Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση με ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

Είναι απλό νομίζω. Πρέπει όλοι οι τοπογράφοι, ο σύλλογος εν προκειμένου, να πιέσουν το ΤΕΕ να εκδίδει εντολές πληρωμής για αμοιβή χαμηλότερη του 5000λ, όπως λέει και ο Ν3919 άλλωστε.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φαέθωνα πρέπει να ξεκαθαρίσει η απαίτηση περί "εξαρτημένου τοπογραφικού" η οποία αναγράφεται στην παρ. 15 του άρθ. 49 του Ν.4030 και που επιβάλλεται να συνοδεύει κάθε βεβαίωση. Μέχρι να ξεκαθαρίσει αυτό ό,τι και να λέμε δεν έχει νόημα. Και καλά εσύ λες ότι είναι δική σου δουλειά για την οποία έχεις φυλάξει τα γραμμάτια κατάθεσης κρατήσεων, ΦΕΜ και αμοιβής και ας πούμε ότι τα σκανάρεις και τα καταθέτεις (αν δουλέψει έτσι τελικά το σύστημα). Αν είναι άλλου και δεν υπάρχουν; Δεν κλείνει το "παζλ" με τίποτα. Χρειάζονται διευκρινήσεις...

 

Μια χαρα κλεινει το παζλ φιλε....

 

παραδειγμα..

Τοπογραφικο του 2009..

Εκδοση ΟΑ το 2011 απο αλλο μηχανικο..

Δεν υπαρχουν ουτε αποκομματα της ΕΤΕ ουτε τιποτα...

Τι κανεις???

 

Τιποτα...

 

Θα κανεις ακριβως το ιδιο που θα κανεις και σε περιπτωση βεβαιωσης.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό νομίζω. Πρέπει όλοι οι τοπογράφοι, ο σύλλογος εν προκειμένου, να πιέσουν το ΤΕΕ να εκδίδει εντολές πληρωμής για αμοιβή χαμηλότερη του 5000λ, όπως λέει και ο Ν3919 άλλωστε.....

 

Η τρόικα έχει αναλάβει αυτή την υποχρέωση και η διαγραφή εντελώς των ελάχιστων έρχεται με το νέο μνημόνιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση! Επί τη βάση όσων αναφέρονται στην παρ. 16, αρ.59 του Ν.4030/2011,και αναλυτικότερα:

''Μετά την ενεργοποίηση της δυνατότητας του πληρο-

φοριακού συστήματος, που προβλέπεται στο άρθρο 24

παρ. 23 του ν. 4014/2011, να υποδέχεται τα τοπογραφι-

κά διαγράμματα της προηγούμενης παραγράφου, υπο-

βάλλονται ηλεκτρονικά και αυτά, πριν τη σύνταξη των

συμβολαίων, στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος και

προσαρτώνται στα συμβόλαια''.

Ακόμη, ως γνωστόν, δεν είναι υλοποιημένη η δυνατότητα ηλεκτρονικής κατάθεσης του τοπγραφ. διαγράμματος.

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε, δεδομένου ότι τα τοπογραφικά όπως ορίζει ο νόμος παραπάνω, υποβάλλονται πριν τη σύνταξη του συμβολαίου?

Link to comment
Share on other sites

Παντως πολλοι τοπογραφοι, μια χαρα μετατροπες συντεταγμενων απο ενα συστημα στο ΕΓΣΑ 87 κανουνε....

 

Χωρις οργανα και νεα τοπογραφικα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για περιορισμένες εκτάσεις και υπό προϋποθέσεις, καλά κάνουν. Είσαι βέβαιος ότι μπορείς να κάνεις το ίδιο με "ασφάλεια";

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια... Δεν μπαινω σε ξενα χωραφια...

Δεν εχω ασχοληθει ποτε μου με τοπογραφικα και ουτε σκοπευω να το κανω...

Αλλη επιστημη, κατ εμε...

 

Απλως αναμεσα σε 2 τοπογραφους που ο μεν πρωτος μου κανει μετατροπη συντεταγμενων σε ΕΓΣΑ και ο αλλος με καινουριο τοπογραφικο και μετρησεις, δινοντας μου διπλασια προσφορα για το ιδιο αποτελεσμα εργασιας, προφανως και θα διαλεξω τον πιο οικονομικο...

 

Δεν το συζηταμε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.