Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση αυθαιρέτου στη φόρμα του τεε και νομιμοποίηση εντός 3τιας


nzikos

Recommended Posts

δηλαδη περιμενουμε... 8 στις 10 περιπτωσεις που εχω,και οχι μονο εγω πιστευω , αφορουν αυθαιρεσιες που νομιμοποιουνται με το αρθρο 22..τι λεμε στον πελατη?? ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι!Και καλό μήνα να έχουμε!Η απορία που έχω είναι η εξής: για ένα αυθαίρετο χωρίς καθόλου άδεια το οποίο βρίσκεται σε άρτιο-οικοδομήσιμο οικόπεδο και δεν έχει καμία υπέρβαση έχεις τη δυνατότητα να βγάλεις άδεια εντός 3ετίας και γλιτώνεις όλα τα πρόστιμα ???(εκτός από το παράβολο). Σύμφωνα πάντα με το Άρθρο 26, παρ. 2 και βάσει των διατάξεων της παρ. 3, άρθρ. 22 του Ν. 1577/1985. Επομένως ο πελάτης πληρώνει μόνο το παράβολο και την άδεια που θα βγει μετά...Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γλιτώνεις όλα τα πρόστιμα, έτσι αναφέρει ο νόμος. Έχω και εγώ αντίστοιχη περίπτωση μόνο που το κτίσμα δεν απέχει απόσταση Δ από την πίσω πλευρά. Ποια είναι η γνώμη σας? Θα μπορέσει να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται...μήπως σου δημιουργήσουν πρόβλημα αργότερα στον έλεγχο..και δεν μπορέσεις να την πάρεις..Μήπως θα πρέπει να περάσει από ΣΧΟΠ για την μικροπαράβαση αυτή, όπως περνούσαν μέχρι τώρα και νομιμοποιούνταν σύμφωνα με τον 1337/1983..αφού εξαιρούνταν από κατεδάφιση..Ποιος ξέρει άραγε..

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης, ενώ μπορεί, δε θέλει να βγάλει άδεια, μπορούμε να το βάλουμε στη διαδικασία κανονικά (δηλαδή με το πρόστιμο) και στη β' φάση που θέλει διάγραμμα κάλυψης και κατόψεις η πολεοδομία μας αναγκάσει να βγάλουμε άδεια προχωράμε με άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτησή μου στο τηλεφΟνικό ΤΕΕ-υπεκά μου είπαν ότι είναι επιλογή του ιδιοκτήτη. Ή 4014 για 30 χρόνια, ή άδεια για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!Και καλό μήνα να έχουμε!Η απορία που έχω είναι η εξής: για ένα αυθαίρετο χωρίς καθόλου άδεια το οποίο βρίσκεται σε άρτιο-οικοδομήσιμο οικόπεδο και δεν έχει καμία υπέρβαση έχεις τη δυνατότητα να βγάλεις άδεια εντός 3ετίας και γλιτώνεις όλα τα πρόστιμα ???(εκτός από το παράβολο). Σύμφωνα πάντα με το Άρθρο 26, παρ. 2 και βάσει των διατάξεων της παρ. 3, άρθρ. 22 του Ν. 1577/1985. Επομένως ο πελάτης πληρώνει μόνο το παράβολο και την άδεια που θα βγει μετά...Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει..Ευχαριστώ!

 

Σύμφωνα με την υπ' αριθ. 8 ερωτοαπάντηση του Γ' μέρους των διευκρινήσεων του ΥΠΕΚΑ σε αυτήν την περίπτωση, γλιτώνεις και το ΙΚΑ αν δεν το έχεις πληρώσει γιατί δεν αναζητούνται αναδρομικά οι εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

υπόβαλα περίπτωση αυθαίρετου δωματίου και κάλυψη χώρου κάτω από πρόβολο (μπαλκόνι) σε κτίσμα με άδεια και για το οποίο θα βγάλω άδεια προσθήκης Οπως εγώ διαβάζω το νόμο αν και δεν είναι σαφής αφού γράφει ότι μετά το παράβολο δεν οφείλει άλλο πρόστιμο αν εκδοθεί άδεια αλλά γράφει για πρόστιμο ανέργεσης και διατήρησης και όχι για το ειδικό πρόστιμο Τώρα τι γίνεται αν πληρώνει όλο το πρόστιμο (παράβολο και ειδικό πρόστιμο) αν βγάλει άδεια ακόμα δεν έχω σαφή άποψη.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το έχουν διευκρινίσει εντελώς.Οταν βγάζεις άδεια νομιμοποίησης πληρώνεις ΜΟΝΟ το παράβολο και κανένα άλλο πρόστιμο, ούτε ειδικό ούτε ανέγερσης ούτε διατήρησης.

 

Οδηγίες 26/10

8 ) Οταν αυθαίρετη κατασκευή μπορεί να νομιμοποιηθεί, δηλ. υπάγεται στην παρ. 2, του άρθρου 26, του ν. 4014/11 καταβάλλεται μόνο το παράβολο και πρέπει να εκδοθεί οικοδομική άδεια σε τρία χρόνια χωρίς άλλες επιβαρύνσεις (πρόστιμα νομιμοποίησης, ΙΚΑ κλπ) ;

Στην παρ. 2, του άρθρου 26, του νόμου ορίζεται οτι «εφόσον καταβληθεί το παράβολο .......... και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο...». Επίσης, δεν καταβάλλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές κλπ (άρθρο 24, παρ. 22).

 

και Εγκύκλιος 13 Ενότητα Α-ΙΙ παρ 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.