Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετος Ημιυπαίθριος


Recommended Posts

Δεν υπήρχε η έννοια του ημιυπαιθρίου στον ΓΟΚ 55. Θεωρείται μπαλκόνι (ή εξώστης) και δεν προσμετράται στη δόμηση...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2022 at 1:51 ΜΜ, RON said:

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζετε εάν οι ημιυπαίθριοι χώροι βάσηει γοκ 55 μετρούσαν στην δόμηση? Ευχαριστώ 

 

Όπως αναφέρθηκε Η.Χ δεν υπήρχαν ως πολεοδομικός ορισμός στον τότε κανονισμό. Τι ακριβώς ψάχνεις και για ποιο σκοπό χρειάζεσαι αυτή την πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Όπως αναφέρθηκε Η.Χ δεν υπήρχαν ως πολεοδομικός ορισμός στον τότε κανονισμό. Τι ακριβώς ψάχνεις και για ποιο σκοπό χρειάζεσαι αυτή την πληροφορία;

Εχω μια αδεια του '69 και θέλω να καταλαβω εαν συμπεριλαμβάνεται  ο  Η.Χ. στη δόμηση. 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, RON said:

... θέλω να καταλαβω ... ο  Η.Χ. στη δόμηση

έχεις ήδη λάβει πολλαπλές απαντήσεις για το ίδιο ερώτημα.

ΟΧΙ. Δεν μετράει Σ.Δ σε άδεια με ΓΟΚ 55.

Όχι

Όχι

 

(εκτός φυσικά αν είναι κλειστός χώρος, δηλαδή κανονικό δωμάτιο και συ το "νομιζεις" ως πιθανά ΗΧ)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Didonis said:

έχεις ήδη λάβει πολλαπλές απαντήσεις για το ίδιο ερώτημα.

ΟΧΙ. Δεν μετράει Σ.Δ σε άδεια με ΓΟΚ 55.

Όχι

Όχι

 

(εκτός φυσικά αν είναι κλειστός χώρος, δηλαδή κανονικό δωμάτιο και συ το "νομιζεις" ως πιθανά ΗΧ)

Το κατάλαβα. Εαν δειτε απάντησα στην ερώτηση που έκανε ο συνάδελφος pavlos33 για το τι το χρειάζομαι.  ξέρω να ξεχωρίζω έναν Ή.Χ. από ενα κλειστό χώρο. Ευχαριστώ 

Edited by RON
Link to comment
Share on other sites

@RONΧωρίς να έχω τη νομοθεσία εκείνων των κανονισμών μπροστά μου και όπως αναφέρθηκε πολλές φορές η έννοια Η.Χ δεν υπήρχε, μπορείς να ανατρέξεις αν θες στον τότε ΓΟΚ και σε συνδυασμό με τα σχέδια της ΟΑ να διαπιστώσεις ότι ο τρόπος υπολογισμού της δόμησης δεν είχε καμία σχέση με τον σημερινό. Για παράδειγμα, έχουμε δει περίγραμμα κάλυψης-επιτρεπόμενο ύψος, εξάντληση στους επιτρεπόμενους ορόφους (κάποιοι τελευταίοι σε εσοχές). Έχουμε συστήματα δόμησης (πχ συνεχές, πανταχόθεν ελεύθερο κλπ) τα οποία επηρέαζαν και αυτά με την σειρά τους. Οπότε, το ερώτημά σου αν ένας χώρος, ο οποίος προσιδιάζει με τον Η.Χ (κατά ΓΟΚ) υπήρχε ως μέρος δόμησης, δεν απαντάται έτσι απλά. Δες την μελέτη της άδειας, διάβασε τον κανονισμό και προσπάθησε να εντοπίσεις τον τρόπο υπολογισμού. Να σου πω για παράδειγμα σε μελέτη του ΓΟΚ 73 που είχα στα χέρια μου για ισόγεια κατοικία, ο υπολογισμός περιλάμβανε και έναν τέτοιο χώρο (δηλαδή ολόκληρο το περίγραμμα του κτιρίου). Τέλος, αυτή η αναζήτηση που κάνεις ενδεχομένως να έχει νόημα, αν θα ήθελες να προβείς σε νομιμοποίηση με χρήση του συνόλου των τότε διατάξεων. Γι αυτό σε ρώτησα για τον σκοπό της έρευνας.

Link to comment
Share on other sites

@pavols33 Δυστυχώς μόνο το στέλεχος έχω και μια κάτοψη. Η ερευνά μου αφορά  μια τακτοποίηση. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό Ο.Α (στο οποίο τότε εμφάνιζαν και τους υπολογισμούς κάλυψης) και τομές δεν έχεις; 

Αν όχι, τότε πως θα πας να τακτοποιήσεις χωρίς το σύνολο των εγκεκριμένων σχεδίων;

Link to comment
Share on other sites

Από σχέδια έχω κάτοψη όψεις τομές και στατικά. Τοπογραφικό δεν υπάρχει δυστυχώς. Με αυτά μπορώ να κάνω τακτοποίηση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.