Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

ilia, δεν θα σε πω έτσι αφού και εγώ κάνω τσεκάρισμα διαστάσεων κτιρίου και αποστάσεων από όρια σε κτίρια με ΟΑ (μόνο ένα είχα), αλλά αυτό δεν είναι αποτύπωση.

Για αυτό και λέω πως δεν χρειάζεται να έχει αμοιβή.

Αν κάποιος θέλει να αμοιφθεί όμως, προφανώς δεν θα είμαι εγώ εκείνος που θα του πει όχι.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω ότι δεν μιλάω για αμοιβή μέσω συστήματος ΤΕΕ.

Όταν δηλαδή βγάλω τη νόμιμη δεν βάζω αποτύπωση.

 

Μιλάω για τοπογραφική αποτύπωση του κτιρίου εντός του οικοπέδου με Total.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω για τι μιλάς. Και δεν μπορώ να διαφωνήσω ή να σου υποδείξω τι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω την εξής περίπτωση σοφίτας-παταριού: Διώροφο με άδεια εκτός σχεδίου.

Στην άδεια προβλέπεται ύψος: 7,50μ + στέγη 1,10μ, όπου ισόγειο 30 τ.μ. και Υ=3μ. και Α' όροφος 30τ.μ. 4,5μ (στο περίπου)

Τελικά ο πελάτης μου κατασκεύασε ξύλινο πατάρι και υπερύψωσε τη στέγη 60 cm για να μπορεί να κυκλοφορεί στο πατάρι.

Άρα στο πρόστιμο εγώ βάζω:

--1 Φ.Κ. με υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση ύψους παταριού με μειωτικο συντελ. 0,5? Και ως τετραγωνικά βάζω 30 τ.μ.? ή μήπως 30 τ.μ. μείον τους τοίχους?

διαφορετικά:

---1 Φ.Κ. με υπέρβαση δόμησης παταριού με μειωτικο συντελ. 0,5 ΚΑΙ 1Φ.Κ. με υπέρβαση Ύψους των τετραγωνικών του Α'ορόφου χωρίς μειωτικό συντελεστή?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου λοιπόν εγώ θα πήγαινα με:

1 ΦΚ με τα m2 του παταριού (πλην τους εξωτερικού τοίχους που υπάρχουν στην Οικ. Άδεια) με ΥΔ και συντελεστή 0,5 και επιπλέον μία λοιπή παράβαση (με αναλυτικό) για το διαφορετικό ύψος της στέγης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Σωστό μου φαίνεται αυτό που μου λες, αν και σκέφτομαι μήπως αντί της 1 λοιπής παράβασης χρησιμοποιήσω 2ο Φ.Κ. με τα τετραγωνικάτου α΄ορόφου, επιλογή" Χωρίς υπέρβαση δόμησης" και συντελεστή 0,2 για το ύψος. Τι λες γι αυτό? Βγαίνει μικρότερο το πρόστιμο και δεν είναι και λάθος ε?

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ για το λόγο ότι Α΄ όροφος λογίζεται μέχρι του ύψους που ξεκινάει η στέγη.

Αν συνεπώς το ύψος μέχρι εκείνο το σημείο είναι με βάση τα προβλεπόμενα της αδείας δεν έχεις λόγος και δεν πρέπει να το εμπλέξεις τον όροφό σου ή και όλο σου το κτίριο.

Εκτός και αν αυξάνει το ύψος του κτιρίου πάνω από τα 7,50 (=3 ισόγειο+4,5 όροφος).

Αν ισχύει αυτό να θα εμπλέψεις και m2 του ορόφου ή του ισογείου που οδηγούν στην αύξηση.

 

Εν ολίγοις,

με βάση την άδεια σου έχεις προβλεπόμενο ύψος κτιρίου (άνευ στέγης) 3+4,5=7,5 μ.

Αν ισχύει αυτό το ύψος ΔΕΝ έχεις υπέρβαση ύψους στο ακίνητό σου.

Ασχολείσαι μόνο με το πατάρι και με τη στέγη με τον τρόπο που σου είπα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Roukat

προτείνω την πρώτη επιλογή που έγραψες

--1 Φ.Κ. με υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση ύψους παταριού με μειωτικο συντελ. 0,5 Και ως τετραγωνικά βάζω 30 τ.μ. μείον τους τοίχους

Διαφωνώ με τον Ηλία για τον αναλυτικό> Το διαφορετικό ύψος της στέγης αυξάνει τον όγκο των χρησιμοποιούμενων χώρων του κτιρίου και δεν πρέπει να πάει με αναλυτικό (θα το συζητούσαμε σε περίπτωση μη προσβάσιμης στέγης)

Διαφωνώ και μαζί σου για τη χρήση του χωρίς υπέρβαση δόμησης. Καταρχάς γιατί σου βγαίνει πιο φθηνό; Πρόχειρα υπολογίζω ότι έχεις ΥΔ < 50% και δεν έχεις άλλους συντελ, άρα σε συμφέρει το 1,2 να πολλαπλασιάσει τα 30 μ2 * 0,5 (ΒΧ), από το να προσθέσεις το 0,2 επί των 30 μ2 *1,0 (ΚΧ). Ύστερα συμφωνώ με τον Ηλία ότι ταιριάζει στην περίπτωσή σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.