Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες Ερωτο-απαντήσεις από ΥΠΕΚΑ


Recommended Posts

Και τέλος για τους η/χ στην 6:

Αυτό το "επί υποστηλωμάτων" με κάνει και μπερδεύομαι. Δηλαδή κλασικός γωνιακός ημιυπαίθριος, από 2 τοίχους και 1 κολόνα, πώς θα πάει? Κι αυτός με αναλυτικό. Άντε και βλέπουμε λίιιιγο φως!!!

 

Δε νομίζω ότι επηρεάζει αν έχει τοίχο και όχι υποστύλωμα, γράφει ότι εννοεί και ΗΧ, απλά το αναφέρει έτσι για να συμπεριλάβει και κεραμοσκεπές και υπόστεγα με ξύλινα/μεταλλικά υποστυλώματα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΔΠΘ το κλειστός είναι σχετικό δυστυχώς στην περίπτωση μου..είναι το κλασσικά κλεισμένο περιμετρικά με αναδιπλούμενους υαλοπίνακες και το θεώρησα (σωστά νομίζω) κλεισμένο.Αλλιώς και εγώ συμφωνώ μαζί σου!

 

Νομίζω ότι καλά έκανες και το έβαλες κλειστό χώρο, οπότε δε σε απασχολεί η απάντηση περί η/χ.@s66Αναφέρουν ότι μόνο σε περίπτωση αλλαγής χρήσης από ο.α. δεν περιλαμβάνεις τους τοίχους, όχι γενικά δεν τους περιλαμβάνεις!@nerakΣε ερώτησή μου στα τηλέφωνα, μου απάντησαν πως λαμβάνουμε υπόψη τις τελευταίες ερωτοαπαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καλά έκανες και το έβαλες κλειστό χώρο, οπότε δε σε απασχολεί η απάντηση περί η/χ.@s66Αναφέρουν ότι μόνο σε περίπτωση αλλαγής χρήσης από ο.α. δεν περιλαμβάνεις τους τοίχους, όχι γενικά δεν τους περιλαμβάνεις!@nerakΣε ερώτησή μου στα τηλέφωνα, μου απάντησαν πως λαμβάνουμε υπόψη τις τελευταίες ερωτοαπαντήσεις.

 

4. Στο μέτρημα των διαστάσεων του κτιρίου λαμβάνονται υπόψη τα εξωτερικά επιχρίσματα; Τα πάχη επιχρισμάτων και τυχόν επενδύσεων δεν υπολογίζονται όπως προβλέπεται στο στην παρ. 5.β.2 του άρθρου 7 του από 8-7-93 ΠΔ/τος (ΦΕΚ-795/Δ/93) «Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών και έλεγχος των ανεγειρομένων οικοδομών».δηλαδή όταν μετρούμε εξωτερικές διαστάσεις κτιρίου και βρούμε διαφορά 10 εκ. λόγω εξ. θερμοπρόσοψης ή 30 εκ. λόγω επένδησης με ακανόνιστη πέτρα δεν το θεωρούμε αυθαιρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία: την 2η απάντηση από το Β' Μέρος των ερωτοαπαντήσεων, καθώς επίσης και τις υπόλοιπες που αφορούν σε ημιυπαίθριους, τις αφαιρούμε από τη μνήμη μας; Σαν να μην υπήρξαν;

 

Συνάδελφε αφορά σε ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥΣ ημιυπαίθριους, οχι σε ημιυπαίθριους που έκλεισαν και άλαξαν χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Μέρος Β απάντηση 3: Για χώρους, που εντάχθηκαν στο ν. 3843/2010 και για τους οποίους πληρώνονται κανονικά οι δόσεις, αλλά συμφέρει να ενταχθούν στο ν. 4014 συμψηφίζονται τα ειδικά πρόστιμα;

ΟΧΙ, δεν προβλέπεται από τις διατάξεις του νόμου.

 

Μέρος Δ απάντηση 7: Σε περίπτωση που έχω υπαχθεί στον Ν. 3843/2010 και δεν έχει γίνει περαίωση της διαδικασίας μπορώ να υπαχθώ στον Ν. 4014/11 με συμψηφισμό του προστίμου;

Ναι. Στην παρ. 11 του άρθρου 24 του 4014/11 το εδάφιο «καταβληθέντα ποσά προστίμων και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων συμψηφίζονται με το ποσό του ενιαίου προστίμου..» αφορά και τις διατάξεις του Ν. 3843/10 που στις περιπτώσεις μη περαίωσης της διαδικασίας μπορούν να υπαχθούν στο Ν. 4014/11 με την υποβολή των δικαιολογητικών του άρθρου 24 και την καταβολή του ειδικού προστίμου. Τυχόν καταβληθέντα ή μεγαλύτερα ποσά δεν επιστρέφονται.

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.