Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

Υπάρχουν άλλες συνέπειες (σε περίπτωση ελέγχου αν αποδειχθεί ότι κακώς είχε χρησιμοποιηθεί ο μειωτικός 0,5) πέρα από την προσαύξηση του προστίμου;

Όποιος μελλοντικά το ελέγξει και μου πει ότι κάνω λάθος, θα του ζητήσω να μου δείξει πού ακριβώς στον ΓΟΚ υπάρχει η έννοια της σοφίτας!
Link to comment
Share on other sites

οπως μου ειπανε....βαζουμε σαν Κ.Χ τα τμ που ειναι>2,40 βαζοντας ομως μειωτικο συντελεστη λογω θεσης....και στην τεχνικη εκθεση το αναφερω...οτι ειναι Κ.Χ αλλα παιρνει μειωτικο συντελ.0,5... για τα υπολοιπα τμ εφαρμοζω αναλυτικο για τις εργασιες που εγιναν εκτος αδειας...

τελος...αν το max υψος στεγης μικροτερο απο το max της περιοχης, δεν βαζω υπερβαση υψους....αλλα θα βαλω μια παραβαση η οχι?αφου σε σχεση με την αδεια εχω υπερβαση υψους...? ποια η γνωμη σας?

αφού τακτοποιείς τον χώρο της σοφίτας δεν βάζεις εξτρά τη στέγη.
Link to comment
Share on other sites

Έχω τριώροφο με Pilotis όπου στην αρχική άδεια του 1983 δεν προβλέπονταν στέγη.

Υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας για κάθε ένα από τους ορόφους που μοιράζονται σε δύο άτομα.

Το 2008 βγήκε άδεια για στέγη, αλλά οι ιδιοκτήτες τη μετέτρεψαν σε σοφίτα.

Με βάση τη σύσταση οριζοντίου, η αέρινη στήλη (δεν υπήρχε τότε στέγη θυμίζω) ανήκει εξ΄αδιαιρέτου στους δύο συνιδιοκτήτες, αλλά δεν έχει ποσοστό αυτής (της αέρινης στήλης) επί του οικοπέδου.

 

Ερώτησεις:

1. Ποιος είναι ιδιοκτήτης της σοφίτας? Και οι δύο μήπως λόγω συνιδιοκτησίας επί της αέρινης στήλης? (Την άδεια για τη στέγη την έβγαλαν από κοινού οι συνδικαιούχοι).

2. Αποτελεί πλέον η σοφίτα οριζόντια ιδιοκτησία ή όχι καθώς δεν κατέχει ποσοστά επί του οικοπέδου?

3. Ασχολούμαι με άλλες αυθαιρεσίες επί του κτιρίου στους παρακάτω ορόφους σε περίπτωση που η σοφίτα δε συνιστά οριζόντια ιδιοκτησία?

4. Έχω περίφραξη στο οικόπεδο άνευ αδείας. Τη βάζω σαν λοιπή παράβαση ή όχι και ασχολούμαι μόνο με τη σοφίτα?

5. Τελικά το οριστικοποιούμε ότι η σοφίτα πάει με 0,5?

6. Τα m2 της σοφίτας μετράνε στη δόμηση σαν ΥΔ ή όχι?

7. Με τη στέγη σαν στέγη τελικά ασχολούμαι ή λόγω νομιμοποίησης της σοφίτας την αφήνω εκτός? Που καταλήγουμε?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικές απόψεις:

1) Συνιδιοκτησία. Τη ρυθμίζει όποιος θέλει με συναίνεση.

2) Οριζόντια ιδιοκτησία θα γίνει μετά από συμβολαιογραφική πράξη. Πρέπει να γίνει νέα σύσταση για να αποδοθούν χιλιοστά (τα οποία θα είναι με ημερομηνία λήξης - δεν ξέρω πως το αντιμετωπίζουν οι συμβ/φοι) ή απλώς να παραχωρηθεί η χρήση σε κάποιον ιδιοκτητη.

3) Εσύ μπορείς να τη ρυθμίσεις ανεξάρτητα ή και ως προσθήκη καθ' ύψος μίας εκ των ιδιοκτησιών, ρυθμίζοντας με μία δήλωση και έναν από τους κάτω ορόφους.

Βεβαίωση για τους κάτω ορόφους μπορείς να δώσεις, νομίζω, χωρίς να ελέγξεις τη σοφίτα αφού βρίσκεται σε κοινόχρηστο (εκτός αν υπάρχει εσωτερική σκάλα...).

Για να γίνει νέα σύσταση πρέπει να δοθεί βεβαίωση (μάλλον) για όλες τις ιδιοκτησίες.

4) Χέσ την α.

5) Αν είναι σοφίτα, ναι (εγώ πιστεύω ότι και το εξωτερικό κλιμ/σιο δεν πειράζει). Τις προάλλες μπήκα σε βαπτισμένη ''σοφίτα'' στην άδεια, όπου διαπίστωσα Hmin = 2.80, Hmax = 4.50. Τους είπα σοφίτα γιοκ!

6) Τι εννοείς, για υπολογισμό παραβόλου - συντελεστη ΥΔ; Κανονικά.

7) Και πλήρης κάλυψη να μην έχει γίνει, αφού υπάρχει άδεια για στέγη είναι μια χαρά νομιμότατη (ή τουλάχιστον νομιμοφανής).

Link to comment
Share on other sites

3) Εσύ μπορείς να τη ρυθμίσεις ανεξάρτητα ή και ως προσθήκη καθ' ύψος μίας εκ των ιδιοκτησιών, ρυθμίζοντας με μία δήλωση και έναν από τους κάτω ορόφους.

Επί του τριορόφου έχει κλέισει όλη η Pilotis, έχει μετακινηθεί το κτίριο κατά 20 cm εντός του Δ και έχει κατασκευαστεί υπόγειο σε όλη την κάλυψη του κτιρίου ενώ στην άδεια φαινόταν μισό.

Μπορώ εγώ να τακτοποιήσω μόνο τη σοφίτα και να μην ασχοληθώ με όλα τα άλλα?

Αυτό μου ζητάει και ο πελάτης, μπορώ να το κάνω????

 

Για να γίνει νέα σύσταση πρέπει να δοθεί βεβαίωση (μάλλον) για όλες τις ιδιοκτησίες.

Αυτό είναι σίγουρο?????

Μπορεί να γίνει μεταβίβαση αυτής χωρίς αλλαγή στη σύσταση?

Γιατί αν δε μπορεί και στο παιχνίδι μπει όλο το κτίριο, τότε δεν έχει νόημα να νομιμοποιηθεί μόνο η σοφίτα, διότι ουσιατικά ο ιδιοκτήτης τη θέλει νόμιμη για να τη μεταβιβάσει.

 

5) Αν είναι σοφίτα, ναι (εγώ πιστεύω ότι και το εξωτερικό κλιμ/σιο δεν πειράζει). Τις προάλλες μπήκα σε βαπτισμένη ''σοφίτα'' στην άδεια, όπου διαπίστωσα Hmin = 2.80, Hmax = 4.50. Τους είπα σοφίτα γιοκ!

Εγώ έχω Hmin = 1.80 και Hmax = 3,20, οπότε λέω να πάει σοφίτα.

Τι λες/λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σοφίτα > Αφού υπάρχει σύσταση μπορείς να ρυθμίσεις ότι θέλεις. Οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες (υπόγειο, πιλοτις) ενδεχομένως ανήκουν σε άλλες ιδιοκτησίες και δεν είναι απαραίτητο εσύ σα μηχανικός να ασχοληθείς με αυτές αν δε στο αναθέσει κάποιος.

 

Νέα σύσταση > Για σιγουριά σε συμβολαιογράφο. Δεν είμαι και σίγουρος αν μπορούν να αποδοθούν χιλιοστά σε ρυθμισμένο χώρο. Η γνώμη μου είναι πως για τη νέα σύσταση πρέπει να τροποποιηθούν τα χιλιοστά όλων των ιδιοκτητών και συνεπώς να συσταθεί νέο εμπράγματο δικαίωμα επί των ιδιοκτησιών => βεβαίωση για όλα στο οικόπεδο.

Χωρίς χιλιοστά, νομίζω, μεταβίβαση για μόνο αυτή δε γίνεται, ούτε καν γονική παροχή.

 

Σοφίτα ή όχι > Σοφίτα βάλτο.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σοφίτα > Αφού υπάρχει σύσταση μπορείς να ρυθμίσεις ότι θέλεις.

Η δουλειά είναι όμως ότι στο χώρο της αέρινης στήλης όπου κατασκευάζεται η σοφίτα, δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου.

Link to comment
Share on other sites

Η σοφίτα σύμφωνα με τη σύσταση εφόσον δεν έχει ποσοστά ανήκει σε όλους σαν κοινόχρηστη.

Δηλώνεται από κοινού σαν παράβαση σε κοινόχρηστους-κοινόκτητους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Tι σε προβληματίζει; Παίρνει συναίνεση του συνιδιοκτήτη η οποία, ανάλογα με το λεκτικό της, μπορεί να περιέχει άτυπη αποδοχή της κυριότητας του δικού σου επ αυτής (διαφωνώ με το συνάδερφο ότι χρειάζεται να γίνει από κοινού δήλωση, δηλαδή να γραφούν και ολοι οι συνιδιοκτήτες στο πρόγραμμα. Με σαφή αναφορά του ιδιοκτησιακού στην ΤΕ λύνεται το ζήτημα). Τα υπόλοιπα στους κοινόχρηστους χώρους ανήκουν σε άλλον "φερόμενο" ιδιοκτήτη, όπου αν ο δικός σου δεν εμφανιστεί ως τέτοιος δε χρειαζεται να τα ελέγξεις. Εφόσον δε διαθέτει και κάποιο παρακολούθημα της οριζόντιάς του σε αυτούς τους χώρους, η οριζόντιά του μαζί με τον νεοπροσαρτώμενο χώρο της σοφίτας, μπορεί να μεταβιβαστεί, χωρίς να ελεγχούν υπόγειο, πιλοτις. Εάν όμως έχει κάποιο ανοικτό πάρκιν στην πιλοτί τα πράγματα (για τη βεβαίωση) μπλέκουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.