Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

αυτο το ξερω το θεμα μου ειναι οτι απο ποιο σημειο μετρας γιατι κατα γοκ η στεγη εχει περιθωριο 1,5μ και δεν μετρα στο υψος ετσι δεν ειναι??

 

Όχι πάντα, γιατί σε κάποιες περιοχές υπάρχουν Ειδικοί Όροι Δόμησης που υπερισχύουν των κατά ΓΟΚ.

 

για παράδειγμα μπορεί να συναντήσεις : "επιτρεπόμενο ύψος 9.00 μ. συμπεριλαμβανομένης της στέγης " (χωρίς να καθορίζεται το ύψος της στέγης)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Το μαντρί είναι χώρος κύριας χρήσης..... για τα πρόβατα!!!!! :smile: :smile: :shock: :shock:

ΧΑΧΑΧΑΧΑ :mrgreen: :mrgreen:

 

 

Σε περιοχή με μέγιστο ύψος 11μ. + 2μ. στέγη προαιρετική, ο πελάτης μου έβγαλε άδεια προσθήκης στέγης επί του υπαρχ. διωρόφου και στην κατασκευή ... πέταξε μία σοφιτάρα ύψους περίπου 3,90μ.

Το συνολικό ύψος του κτιρίου σήμερα στον κορφιά είναι 13.80μ (από τη βάση του ξεμπαζωμένου υπογείου, το οποίο ξέχασα να αναφέρω).

 

1η σκέψη: Αφού έβγαλε άδεια για στέγη, το ύψος που δεν έπρεπε να ξεπεράσει συγκρίνεται με τα 11 + 2 = 13μ. άρα έχει υπέρβαση ύψους 80 εκ. άρα 80/1300=6%<20%.

 

2η σκέψη: Ο νόμος μιλάει για το μέγιστο ύψος της περιοχής. Το μέγιστο ύψος της περιοχής είναι 11μ. άρα έχει υπέρβαση 280 εκ. άρα 280/1100=25% > 20%.

 

Τι στέκει καλύτερα;

Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τη Λεμπέση:

 

1. (Α.Ι.2) Ο συντελεστής 6 εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις, είτε έχουν άδεια είτε όχι, σε σύγκριση με το επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή του ακινήτου.

·
Εδώ επισημαίνεται η εξής διαφορά:

-
Εντός σχεδίου και σε Οικισμούς
: μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος
κτιρίου ή μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος περιοχής είναι το ύψος του ανώτατου επιπέδου του κτιρίου, πάνω από το οποίο απαγορεύεται κάθε δόμηση εκτός από τις εγκαταστάσεις που επιτρέπονται ειδικά και περιοριστικά. Δηλαδή είναι το ύψος στο οποίο εξαντλείται ο συντελεστής δόμησης, και το πολύ αυτό που επιτρέπεται από τους όρους δόμησης της περιοχής, πάνω από το οποίο τοποθετείται η στέγη, η οποία είναι εκτός του επιτρεπόμενου ύψους, ενώ

-
Εκτός σχεδίου:
σε περίπτωση κατασκευής στέγης το επιτρεπόμενο ύψος προσαυξάνεται με το ύψος της στέγης.

 

Αρα μάλλον ισχύει το 1.
Link to comment
Share on other sites

Σε ΟΑ με δωμα κατασκευαστηκε τμημα σοφιτας (ξυλινη στεγη), 0,5 ή 1??

Υπερβαση υψους σιγουρα.

Αλλαγη χρησης, μαλλον οχι (ΟΑ επικρατουσα χρηση κατοικιας)

Και μαλλον Αναλυτικος πρ. για τη ξυλινη στεγη που ειναι εκτος αδειας.

 

Αλλα το κρισιμο ειναι αν θεωρειται σοφιτα σε χωρο που ηταν δωμα!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου είναι εντός σχεδίου.

Όπως το βλέπω, μάλλον ισχύει το 2!

 

 

Eφόσον στην περιοχή ισχύει το 11,00 + 2,00 (για στέγη) και έχει βγάλει και άδεια για στέγη, θα συγκρίνεις με το 13,00μ. (δηλ. με αυτό που έγινε ο έλεγχος ύψους όταν βγήκε η άδεια της προσθήκης στέγης).

 

Επίσης πρέπει να ελέγξεις στη βάση της στέγης αν έχεις υπερβεί τα 11,00 μ. (το ύψος χωρίς στέγη).

 

Γιατί αν π.χ. τα 11.00 μ. (προ στέγης) έγιναν 13.00 μ. και στον κορφιά τα 13.00 μ. έγιναν 13.90 μ., η υπέρβαση ύψους είναι 2.00 μ. (το δυσμενέστερο δηλαδή) και όχι ΜΟΝΟ 0.90 μ.

 

 

Άσχετα απ' όλα αυτά, την υπέρβαση ύψους ΔΕΝ τη μετράς από τη στάθμη που προέκυψε ΜΕΤΑ το ξεμπάζωμα γιατί αυτό (το ξεμπάζωμα) πάει με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Το ξεμπάζωμα πάει με αναλυτικό, συμφωνούμε.

Δεν μετράω το ύψος από τη στάθμη μετά το ξεμπάζωμα; Και από πού το μετράω; Το ξεμπάζωμα εκ των πραγμάτων μου δημιουργεί άλλη στάθμη διαμορφωμένου εδάφους περί το κτίριο, άλλη στάθμη +-0,00. Στην τομή δεν θα το δείξω ξεμπαζωμένο όπως είναι σήμερα; Αν ναι, εκεί θα φαίνεται το ολικό ύψος του κτιρίου 13,80μ.

Πού κάνω λάθος;

 

.. (Περίπου 1/2 ώρα αργότερα)

ΟΚ, φαίνεται ότι το ξεκαθαρίζουν στον νέο νόμο για την έκδοση αδειών ότι είναι όπως το λες, ύψος χωρίς το ξεμπάζωμα...

Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι γινεται με το ύψος σοφίτας;

Αν εχω αδεια στεγης υψους 2,20μ και εχω κανει σοφιτα υψους 3,00μ, τι μετραω για το προστιμο;

τετραγωνικα πλακας; υπερβαση υψους 0,80 εκατστων; τι;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

έχει καταλήξει κάποιος σε σίγουρη απάντηση για το τι πρέπει να κάνουμε στην περίπτωση σοφίτας βάση των ερωτοαπαντήσεων Β27 και Γ21????

 

Βάζουμε πάντα 0,5 και ας είναι σπίτι κανονικά η σοφίτα???

 

αλλαγή χρήσης δεν βάζουμε σωστά???

 

και με ποιο ύψος συγκρίνουμε στα εντός για το ποσοστό υπέρβασης ύψους όταν έχουμε σοφίτα ΤΕΛΙΚΑ όπως ανέφερε στο παραδειγμα ο favio???

(βαση γοκ 85 αρ.16 παρ 1γ μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος στέγης για εντός είναι 2,00μ-εκτός αν ορίζεται διαφορετικά για περιοχή- άρα πάω μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος περιοχής +2μ στέγη?????στο βιβλίο της λεμπέση ΓΟΚ85 αναφέρεται ότι η έναρξη της στέγης δεν μπορεί να γίνει πάνω απο το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος ή πάνω απο το ύψος όπου εξαντλείται ο συντελεστής δόμησης

 

έστω ότι έχω υπέρβαση της άδειας στέγης κατα 1 μ αλλα είμαι κάτω απο το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής τι κάνω?????πως βρίσκω το ποσοστό υπέρβασης ύψους?αναλυτικό για το 1μέτρο???

 

συγχωρεστε με αλλα και νέα-απειρη είμαι και τα χω κανει μπαχαλο στο μυαλο μου με το τι πρέπει να κάνω με σοφίτες.....

Link to comment
Share on other sites

υπέρβαση ύψους δεν έχεις, δεν βγάζεις κάποιο ποσοστό με τον αντίστοιχο συντελεστή του. Υπέρβαση έχεις σε σχέση με την άδεια. Προφανώς με αναλυτικό για το 1 μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.