Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ρέμα είναι ιδιόκτητο ή όχι;


Recommended Posts

Τα ρέματα είναι

είτε Ιδιωτικά

είτε Δημόσια

είτε Αδέσποτα

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/Z_EKTAKTOS_KYKLOS_DECEMBER_07/NOMOTHESIA_REMATA

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζοντας ήδη ότι ισχύουν τα εξής:

  • Tο ΣτΕ στην 3221/1988 γράφει:
    "Εξ' άλλου, προκειμένου περί χειμάρρων, δηλαδή ροής ομβρίων υδάτων, των οποίων μάλιστα ούτε η κοίτη αποτελεί πράγμα κοινόχρηστο, ανήκον στη δημόσια κτήση, αλλά συνιστά, έκταση δεκτική ιδιωτικής ιδιοκτησίας (βλ. Σ.Ε. 3630/87, 2963/78, 19/71), η οριοθέτηση της περιοχής των πλημμυρών αυτών δεν αποτελεί κήρυξη αναγκαστικής απαλλοτριώσεως άγουσα στην αφαίρεση ιδιοκτησίας, αλλά προσδιορισμό εδαφικής λωρίδας για την οποία ισχύει ο ως άνω νόμιμος περιορισμός ιδιοκτησίας, συνιστάμενος στην απαγόρευση κατασκευής έργου άνευ αδείας."
  • Απαλλοτρίωση υφίσταται σε περιπτώσεις που γίνεται διευθέτηση του ρέματος με τεχνικό έργο.
  • Αστικός κώδικας-1074, Κατάκλυσις εδάφους. Η κυριότητα δεν απόλλυται διά της παροδικής κατακλίσεως εδάφους από τον ρουν όμβριου ύδατος ή εκτάκτου πλησμονής ποταμού.
  • Αστικός κώδικας-967, Κοινόχρηστα: Πράγματα κοινής χρήσης είναι ιδίως τα νερά με ελεύθερη και αέναη ροή, οι δρόμοι, οι πλατείες, οι γιαλοί, τα λιμάνια και οι όρμοι, οι όχθες πλεύσιμων ποταμών, οι μεγάλες λίμνες και οι όχθες τους.
  • ΝΣΚ 149/99- Οι χείμαρροι (ή ρεύματα ή ρέματα), δηλαδή οι περιοδικώς κατακλυζόμενες με όμβρια ύδατα πτυχώσεις της επιφάνειας της γης, δια των οποίων συντελείται κυρίως η απορροή προς τη θάλασσα των πλεοναζόντων υδάτων της ξηράς, ως και η κοίτη αυτών, δεν είναι πράγματα κοινής χρήσεως και υπόκεινται στην ιδιωτική εξουσίαση, εκτός εάν με την νομίμως και νομοτύπως εκδηλωθείσα βούληση του ιδιοκτήτη αυτών αφέθηκαν στην κοινή χρήση ή τελούσας από μακρού-αμνημονεύτου-χρόνου στην κοινή χρήση.

 

Φτάνω στην δικιά μου περίπτωση:

Το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο συνορεύει με έναν ρύακα περιοδικής ροής (μόνο όταν βρέχει). Ο τίτλος του ακινήτου όμως καθώς και ο προγενέστερος (προ 1945) δεν αναφέρουν πουθενά τον όρο ρέμα, ρύακα κτλ παρά μόνο τους όμορους ιδιοκτήτες. Λογικά σε μια μελλοντική οριοθέτηση του συγκεκριμένου ρύακα, εάν οι οριογραμμές του ξεπεράσουν το όριο της ιδιοκτησίας, αυτό δεν θα επηρεάσει καθόλου το ιδιοκτησιακό καθεστώς, και η ιδιοκτησία θα παραμείνει ανέπαφη.

 

Όμως, με προβληματίζει η γνωμοδότηση του ΝΣΚ 149/99 καθώς και η ερμηνεία της : εκτός εάν με την νομίμως και νομοτύπως εκδηλωθείσα βούληση του ιδιοκτήτη αυτών αφέθηκαν στην κοινή χρήση.

 

Η υπόδειξη του ιδιοκτήτη προς εμένα, των ορίων του σύνορα με το ρύακα (δηλαδή μην περιλαμβάνοντας τον ρύακα) ανήκει στην προηγούμενη πρόταση?

Η σύνταξη ενός τοπογραφικού διαγράμματος το οποίο απεικονίζει ως όρια τον ρύακα  και η κατάθεση του σε δημόσια υπηρεσία ανήκει στην προηγούμενη πρόταση?

Έστω ότι ανήκει, τότε βάση του ΝΣΚ 149/99 ο ρύακας είναι κοινόχρηστος, και η επιφάνεια της μελλοντικής του οριοθέτησης θα ανήκουν στο δημόσιο επηρεάζοντας την ιδιοκτησία και το τμήμα που συνορεύει με τον ρύακα?

 

Ευχαριστώ, και ελπίζω να μην σας κούρασα :smile:

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Αν ερμηνεύω σωστά την παρατεθείσα νομοθεσία

άλλο πράγμα η κυριότητα της γης (που δεν χάνεται, παρά μόνο με απαλλοτρίωση)

κι άλλο πράγμα η χρήση (δουλεία)

η οριοθέτηση (μετά από μελέτη) επηρεάζει μόνον τα προς ανέγερση κτίρια (οικοδομησιμότητα-αποστάσεις από ρέματα) εφόσον το ρέμα είναι ιδιωτικό   

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Αν ερμηνεύω σωστά την παρατεθείσα νομοθεσία

άλλο πράγμα η κυριότητα της γης (που δεν χάνεται, παρά μόνο με απαλλοτρίωση)

κι άλλο πράγμα η χρήση (δουλεία)

η οριοθέτηση (μετά από μελέτη) επηρεάζει μόνον τα προς ανέγερση κτίρια (οικοδομησιμότητα-αποστάσεις από ρέματα) εφόσον το ρέμα είναι ιδιωτικό  

Έχω την εντύπωση πως δεν εννοεί αυτό το ΝΣΚ (αλλα μπορει να κάνω και λάθος).

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Dimitri,

Τα έχω διαβάσει,

ο προβληματισμός μου ειναι στην πρόταση του ΝΣΚ, δηλαδή:

δεν περιγράφεται ο ρύακας στο συμβόλαιο, και ο ιδιοκτήτης δείχνει τα όρια του σύνορα με τον ρύακα, ειναι αυτο αρκετό ωστε το αποτέλεσμα μιας μελλοντικής οριοθέτηση ο χώρος που θα καταλαμβάνει ο οριοθετημενος ρυακας να θεωρειται κοινόχρηστος. Βαση Στε, αστικού κώδικα κτλ.. όχι, όμως το ΝΣΚ αφήνει ένα παράθυρο, δηλαδή εαν παρει ο ιδιοκτητης το τοπογραφικο μου που δείχνει συνορα με ρυακα, συντάξει συμβόλαιο, τοτε βαση ΝΣΚ ο ρυακας ειναι κοινοχρηστος.

(αλλα εδω που τα λέμε γιατι να μην συμπεριλαμβάνεται ο ρυακας στον απέναντι ιδιοκτήτη).

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

 zulumpo       "(αλλα εδω που τα λέμε γιατι να μην συμπεριλαμβάνεται ο ρυακας στον απέναντι ιδιοκτήτη)."

 

 

αυτη ειναι μια πολυ σωστη ερωτηση

Η απαντηση εξαρταται απο τις διαστασεις που δειχνει το συμβολαιο του πελατη και τι λεει ο "απεναντι"

και τι υποδειχνει  σαν ορια στο τοπογραφικο που υπογραφει  ο πελατης

 

Κατα τα λοιπα, συνηθως τα ρεματα ειναι ηδη αποτυπωμενα στους χαρτες

και από οσα λες -και θα ξαναδεις- πιθανον να ανηκει στην κατηγορια  "μη ρεματος" οπως το περιγραφει ο 4258,

με βαση συγκεκριμενα στοιχεια που ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Στον χάρτη γυσ απεικονίζεται με την κλασικη διακεκομένη γραμμη, ο 4258 αναφερεται στο αν απαιτείται η οριοθετηση η μη, δεν επεκτεινεται παραπερα, απλώς μπορει να ειναι ενας καλος "οδηγος" ως προς την επιφάνεια της λεκάνης αποροής για το εαν ειναι ποταμος με ασταματητη ροη και άρα κοινόχρηστο.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπάρχει συμβόλαιο ή όχι;

Μήπως απλά σου είπε ο ιδιοκτήτης την περίπτωση και σε έβαλε στην διαδικασία να ψάχνεις;

Σε πρώτη φάση ζητάς συμβόλαιο και τοπογραφικό συμβολαίου. Να δεις τι ακριβώς γίνεται.

Να σε ενημερώσω ότι οι περισσότεροι θέλουν από σένα τζάμπα άποψη. Φρόντισε να αξιολογήσεις την εργασία σου και να ζητήσεις την ανάλογη αμοιβή. Το γεγονός ότι είσαι "νέος" θα φροντίσουν κάποιοι να το εκμεταλλευτούν δεόντως.

 

 

Έχει στην κατοχή του τα αγροτεμάχια μέσο δικαστικής απόφασης. Ο προκάτοχος τα είχε στην κατοχή του από χρησικτησία.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει έστω και μια πιθανότητα ρέμα να θεωρηθεί ιδιοκτησία ιδιώτη.

Έχω αξιολόγηση την εργασία μου.

 

Ευχαριστώ πολύ ,

Edited by stecho
Link to comment
Share on other sites

Έχει στην κατοχή του τα αγροτεμάχια μέσο δικαστικής απόφασης. Ο προκάτοχος τα είχε στην κατοχή του από χρησικτησία.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει έστω και μια πιθανότητα ρέμα να θεωρηθεί ιδιοκτησία ιδιώτη.

Έχω αξιολόγηση την εργασία μου.

 

Ευχαριστώ πολύ ,

Ναι, υπάρχει. Το έχω δει και σε πρόσφατα συντεχθέντα τοπογραφικά, και η νομοθεσία το αναφέρει ξεκάθαρα. Υπάρχει η γενικότερη άποψη από μη ειδικούς ότι όλα τα ρέματα/ρυάκια κτλ είναι δημόσια μηδενός εξαιρουμένου. Υπάρχουν και οι πονηρούληδες"¨που υποστηρίζουν αυτή την άποψη στην περίπτωση κατασκευής δημοσίων έργων για να μειωθεί η επιφάνεια κάθε μιας ιδιοκτησίας,και να μειωθεί άρα και το ποσό απαλλοτρίωσης. Εξού και η Παγκόσμια Ελληνική πρωτοτυπία για την χωροθέτηση επικίνδυνων για το περιβάλλον έργων.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.