Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου με πρόγραμμα ΤΕΕ


Recommended Posts

adadim πραγματικά έχω μπερδευτεί πολύ... αλλά νομίζω είναι γιατί η περίπτωση είναι μπερδεμένη, όπως οι περισσότερες άλλωστε! :???:

 

georgegaleos κι εγώ σε συμπαθώ που σε ζάλισα με ερωτήσεις από το πρωί και αντέχεις.. :smile: και το κακό είναι ότι ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη!

 

Αν ακόμη έχετε το κουράγιο...ανακεφαλαιώνω:

 

το πρόβλημά μου είναι ότι η Υ.Δ. προκύπτει από αυθαιρεσίες σε δύο διαφορετικά επίπεδα: υπόγειο και σοφίτα.

(Υπάρχουν κ.α. μικρές αυθαιρεσίες αλλά είναι πιο ξεκάθαρες)

 

Έχω λοιπόν υπόγειο 50 τ.μ. ξεμπαζωμένο & σοφίτα 60 τ.μ. που κατοικείται. Δηλαδή συνολική Υ.Δ. 85% περίπου

 

Επιπλέον έχω και υπέρβαση ύψους: 3,6μ που αντιστοιχεί σε ποσοστό >20% (λόγω σοφίτας και ξεμπαζώματος υπογείου)

 

Πως θα τα καταχωρούσατε αυτά στο σύστημα? σε ένα ή δύο φύλλα?

Κατέληξα ότι σωστα τα είχα σε 2 φύλλα γιατί διαφορετικά η υπέρβαση ύψους υπολογίζεται για πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια...

Αν κάνω λοιπόν 2 φύλλα τί ποσοστά Υ.Δ. και Υ.Υ.θα βάλω στο καθένα?

 

Συγνώμη αν είναι κουραστικό όλο αυτό αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί με τη συγκεκριμένη περίπτωση.... :sad:

 

Νομίζω οι απορίες μου δεν είναι πια και πολύ συμπαθητικές αλλά πιέζομαι να το υποβάλλω όσο πιο άμεσα μπορώ....και το καθυστερώ ήδη καιρό γιατί επιμένω να γίνει σωστά...

 

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή γνωρίζεις κάποια στοιχεία που πιθανόν μας λείπουν, πάμε πάλι.

 

ΒΗΜΑ 1ο: προσπάθησε να ξεκαθαρίσεις ποιές είναι οι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΑΥΤΟΤΕΛΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ

 

ΒΗΜΑ 2ο: για κάθε ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ θα μαζέψεις τους ΧΩΡΟΥΣ που έχουν ακριβώς τις ΙΔΙΕΣ παραβάσεις. Αυτό θα είναι ένα φύλλο καταγραφής.

 

ΒΗΜΑ 3ο: Μετά θα μαζέψεις θα μαζέψεις τους ΧΩΡΟΥΣ που έχουν ακριβώς τις ΙΔΙΕΣ παραβάσεις αλλά διαφορετικές από το βήμα 2. Αυτό θα είναι ένα ΑΛΛΟ φύλλο καταγραφής

 

ΒΗΜΑ 4ο: Επαναλαμβάνεις το βήμα 3, μέχρι να μην έχεις άλλες παραβάσεις.

 

 

 

Το ποσοστό υπέρβασης δόμησης που θα έχεις σε κάθε φύλλο καταγραφής της κάθε λειτουργικά αυτοτελούς ιδιοκτησίας θα είναι το ίδιο δηλ.:

(Συνολική Δόμηση που υπερέβεις στην αυτοτελή ιδιοκτησία) / (Επιτρεπόμενη Δόμηση από την άδεια σου).

 

Ουφ!! Ελπίζω να σε βοήθησα. Αν όχι θα επανέρθω αργότερα....

Link to comment
Share on other sites

Ιφιγένεια εμείς δεν έχουμε βγάλει άκρη εδώ και 40 μέρες για το πως υπολογίζεται μια ισόγεια αποθήκη και εσύ περιμένεις να ξεμπερδέψεις τόσο εύκολα με συνδυασμό ξεμπαζωμένου υπογείου και σοφίτας με υπέρβαση ύψους? :)

Θα αφήσουμε τα κόκκαλά μας σε αυτό το φόρουμ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το ξεμπαζωμένο υπόγειο είναι πλέον ισόγεια κατοικία ή αλλος χώρος Κ.Χ δε μετρά με συντελ. 1;

Επίσης για το ξεμπάζωμα και το μέγιστο ύψος: δεν πρέπει να ελεχθεί που βρίσκεται το σπίτι σε σχέση με τα υψόμετρα της άδειας; Άλλο είναι να έχει σκαφτεί το οικόπεδο όσο έπρεπε αλλά να μην το ξαναμπαζώσαμε οπότε η υπόγεια στάθμη μοιάζει τώρα με ισόγεια (ξεμπάζωμα) και άλλο να μην σκάψαμε καθόλου και ότι φαινόταν υπόγειο στην άδεια κατασκευάστηκε εξ αρχής ισόγειο (υπέρβαση ύψους).

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΥΨΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΜΟ ΧΩΡΟ, ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΕΜΒΑΔΟΝ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΑΥΤΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ > 20% ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΜΒΑΔΟΝ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ? ΟΠΩΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΝΕΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω μερες τωρα στο Foroum τις γνωμες σας , διαβαζω παραλληλα νομους, διαβαζω και τις ηλιθιες ερωτοαπαντησεις του υπεκα και διαπιστωνω οτι αυτο το ''λειτουργικα αυτοτελης ιδιοκτησιες '' δεν υπαρχει πουθενα παρα μονο σε μια ερωτοαπαντηση του υπεκα που μπορει να την εγραψε και η καθαριστρια του υπουργειου.

 

Εγω προωπικα παντως αυτο το πορτα πορτα δεν θα το τηρησω , σε πελατες που εχω και δεν εχουν συσταση οριζοντιου και καθετου ιδιοκτησιας γιατι αυτο ειναι το αυτελης.. θα κανω μια αιτηση κι ας λενε οτι θελουν ....

Αν αλλαξουν τους νομους και ορισουν τετοιο ορισμο τοτε εκ των υστερων για τους πελατες που θα εχω μετα να το τηρησω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω προωπικα παντως αυτο το πορτα πορτα δεν θα το τηρησω , σε πελατες που εχω και δεν εχουν συσταση οριζοντιου και καθετου ιδιοκτησιας γιατι αυτο ειναι το αυτελης.. θα κανω μια αιτηση κι ας λενε οτι θελουν ....

Αν αλλαξουν τους νομους και ορισουν τετοιο ορισμο τοτε εκ των υστερων για τους πελατες που θα εχω μετα να το τηρησω..

Λάβε όμως υπόψη και το κατά πόσο οι πελάτες θα είναι πρόθυμοι εκ των υστέρων να πληρώσουν διπλά/τριπλά παράβολα και διπλές/τριπλές αμοιβές και δεν θα τα φορτώσουν όλα σε εσένα που δεν συμμορφώθηκες με τις υποδείξεις (της καθαρίστριας) του ΥΠΕΚΑ!
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα τους ενημερωσω πρωτα για τις μελλοντικες συνεπειες αν ισχυσει το ''αυτοτελης λειτουργικα ιδιοκτησια'' , αν θελουν παλι να με πληρωσουν 2 αμοιβες παραδειγμα για ενα δυοροφο χωρις συστασεις κανενα προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος κανει ΥΠΟΒΟΛΗ και μετα τις 30 Νοεμβριου θελει ν'αλλαξει τα τετραγωνικα (πχ. εκανε λαθος), τι γινεται?

Σε ποια στοιχεια μπορουμε να επεμβουμε και μετα την υποβολη?

Link to comment
Share on other sites

Clemenza

 

Αυτην την ερωτηση την εχω και εγω..

μπορει να ειναι μικροτερη ας πουμε η αυθαιρετη κατασκευη ή και να ανακαλυψεις καποια αλλη μετα απο δευτερο ελεγχο τι γινεται μεχρι πιο σημειο μπορουμε να πειραξουμε τις αιτησεις μας..?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.