Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου με πρόγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω μια ερώτηση που μάλλον ταιριάζει εδω και αδυνατώ να βρω απάντηση....

 

Σε κάθε φύλο καταγραφής βάζουμε ποσοστό Υ.Δ.

Αυτό το ποσοστό αφορά την αυθαιρεσία του τρέχοντος φύλλου καταγραφής ή την συνολική για το εξεταζόμενο ακίνητο?

 

Για παράδειγμα σε μια περίπτωση έχω:

 

- υπόγειο 50 τ.μ ξεμπαζωμένο

- 2 ενδιάμεσους ορόφους χωρίς πρόβλημα

- και σοφίτα 60 τ.μ. με υπέρβαση ύψους

- Επιτρεπόμενη & πραγματοποιούμενη δόμηση 130 τ.μ.

 

Κάνω ξεχωριστό φύλλο καταγραφής για το υπόγειο και τη σοφίτα. Πως βάζω όμως την Υ.Δ. στο κάθε φύλλο?

 

α) Συνολικά για το ακίνητο έχω Υ.Δ. από 50 ως 100 τ.μ.

β) Όμως το καθένα επιμέρους δίνει Υ.Δ <50 τ.μ.

 

Ποιό από τα 2 βάζω στο φύλλο καταγραφής???

 

Το πρόστιμο έχει προφανώς σημαντική διαφορά και ο πελάτης βιάζεται πολύ γιατί έχει ήδη πάρει προκαταβολή από αγοραστή και θέλει να ολοκληρώσει τη μεταβίβαση. Στο ΤΕΕ αδυνατώ να βγάλω γραμμή και από επικοινωνία με φίλους συναδέλφους δεν έβγαλα άκρη!

 

Παρακαλώ πολύ όποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει...

 

Ευχαριστώ

 

 

Ιφιγένεια 17, καλώς ήρθες στο forum. :razz:

 

Η λογική είναι: ΦΥΛΛΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ = ΧΩΡΟΣ ΜΕ ΟΜΟΕΙΔΗΣ (ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ) ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ

 

Καλή σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ιφιγένεια 17, καλώς ήρθες στο forum. :razz:

 

Η λογική είναι: ΦΥΛΛΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ = ΧΩΡΟΣ ΜΕ ΟΜΟΕΙΔΗΣ (ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ) ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ

 

Καλή σου μέρα.

 

 

 

Ιφιγένεια 17, καλώς ήρθες στο forum. :razz:

 

Η λογική είναι:

ΑΙΤΗΣΗ = ΑΥΤΟΤΕΛΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ

 

ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ = ένα ή περισσότερα ΦΥΛΛΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ

 

ΦΥΛΛΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ = ΧΩΡΟΣ ΜΕ ΟΜΟΕΙΔΗΣ (ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ) ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ

 

Το ποσοστό υπέρβασης δόμησης που θα έχεις σε κάθε φύλλο θα είναι το ίδιο δηλ.:

(Συνολική Δόμηση που υπερέβεις στην αυτοτελή ιδιοκτησία) / (Επιτρεπόμενη Δόμηση)

οχι

την υπέρβαση δόμησης ανά φύλλο καταγραφής δια την επιτρεπόμενη δόμηση

 

Καλή σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

georgegaleos σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!!!

 

Θεώρησα ότι τις συγκεκριμένες δύο αυθαιρεσίες (υπόγειο και σοφίτα) δεν μπορώ να τις βάλλω στο ίδιο φύλλο καταγραφής. Μήπως κάνω λάθος και έπρεπε να τα συνοψίσω σε ένα φύλλο? πως όμως?

 

Γιατί έτσι όπως το υπολόγισα ως τώρα έχω 2 φύλλα καταγραφής αλλά ΚΑΙ στα δυο βάσει της απάντησής σου πρέπει βάλω Υ.Δ. 50-100 τ.μ. (αφού συνολικά είναι 110/130 = 84.6%). Μήπως αυτό είναι τελείως λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πιστεύω ότι στην περίπτωση αυτή -αν και είναι ομοειδείς οι αυθαιρεσίες- χρειάζονται 2 φύλλα καταγραφής γιατί η σοφίτα ως βοηθητικός θα πάει με 0,5 ενώ το υπόγειο αφού ξεμπαζώθηκε θα πάει ως κύριος χώρος!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ letom κι εγώ έτσι το σκέφτηκα.

Όμως η σοφίτα στην περίπτωσή μου χρησιμοποιείται ως κατοικία και στο μεγαλύτερο κομμάτι της έχει ύψος που υπερ-επαρκεί, πράγμα που άλλωστε θα φαίνεται και στις φωτογραφίες. Γιαυτό έτσι κι αλλιώς δεν πήρα μειωτικό συντελεστή 0.5 ούτε στο "υπόγειο" αλλά ούτε και στη "σοφίτα".

Δεν είναι σωστό αυτό?

 

Ακόμα όμως και να πρέπει να πάρω το 0.5 δεν θα μπορούσα να το βάλω στο ίδιο φύλλο ακριβώς από κάτω στους βοηθητικούς?

Σε κάθε περίπτωση όμως μου λύσατε τα χέρια και οι δυο και σας ευχαριστω!

Είχα κολλήσει ότι έπρεπε να τα βάλω σέ 2 φύλλα και γιαυτό μου έβγαζε υπέρογκο πρόστιμο!!!

 

Μπορώ λοιπόν να βάλω στο ίδιο φύλλο και τους δυο χώρους και την υπέρβαση ύψους και να δηλώσω ως 1 παράβαση (με αναλυτικό) το ξεμπάζωμα.

 

Και μια επιπλέον ερώτηση (και συγνώμη αν κάνω κατάχρηση): Με τις αλλαγές στα ανοίγματα (αφού λόγω ξεμπαζώματος έχω πόρτα που πριν δεν υπήρχε) τι κάνουμε? Αναλυτικο και 500αρικο?

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Πιο σωστό είναι αυτό:

 

ΦΥΛΛΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ = "αθροισμα" ΧΩΡΩΝ ΜΕ ΟΜΟΕΙΔΗΣ (ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ) ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ

 

Δηλαδή π.χ. αν σε ένα διαμέρισμα έχω υπέρβαση ΜΟΝΟ δόμησης συνολικά 15τμ τα οποία (τμ) προέρχονται από τρεις διαφορετικές θέσεις του διαμερίσματος με εμβαδά κάθε θέσης 5τμ, 8τμ και 2τμ τότε στο φύλλο καταγραφής θα έχω στα τετραγωνικά 15τμ.

ΟΧΙ τρια διαφορετικά φύλλα καταγραφής.

 

Τα μήλα με τα μήλα και τα ποσρτοκάλια με τα πορτοκάλια!!!. Δεν προσθέτουμε ανόμοια πράγματα!!!

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ξεκάθαρο, ήταν λάθος να προσπαθώ να κάνω 2 φύλλα καταγραφής! Δεν ξέρω γιατί κόλλησα έτσι! Σ' ευχαριστώ!

 

Αλλά γιατί γράφεις "υπέρβασηΜΟΝΟ δόμησης" ?

Δεν μπορώ να τσεκάρω στο ίδιο φύλλο καταγραφής από δίπλα και την υπέρβαση ύψους? Εννοείς ότι αυτό θέλει ξεχωριστό φύλλο?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπερδευτεί πολύ . Αν έχεις και υπέρβαση ύψους μόνο στη σοφίτα πως θα κάνεις μόνο ένα φύλλο? Θα κάνεις ένα για το υπόγειο με μειωμένο συντελεστή και 1επιπλέον παράβαση για αλλαγή περιβάλλοντος χώρου (ξεμπάζωμα) και ένα για τη σοφίτα πάλι με μειωμένο συντελεστή αλλά και με υπέρβαση ύψους .

Edited by adadim
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ξεκάθαρο, ήταν λάθος να προσπαθώ να κάνω 2 φύλλα καταγραφής! Δεν ξέρω γιατί κόλλησα έτσι! Σ' ευχαριστώ!

 

Αλλά γιατί γράφεις "υπέρβασηΜΟΝΟ δόμησης" ?

Δεν μπορώ να τσεκάρω στο ίδιο φύλλο καταγραφής από δίπλα και την υπέρβαση ύψους? Εννοείς ότι αυτό θέλει ξεχωριστό φύλλο?

 

Αρχίζω και σε συμπαθώ με τις απορίες σου.

Εγραψα: "Δηλαδή π.χ. αν σε ένα διαμέρισμα ........" πρόσεξε π.χ.

 

Σαφώς και μπορείς να τσεκάρεις στο ιδιο φύλλο καταγραφής και την υπέρβαση ύψους εφόσον και οι τρεις χωροι στο παράδειγμά μου έχουν ΠΑΘΕΙ :shock: και αυτό το πράμα της υπέρβασης!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή το ΤΕΕ δεν σηκώνει τηλέφωνα θα ήθελα να σας ρωτήσω

πως λύνεται το προβλημα με τις συνιδιοκτησίες και τις αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους του οικοπέδου?

Εχω αναλάβει για τον ενα εκ των δυο συνιδιοκτητών(σύσταση οριζοντιας) αλλα και ο έτερος επειδη ειναι αδερφός του δεν θα εχω θέμα πιστεύω.

 

Θα χρειαστούν 2 ΑΙΤΗΣΕΙΣ? Μια για την αυθαιρεσία στην οριζοντια ιιδιοκτησία του πελάτη μου

 

και μια για τις αυθαιρεσίες στους κοινοχρηστους χώρους του οικοπέδου

(Φαντάζομαι πρεπει να με εξουσιοδοτήσει και ο αλλος συνιδιοκτητης για τη 2η αίτηση)

 

Η αυθαιρεσία στην 1η οριζόντια (αδιαμόρφωτο ισογειο στην Ο.Α. --> εγινε χώρος Κ.Χ.)

Είναι νομιμοποιήσιμο. Πώς το περναω αυτο στην αιτηση για να μην βγάλει πρόστιμο

(δηλ να βγει κωδικος να πληρωθει μόνο το παραβολο όπως απαιτει ο νόμος)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.