσα με τις συνθήκες που επικρατούν και το ξέρουν καλά, δεν ήρθαν από το φεγγάρι. Σε τι είδους σταδιοδρομία αποβλέπουν εκτός από το βόλεμα και την σιγουριά του μισθού της πείνας που θα παίρνουν? Τι άλλο έχουν στο νου τους? Εξηγήστε μου σας παρακαλώ.

 

iliekater:

Πάντως , να μην τα παίρνει και όλα η μπάλα , υπάρχουν και κύριοι δημόσιοι υπάλληλοι που συχνά μας είναι και δάσκαλοι στο επάγγελμα.

 

Κανένας δεν είναι κύριος περισσότερο από εσένα επειδή απλά κάνει την δουλειά του. Έχουμε παρανοήσει εντελώς τα αυτονόητα. Επειδή βρέθηκε ένας εδώ κι ένας εκεί, υπάλληλοι που προσπαθούν να κάνουν την δουλειά που έπρεπε να κάνουν ούτως ή άλλως αν υπήρχε έλεγχος και σωστή οργάνωση των υπηρεσιών δεν πάει να πει ότι παίρνουν και τον τίτλο του ''sir'' από την βασίλισσα της Αγγλίας.

Ούτε δάσκαλοι σας χρειάζονται από αυτούς. Οι δάσκαλοι και τα σχολεία μετά την αποφοίτηση υπάρχουν μόνο στην πιάτσα και στην μόρφωση του καθενός στο να ξέρει που να ψάχνει αυτά που θέλει. Αυτό που χρειάζεται και δεν υπάρχει, κι εδώ βρίσκεται το μπάχαλο, είναι το ξεκαθάρισμα του ελέγχου, τι ακριβώς αρμοδιότητα έχει ο κάθε ελεγκτής κατά τον έλεγχο. Δεν την κάνεις συνεταιρικά την μελέτη με κανέναν από δαύτους. Εσύ την υπογράφεις εσύ έχεις και την ευθύνη. Αυτοί τι ευθύνη έχουν εκτός της τήρησης των εκάστοτε κανονισμών που πρέπει να τηρείς κατά την εκπόνηση? Το ότι λόγω της θέσης τους έχουν δει πολλές μελέτες δεν πάει να πει ότι έγιναν και δάσκαλοι. Και οι μπετατζήδες βλέπουν πολλά σχέδια. Αυτοί δεν μπορούν να περάσουν τον δρόμο απέναντι. Αν ήταν τόσο γάτες γιατί τρυπώσαν?

 

myri :

Το 99,99% των νέων μηχανικών που εργάζονται σε δημόσιες Υπηρεσίες θεωρώ ότι είναι άψογοι.

 

Μακάρι να συνεχίσουν να είναι άψογοι γιατί κανείς δεν τους το επιβάλλει, δεν υπάρχει αυτή η υποχρέωση μέχρι στιγμής στην ελληνική δημόσια διοίκηση από ότι ξέρω.

Και λέω ελληνική γιατί στις άλλες διοικήσεις, πρέπει να είναι άψογοι για να συνεχίσουν να κάνουν την δουλειά τους οι υπάλληλοι, γενικά στα καθήκοντά τους και ιδιαίτερα ευγενικοί με τους πολίτες, δεν τους συμπεριφέρονται σαν αιχμάλωτους πολέμου. Εδώ όλα βασίζονται στο φιλότιμο και την μπέσα του κάθε κύριου ή κυρίας δημόσιου υπαλλήλου.

Έχω φάει πάρα πολύ και από τα δύο αγαπητή myri, ευχαριστώ δεν θα πάρω άλλο!

 

Υ.Γ. Θα ήμουν ιδιαίτερα ευτυχής αν ήξερες να μου πεις την έννοια της αντίστοιχης ελληνικής λέξης, φιλότιμος-η-ο, σε καμιά άλλη ευρωπαϊκή γλώσσα και αν έχουν στηρίξει την λειτουργία ολόκληρης της δημόσιας διοίκησης τους πάνω σ' αυτήν.

 

myri :

Χρειάζονται και σωστοί μελετητές και σωστοί κατασκευαστές και σωστοί ελεγκτές.

 

Για τους δύο πρώτους που ξέρω, η κρίση, η δίκη και η καταδίκη γίνεται κάθε μέρα στους δρόμους της ζωής, για τους άλλους δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθω λέγοντας μια κουβέντα ενός παλιού συναδέλφου (να ναι καλά!) πριν μερικά χρόνια όταν του έκανα την ανάλογη ερώτηση"άκου μου λέει: Στο επάγγελμά σου θα κάνεις αυτό για το οποίο γεννήθηκες.Είσαι γεννημένος να έχεις ένα πάκο χαρτιά και να κάνεις πράξεις? αυτό θα κάνεις και μετά.Σου αρέσεις να βγαίνεις έξω να μετράς να κατασκευάζεις?αυτο θα ακολουθήσεις! Είσαι κομματόσκυλο και γυρνάς στη ΔΑΠ στην ΠΑΣΠ κτλ? συνέχισέ το!δε σου αρέσει ο ήλιος? κάτσε μέσα και κάνε απόδοση σχεδίου!υπάρχουν (μου λέει) παρα πολλά μα πάρρα πολλά αντικέιμενα! Φρόντισε όμως να διαλέξεις το ΣΩΣΤΟ γιατί αλλίως θα κάνεις και εσένα δυστυχισμένο και το πιο σημαντικό τους γύρω σου γιατί πάνω σε ένα λάθος πχ σχέδιο μπορεί να υπάρχει κίνδυνος και ανθρώπινων ζωών! ότι ακολουθήσεισ φίλε μου να νιώθεις ότι ΓΙΑ ΣΕΝΑ έκανες το σωστό.Ένα να μην κάνεις έιτε στο δημόσιο είτε (κ εκεί είναι το χειρότερο) στον ιδιωτικό τομέα.Αυτό που κάνουν οι Έλληνες :

9 στους 10 θέλουν να είναι προϊστάμενοι και ο 1 που μένει θέλει να τα κάνουν οι άλλοι γι αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Για τους δύο πρώτους που ξέρω, η κρίση, η δίκη και η καταδίκη γίνεται κάθε μέρα στους δρόμους της ζωής, για τους άλλους δεν ξέρω.

 

Η ζωή δεν είναι δίκαιη. Εγώ προσωπικά δεν βλέπω ουδεμία συνέπεια για τις ατασθαλίες των δύο πρώτων.

Εξάλλου τον τρίτο αυτοί τον ταΐζουν και ζητά φαί και από τους υπόλοιπους.

 

Και να μου απαντήσει κάποιος αν θα προσλάμβανε ως υπάλληλο στο γραφείο του μια γυναίκα μηχανικό με μικρό παιδί ή αν για αυτήν το δημόσιο αποτελεί μονόδρομο, εφόσον δεν έχει δικό της γραφείο.

 

Είναι εύκολο να είσαι έξω από τον χορό και να κρίνεις τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.