Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

Έχω την παρακάτω κάτοψη:

 

75165038.jpg

 

όπου έχει βγει Οικ. Άδεια για κατασκευή στέγης, όπου σε κάτοψη θα έπρεπε να είναι έτσι:

 

90642440.jpg

 

και σε όψη (περίπου) έτσι:

 

42237695.jpg

 

Επί της πράξης κατασκευάστηκε σοφίτα, αλλά το τμήμα του εξώστη σκεπάστηκε κανονικά με τμήμα μικρό στέγης, όπως φαίνεται παρακάτω:

 

41335054.jpg

 

 

 

Ερωτήματα:

 

1. Τη σοφίτα οk θα τη βάλω κανονικά σαν σοφίτα, αλλά αυτό το κομματάκι (το τριγωνάκι που φαίνεται πάνω από τον εξώστη) θα το πάω ως λοιπή παράβαση ή όχι? Εγώ λέω όχι διότι από την Οικ. Άδεια προβλεπόταν στέγη και αυτό είναι κομμάτι της πρόβλεψης. Αν δεν ακολουθεί όμως την ίδια κλίση της Αδείας?

 

2. Το κτίριο είναι διώροφο με σύσταση. Εγώ εξετάζω μόνο τη σοφίτα ανεξάρτητα από το κτίριο. Όλο το κτίριο είναι μετατοπισμένο εντός Δ, συνεπώς και κάποια m2 της σοφίτας. Αυτά θα τα βάλω εντός Δ ή δεν με απασχολεί τι κάνει όλο το κτίριο?????

 

Μπερδεύτηκα λίγο εδώ είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

1. Συμφωνώ

2. Κοίτα επειδή εγώ σκέφτομαι πρώτα το πως θα προφυλακτώ, σκέφτομαι πως στο διάγραμμα κάλυψης θα δείξεις την υπάρχουσα κατάσταση για όλο το κτίριο. Άρα είσαι καλυμμένος. Αφού τώρα εσύ τακτοποιείς μόνο την σοφίτα τότε θα υπολογίσεις την παραβίαση Δ μόνο για την σοφίτα .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το 1.

Εφόσον κάποια μέτρα της σοφίτας είναι εντός Δ, θα πάρουν και προσαύξηση λόγω Δ. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε θα έπρεπε να μπει.

Μήπως επειδή λες φταίει το κτίριο που είναι εντός Δ και όχι η σοφίτα; Μα εκανε αυθαιρεσία και ''πάτησε'' το Δ.

Οπότε οσα τετραγωνικά είναι εντός Δ, άλλο ΦΚ με παραβίαση Δ.

Αν κατάλαβα καλα δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς, επειδή η παράβαση οφείλεται στο κτίριο.

Λέω μήπως το αποφύγω γιατί αλλιώς παίρνω και κόστος νέου Τοπογραφικού + Αποτύπωσης και δεν το θέλω.

Από την άλλη κατά την κατάθεση των σχεδίων ποια θα βάλω?

Αυτά της αδείας ή τα νέα.

Το ρωτάω γιατί με βάση αυτά της αδείας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

 

με βάση το Νόμο δεν οφείλω να κάνω νέο Τοπογραφικό από τη στιγμή που είναι εντός σχεδίου, έχει σύσταση και έχει και άδεια.

Αν όμως δεν κάνω πόσο θα ξέρω ότι έχει παραβιαστεί το Δ και αν έχει όντως παραβιαστεί?

Δεν είναι αντιφατικά όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το σωστό είναι να το βάλεις και αν εχεις αμφιβολιες αν παει στο Δ να το ελεγξεις χωρις τοπογραφικο.

Βεβαια αν τακτοποιήσεις και πας για μεταβιβαση δε θα σε πειραξει αν είναι μεσα στο Δ; Εγώ λέω ναι.

Τοπογραφικό και να μην απαιτείται εφόσον θελει καποιος να ειναι σωστός πρέπει να κάνει σε περιέργες περιπτώσεις ώστε να εξακριβώσει τέτοιες παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς, επειδή η παράβαση οφείλεται στο κτίριο.

Λέω μήπως το αποφύγω γιατί αλλιώς παίρνω και κόστος νέου Τοπογραφικού + Αποτύπωσης και δεν το θέλω.

Από την άλλη κατά την κατάθεση των σχεδίων ποια θα βάλω?

Αυτά της αδείας ή τα νέα.

Το ρωτάω γιατί με βάση αυτά της αδείας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

 

με βάση το Νόμο δεν οφείλω να κάνω νέο Τοπογραφικό από τη στιγμή που είναι εντός σχεδίου, έχει σύσταση και έχει και άδεια.

Αν όμως δεν κάνω πόσο θα ξέρω ότι έχει παραβιαστεί το Δ και αν έχει όντως παραβιαστεί?

Δεν είναι αντιφατικά όλα αυτά?

 

Αυτό που λες για το τοπογραφικό αφορά την βεβαίωση νομιμότητας ότι την τακτοποίηση.

Αμοιβή αποτύπωσης εγώ δεν θα έβαζα αφού δεν κάνεις αποτύπωση αλλά επάνω στο εγκεκριμένο Τοπογραφικό και ΔΚ θα σχεδιάσεις την νέα θέση. Οπότε το Δ το βρίσκεις από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το σωστό είναι να το βάλεις και αν εχεις αμφιβολιες αν παει στο Δ να το ελεγξεις χωρις τοπογραφικο.

Βεβαια αν τακτοποιήσεις και πας για μεταβιβαση δε θα σε πειραξει αν είναι μεσα στο Δ; Εγώ λέω ναι.

Τοπογραφικό και να μην απαιτείται εφόσον θελει καποιος να ειναι σωστός πρέπει να κάνει σε περιέργες περιπτώσεις ώστε να εξακριβώσει τέτοιες παραβάσεις.

Χωρίς Τοπογραφικό και ακριβή αποτύπωση δεν μπορείς να είσαι σωστός.

 

Εννοούσα με τοπογραφικό χωρίς να το ζητάει.

Άλλο ηθελα να γραψω αλλο εγραψα.

Ο,τι να ναι.

 

Συμφωνούμε μονο με τοπογραφικό οταν εχεις τετοιες αμφιβολιες για το Δ

Link to comment
Share on other sites

Faethon άλλο λέω φίλε.

 

Λέω ότι για να δεις με λεπτομέρεια ένα κτίριο εάν εισέρχεται μέσα στο Δ ή στο προκήπιο, ΜΟΝΟ με νέο Τοπογραφικό+Αποτύπωση κτίσματος μπορείς να το κάνεις.

Δεν απαιτείται από το 4014, αλλά αν θέλεις να είσαι σωστός ΜΟΝΟ έτσι θα είσαι και αυτό συνεπάγεται ένα κόστος που το παίρνεις πάνω σου και το οποίο είναι άσχετο με τις αμοιβές του συστήματος.

Δε λέω ότι θα το βάλω στο σύστημα, αλλά λέω ότι θα βγάλω και θα δώσω σε συνάδελφο κόστος για Τοπογραφικό+Αποτύπωση.

 

Προσωπικά και ας με πείτε μ@λάκα, σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις που διαχειρίστικα έκανα Τοπογραφικό+Αποτύπωση και ας μην χρειαζόταν.

Και οι "λαγοί" που έβγαλα από το καπέλο ήταν πολλοί και σε όλες τις περιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.